Çorum Valisi Nurullah Çakır dün merkeze bağlı Ovasaray Köyü’ndeki örnek bodur elma bahçesinde incelemelerde bulundu.

Çorum’un en büyük meyvecilik projesi

Paylaşın:

 

Örnek bahçeye tam not

Çorum Valisi Nurullah Çakır dün merkeze bağlı Ovasaray Köyü’ndeki örnek bodur elma bahçesinde incelemelerde bulundu.

İşadamı Mustafa Ilıca’nın sahibi olduğu örnek bahçeyi gezen Vali Nurullah Çakır, Çorum’un en büyük meyvecilik projesi hakkında yetkililerden bilgi aldı.

İnceleme gezisine İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Eker, İl Genel Sekreteri Yakup Keleş, Tarım İl Müdürü Cemil Usanmaz, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Çelik, Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Çorum Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Rıdvan Samsunlu, Merkez Köy Muhtarları Derneği Başkanı Celal Taşdelen, Ovasaray Köyü Muhtarı Bekir Şahin, Ovasaray Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Çıtak, TSO eski Başkanı Kenan Malatyalı ile bazı sanayici ve işadamları ile davetliler de katıldı.

ÇORUM’DA 41 BİN TON MEYVE ÜRETİLİYOR

80 dönüm arazi üzerine kurulu bulunan tesiste gerçekleştirilen üretim çalışmalarını anlatan Tarım İl Müdürü Cemil Usanmaz, örnek bahçede 22 bin adet bodur elma fidanı bulunduğunu kaydetti.

Üretim çalışmalarının her aşamasına uzman ekiple destek verdiklerini belirten Cemil Usanmaz, tesiste görev yapan personelin Tarım İl Müdürlüğü’nün kurslarına katılarak eğitim aldığını söyledi.

“Çorum’da meyvecilik olmaz” diyenlere bu bahçeyi örnek gösterdiklerini vurgulayan Usanmaz, geçen yıl 30 ton ürün veren bahçenin veriminin her geçen yıl daha da arttığını ifade etti.

41 bin ton meyve üretiminin gerçekleştiği Çorum’da elma üretiminin ise 7 bin ton olduğunu anlatan Usanmaz, meyve yetiştiriciliğinin gelişimi için çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Çorum’da geç çiçek açan meyvelerin yetiştirilmesinin ideal olduğunu belirten Usanmaz, meyvecilik alanındaki tesis yatırımlarına dekar başına 300 TL, organik meyveciliğe ise fazladan 25 TL daha destek primi ödediklerini kaydetti.

‘SOĞUK HAVA DEPOSU KURACAĞIZ’

Çorumlu işadamı Mustafa Ilıca, Ovasaray’daki örnek bodur elma bahçesi yanına soğuk hava deposu ve paketleme ünitesi kurmayı planladıklarını açıkladı.

Üretim çalışmaları hakkında Vali Nurullah Çakır ve beraberindekilere bilgiler veren Mustafa Ilıca, uygulama alanını 250 dönüme çıkaracaklarını kaydetti.

Diğer Haberler