Çorum Belediyesi ve Hitit Üniversitesi arasında, ortak proje geliştirmek amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Çorum için güç birliği

Paylaşın:

 

Recep Mebet

Çorum Belediyesi ve Hitit Üniversitesi arasında, ortak proje geliştirmek amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

‘Çorum İçin Bir Projem Var’ sloganıyla hayata geçirilen ortak çalışma dün düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Hitit Üniversitesi Senato Salonu’nda düzenlenen tanıtım programında işbirliği protokolünü imzalayan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

Toplantıda Belediye Başkan Yardımcıları Turhan Candan ve Ahmet Yabacıoğlu ile Hitit Üniversitesi Genel Sekreteri Erdal Kanık, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Hüseyin Özden, Proje Koordinasyon Birimi Eş Başkanı Mehmet Aydınkal ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Işık da hazır bulundu.

İLK ÇALIŞMA ‘AKILLI DURAK’

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum Belediyesi ile işbirliğinde hayata geçirecekleri ilk çalışmanın ‘Akıllı Durak Projesi’ olacağını açıkladı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Reha Metin Alkan, Belediye’nin katkılarıyla Çorum halkının faydalanacağı ortak projeler hazırlayacaklarını söyledi.

Sokak lambalarının verimli kullanımından kalıcı asfalt çizgilerine kadar pek çok alanda projeler geliştirmeyi hedeflediklerini anlatan Rektör Alkan, “Projelerin parasal boyutundan çok, bilgi birikimi ve paylaşımıyla Çorum halkına sağlayacağı faydayı ön planda tutacağız” dedi.

Göreve geldiği dönemde Hitit Üniversitesi’nin Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP)’ne ayırdığı kaynağın 47 bin TL olduğunu belirten Prof. Dr. Alkan, “Bugün 2 milyon 500 liralık bir BAP bütçesine sahibiz” diye konuştu.

“Projeciliği önemsiyoruz ve proje havuzları oluşturmaya çalışıyoruz” diyen Alkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediyemizin hizmet alanına giren konularda proje havuzu oluşturacağız. İşbirliği içinde Çorum halkına yönelik projeleri hayata geçireceğiz. Sunulan hizmetlerde kurumsallık önemli. Çorum Belediyesi ile yaptığımız proje işbirliği, yerel yönetimler alanında önemli avantajlar sağlayacağı gibi pek çok ilki de bünyesinde barındıracak. Bu çalışma sayesinde ve Belediyemizin desteğiyle hem Çorum hem de üniversitemiz daha iyi bir konuma gelecek. Çorum Belediyesi ile her noktada işbirliğine hazırız. Bu vesile ile Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü’ye kampüs çalışmaları başta olmak üzere Hitit Üniversitesi’ne verdiği destek nedeniyle teşekkür ediyorum.”

‘ÇORUM’UN MARKA DEĞERİ ARTACAK’

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Hitit Üniversitesi işbirliğinde hazırlayacakları projelerle Çorum’un marka değerini artıracaklarını söyledi.

‘Çorum İçin Bir Projem Var’ protokol töreninde konuşan Muzaffer Külcü, ortak projeler geliştirip halkın istifadesine sunacaklarını kaydetti.

“Birlikte çalışmanın meyvelerini alacağız” diyen Külcü, şöyle konuştu:

“Eğitimde işbirliğini önemsiyoruz. O nedenle üniversitemizle ilgili hususlarda tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.

Üniversitemizin kurulduğu yıllar aklıma geliyor. Altında imzam bulunan bir önerge hihayetinde üniversitemiz kurulmuş oldu. Kuruluşun ardından 5 yıllık dönem fetret devri oldu. Bu husus üniversitenin o dönemdeki yönetiminden kaynaklandı. Bunun üzerine üniversite ile şehri bütünleştireceğiz dedik. Bugün geldiğimiz noktada şehrin tüm sosyal faaliyetlerinin içinde yer alan bir üniversite yönetimiyle birlikteyiz. Burada başarı tabiki Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve yönetimine ait. Üniversite ne kadar halkla iç içe olursa başarı o doğrultuda artıyor.

Çorum’da üniversite konusunda ivme yakalandı, çözülen kampüs meselesi gündemden düştü. Bu hususta Rektör Bey takdiri hak ediyor. Üniversitemizle sürekli ilişki halindeyiz. Bu şehrin tek yöneticisi konumunda değiliz. Sivil toplum kuruluşları, üniversite ve kamu kurumları gibi paydaşlarımız var. Bunlar içinde üniversitenin yeri başka. Yarınlara güvenle bakmak için bilgiyi üretmemiz gerek. Ar-Ge ile bilgiyi yüksek teknolojiye dönüştürmemiz de lazım. O nedenle ülkelerin gelişmesine en yüksek katma değeri üniversiteler sağlar. Çorum Belediyesi olarak bu yüzden üniversitemizle yol arkadaşlığını önemsiyoruz.

Bugüne kadar üniversitemizle pek çok çalışma yaptık. Kültürel ve sosyal faaliyetleri artık üniversite ve STK’lara bıraktık. Hayata geçireceğimiz projelerle Çorum’un marka değerini yükselteceğiz. Birlikte proje üretip halkın istifadesine sunacağız. Hem üniversitemizin hem de şehrimizin marka değeri artacak.

İlk projemiz olan ‘Akıllı Durak’ çalışması güzel bir tecrübe olacak. Birlikte çalışmanın meyvelerini alacağız. Belediye ve üniversite olarak Türkiye’nin gelecek vizyonu dahilinde üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmalıyız. O nedenle hayata geçirdiğimiz işbirliği, yeni Türkiye yolunda Çorum’dan atılmış önemli bir adım olacak. Ortaya koyduğumuz işbirliğinden güzel proje ve sonuçlar çıkacağına inanıyorum ve üniversitemiz için imkanlarımızı sonuna kadar seferber edeceğimizin bilinmesini istiyorum.”

Toplantı, protokolün imzalanmasının ardından kampüs gezisiyle sona erdi.

 

 

 

 

 

 

Diğer Haberler