Türkiye’nin en büyük tarım ticaret şirketi Tiryaki Agro Gıda, Çorum Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nde dev bir yatırıma imza atıyor.

Tiryaki Agro Gıda’dan Çorum’a dev yatırım

Paylaşın:

RECEP MEBET

 

Türkiye’nin en büyük tarım ticaret şirketi Tiryaki Agro Gıda, Çorum Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nde dev bir yatırıma imza atıyor.

 

Tiryaki Agro iştiraki olan Orta Anadolu Gıda Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’nce yürütülen yatırım çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Müdür Tekin Mengüç, tarıma dayalı sanayi alanında bölgenin en büyük tesisinin Çorum’da hayata geçtiğini söyledi.

 

135 dönüm arazi üzerine kurulu tesiste Türkiye’nin ilk lisanslı deposu olma özelliğini taşıyan 50 bin tonluk depolama alanının yer aldığını anlatan Tekin Mengüç, inşaası devam eden yağ entegre tesisinin ise Ağustos ayında hizmete gireceğini açıkladı.

 

İlerleyen dönemde çeltik işleme tesisi kurmayı da planladıklarını belirten Mengüç, bugüne kadar gerçekleşen yatırım maliyetinin 15 milyon doları bulduğunu kaydetti.

 

2011 yılında inşaasına başlanan lisanslı deponun geçen yıl hizmete girdigini dile getiren Mengüç, Çorum’da üretilen tahıl ve diğer tarım ürünlerinin Tiryaki markasıyla yurt içi yurt dışına pazarlanacağını ifade etti.

 

Tiryaki Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Sanayi ve Ticaret A.Ş. Çorum Şubesi’ni tanıtan Mengüç, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 

“Tarımsal ticarette Türkiye’nin en büyük şirketi olan Tiryaki Agro Gıda, bazı Çorumlu sanayici ve işadamlarının da ortaklığında Organize Sanayi Bölgesi’ne dev bir tesis kazandırıyor.

 

Türkiye’de lisanslı depoculuk alanında ilk lisans alan şirket olan Tiryaki, Çorum’da hizmete sunduğu depoyla çiftçi ve tüccarların hizmetinde. Lisanslı depoculuktan yararlanan çiftçiler stopaj vergisinden, tüccarlar ise gelir ve katma değer vergilerinden muaf tutuluyor. Üstelik ürünlerini lisanslı depoya teslim eden çiftçi ve tüccarlar, aldıkları ürün senedini teminat gösterip bankalardan düşük faizli kredi de kullanabiliyor. Ayrıca depomuza teslim edilen ürün hangi kalitedeyse teslim alınırken de aynı kalite ve tonajda sunuluyor.

 

İnşaası devam eden yağ entegre tesisi ise hizmete girdiğinde yılda yaklaşık 80 bin ton ayçiçeği işleyecek. Yani yılda ortalama 35 bin ton sıvıyağ, 45 bin ton da küspe üretecek. Bölge çiftçisinin ay çekirdeği pazarlama sıkıntısını ortadan kaldıracak olan tesisimiz, yem sanayi ve besicilik sektörünün ihtiyacına da cevap verecek.

 

Toplamda 15 milyon dolara mâl olacak tesislerimizde 70’e yakın personel istihdam edilecek.”

Diğer Haberler