Ovasaray’da keşkek belgeseli çekildi

Paylaşın:

 
Kültür Bakanlığı tarafından UNESCO listesi için hazırlanan Tören Keşkeği Geleneğini Koruma Eylem Planı Çalıştayı kapsamında Ovasaray Köyü’nde keşkek belgeseli çekildi. Bir düğün evine konuk olan araştırmacılar, baştan sona kadar keşkek hazırlanışını kamera ve fotoğraf kayıtlarına aldı.
Kültür Müdürlüğü ve Muhtarlar Derneği tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen çalışma, Kültür Müdür Yardımcısı Mehmet Bayrak, Kültür Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Nihal Kadıoğlu Çevik, Folklor Araştırmacısı Mümtaz Fırat, Muhtarlar Derneği Başkanı Celal Taşdelen, Ovasaray Muhtarı Bekir Şahin, Damızlık Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şevket Avcı’nın ve düğün sahiplerinin katkılarıyla gerçekleştirildi.
Düğünevi bahçesine kurulan iki keşkek kazanında yapılan tüm işlemleri adım adım takip eden Kültür Bakanlığı görevlileri, kendilerine gösterilen ilgi ve katkıdan duydukları memnuniyeti belirterek, “Keşkek’in bu listede yer alacak olması bizi heyecanlandırdı. Böyle bir kültüre hem tanıklık etmek hem de onu geleceğe taşımak adına çalışlamarda bulunmak çok keyif verici.” dediler.


Güncellenme Zamani 8:54

Diğer Haberler