Eğitimci Yazar Mustafa Yazgan, iyi bir çocuk yetiştirmek için önce ailenin sağlam olması gerektiğini söyledi.

‘İyi çocuk sağlam bir ailede yetişir’

Paylaşın:

 

‘Çocuk ve cami’ temasının işlendiği Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda bu konuda bir konferans düzenleyen Eğitimci Yazar Mustafa Yazgan, iyi bir çocuk yetiştirmek için önce ailenin sağlam olması gerektiğini söyledi.

 

Mustafa Yazgan konferansında ailelere ve din görevlilerine, çocuk yetiştirme ve çocukların camilere ilgilerinin artması konusunda bir takım tavsiyelerde bulundu.

 

Eğitimci Yazar Mustafa Yazgan, din sosyolojisine göre dünyada dinsiz hiç bir toplumun olmadığını, din skalasında da en başta İslamiyet’in geldiğini söyledi.

 

İnsan ömrünü durgun bir göle benzeten Mustafa Yazgan, “ O göle atılan her taş, bir daga oluşturur ve dalgalar sahile kadar ulaşır. Aynı şekilde insan hayatına çocukluğunda atılan bir taş, ömrünün sonuna kadar dalgalanır. Atılan bu taş iman, ahlak, erdem, din ve ibadet ise hayatı boyunca bu dalgalanmayla mutluluğu yaşar. Eğer atılan bu taş erdemsizlik, dinsizlik üzerine ise, mutsuz yaşar.” dedi.

Çocuklarda camileri merak eden bir duygu olduğunu ve bu duygunun zaman zaman dışa çıktığını belirten Yazgan, çocuklar camileri sorduklarında yanlış bilgi verilmemesi gerektiğini vurguladı.

 

Bu soruların yanıtlarını çocuğunuza verin

Yazgan, “Çocuk cami ile ilgili sorular sorduğunda doğru cevaplar verilmelidir. Anne babalar eğer gerçek müminlerse çocuklarına; ‘cami nedir, din nedir, neden dünyadayız, bizi yaratan kim, hayat-amel ne, niye yaşıyoruz, ölüm nedir, neden dünyaya geldik, nereye gideceğiz, ruh nedir, can nedir’ soruların yanıtlarını vermelidir.” dedi.

 

Çocukların dini bilgileri iyi öğrenmeleri için ailelere İslami dizileri izlemelerini tavsiye eden Yazgan, çocuklara camilerdeki yaklaşımın da hayli önemli olduğunu vurguladı.

 

Yazgan, “Bir çocuk camiye girdiğinde; burası nere? sorusunu gözüyle arar. Bu esnada örneğin cami bahçesinde biri çocuğa kaş çatıp bakarsa, ters hareketinde azarlarsa ya da kovarsa, ön saflarda namaz kılmak isteyen bir çocuğu arka saflara gönderirse, caminin boş zamanlarında cami içerisinde koşup takla atmasına izin vermezse, camiler çocuk için birer mutsuzluk mekanı haline gelir. Ancak, cami bahçesinde çocuk taktirle karşılanırsa, başı okşanırsa, namaz kıldığı için cemaat tarafından ödüllendirilirse camiler o zaman çocuk için mutluluk mekanı haline gelir. Aileler, çocuklarına cami adabını en iyi şekilde öğretmelidir. Elbette cami ciddiyetine de halel getirtilmemelidir.” diye konuştu.

 

Bugünün çocuklarının, 10 yıl sonrasının cami cemaatleri olduğunu ifade eden Yazgan, “Anne babalar ne kadar iyi olursa olsun, yakın akrabalar da çok önemlidir. Anne-baba, akrabalar iyi değilse salih bir çocuk beklemeyin. İyi bir çocuk yetiştirmek için önce aile sağlam olacak. Çocuğa eğitimi ana rahminden itibaren planlı bir şekilde verip cami cemaati haline getirmek gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Din görevlilerine tavsiyeler

Mustafa Yazgan sunumunda, çocukların camilere ısındırılması için din görevlilerine bazı tavsiyelerde bulundu.

 

Camilerde çocuklardan oluşan ilahi gruplarının kurulabileceğini öneren Yazgan, okullardaki sınavlara yönelik ücretsiz ders kurslarının açılabileceğini, uygun filmlerin izletilebileceğini sözlerine ekledi.

 

Müftü Mehmet Aşık, konferansın ardından Eğitimci Yazar Mustafa Yazgan’a çiçek verdi.

Diğer Haberler