Çorum Sevgi Evleri Erkek Yetiştirme Yurdu yaz tatilini dolu dolu geçiriyor.

Sevgi Evleri Erkek Yetiştirme Yurdu’nda renkli yaz etkinliği

Paylaşın:

 

Çorum Sevgi Evleri Erkek Yetiştirme Yurdu yaz tatilini dolu dolu geçiriyor.

Vali Nurullah Çakır’ın talimatları doğrultusunda yetiştirme yurdu öğrencilerine yönelik bir dizi sosyal ve kültürel  amaçlı yaz etkinlikleri düzenleniyor.

 

Yapılan yazılı açıklamada yaz etkinliklerinin amacı şöyle özetleniyor: “Gençlerimizin yaz tatillerini etkili ve verimli bir şekilde geçirmelerini sağlamak. Gençlerimize düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırmak. Gençlerimizin karakter gelişimlerine olumlu katkıda bulunmak. Gerçekleştirilecek sosyal etkinlikler sayesinde gençlerimizin sosyalleşmelerine katkıda bulunmak. Gençlerimizin doğal güzelliklere ve çevreye karşı olan duyarlılıklarını artırmak.  Gençlerimize okuma alışkanlığı kazandırmak. Görgü kurallarının gençlerimiz tarafından öğrenilmesi ve hayatlarında tatbik etmelerini sağlamak.”

 

Yaz etkinlikleri kapsamında uzman eğiticiler eşliğinde Judo, masa tenisi, satranç, yüzme, doğa yürüyüşü, Spor Lisesi ve Güzel Sanatlar Liselerine hazırlık çalışmaları yapıldı. Doğa yürüyüşünde amaç ise, şöyle ifade ediliyor:

 

“Gençlerimize sağlıklı yaşam için gerekli olan düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırmak. Gençlerimizin doğal güzelliklere karşı farkındalıklarını artırmak. Gençlerimizin çevreye karşı olan duyarlılıklarını artırmak. Doğa yürüyüşüne katılan makam, kurum ve sivil toplum kuruluşları ile kaynaşmayı sağlamak. Gençlerimizin tamamının birlikte katılmasını sağlayarak büyük bir yuva olduklarının farkında olmalarına katkıda bulunmak. Gençlerimizin güzel ve kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak.”

 

Yaz Kampı programında ise, festival, Yozgat Sevgi Evleri Gezisi, Hamamlıçay Köy Kaplıca gezisi, Çatak Pikniği Amasya Borabay gezisi, Batı Karadeniz gezisi yer alıyor.  Sanatsal ve kültürel faaliyetler çerçevesinde sinema günlerin düzenleniyor.

 

Her hafta bir konuşmacı bir adabı anlatıyor ve o hafta o adapla ilgili lokanta, huzurevi vb. çeşitli kurumlar ziyaret ediliyor. Burada amaç, “Gençlerimize toplumumuzun örf, adet, gelenek ve göreneklerini benimsetmek. Gençlerimizin güzel konuşma, yeme içme, selamlaşma, ziyaret gibi davranışları kazanmalarını sağlamak.  Gençlerimizin reşit olarak yurttan ayrıldıklarında hayata hazır hale gelmelerini sağlamak.”şeklinde ifade ediliyor.

 

Ramazan etkinlikleri çerçevesinde de, yurtta sahur ve iftar programları düzenlenecek. Belediye iftar çadırında iftar yemeğine bir akşam tüm öğrencilerle katılım sağlanacak. Belediye Ramazan Sokağı ziyaret edilecek.

 

Ramazan Bayramı etkinliklerinde Sevgi Evlerinde bulunan tüm öğrenci ve personel bayramlaşacak. Sevgi Evleri arası ev bayramlaşmaları düzenlenecek. Komşu apartmanlarla bayramlaşma ziyaretleri ile Valilik Makamı ile bayramlaşma yapılacak. Bayramda vizyona yeni girmiş bir film sinemada izlenecek. Huzur Evi sakinleri ile bayramlaşılacak.

Yeni Evimize Merhaba Projesi kapsamında ise, “Gençlerimizin yeni yuvalarındaki oryantasyon süreçlerini verimli bir şekilde geçirmelerini sağlamak. Sevgi Evleri çevresindeki mahalle sakinleri, kurum ve kuruluşların gençlerimizle kaynaşmalarını sağlamak.” amaçlanıyor.

 

Farkındalık faaliyetleri ile sevgi evi ve çevresindekilere yönelik faaliyetler yapılacak. Makam ve müdürlükler ziyaret edilecek.

 

Çevre okullardaki gençlerle karşılıklı olarak voleybol, basketbol, masa tenisi ve satranç müsabakaları tertip edilecek. Son olarak yeni yuvamıza merhaba gecesi düzenlenecek. Gecede şiir dinletisi, çeşitli yarışmalar, şarkı söyleme, Jimnastik ve judo gösterileri ile yaz etkinliklerine katılan gençlere sertifika töreni düzenlenecek.

Diğer Haberler