Çorum merkezde artan nüfus ve araç trafiği şehir içi trafikte yaşanan problemlere kalıcı çözümler...

Çileye adım adım çözüm

Paylaşın:

 

MUSTAFA DEMİRER

Çorum merkezde artan nüfus ve araç trafiği şehir içi trafikte yaşanan problemlere kalıcı çözümler getirilmesini zorunlu kılıyor.

TEDBİRLER ETAP ETAP

UYGULANIYOR

Çorum Belediyesi ile Yalova üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında hazırlanan çözüm önerileri etaplar halinde hayata geçiriliyor.

SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER

Şehir içi ulaşımda ana arterlerde trafik akışının sağlanması, kuraldışı parkların önlenerek araçların otoparklara yönlendirilmesi, araç trafiği yoğun kavşak ve caddelere operasyonlar, bazı tratuarların genişletilmesi ve toplu taşımada kapsamlı revizyon belli başlı çözüm önerileri arasında yer alıyor.

ZORUNLU TRAFİK AKIŞI İÇİN DUBALAR

Trafikten Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, trafikte levha ve işaretlerle çözemedikleri park ve trafik akışı problemini zorunlu akışı sağlayan yol bölgü (duba) ile sistemi ile çözmeye çalıştıklarını söyledi.

KURAL DIŞI PARK İMKANSIZ OLACAK

Yol bölgü sisteminde büyük oranda başarı sağladıklarını belirten Candan, “Park yasağı bulunan levhanın altına park yapılıyor. Trafik polisinin her noktaya müdahale etmesi mümkün değil. Kural dışı parkı imkânsız hale getirerek duba sistemini hayata geçiriyoruz. Trafik akışını anında sağlıyoruz.” dedi.

YEŞİL DALGA, AKILLI KAVŞAK,

DUBA VE TOPLU TAŞIMA

Çorum’da trafik problemine çözüm bulmak amacıyla ilk etapta ‘Yeşil Dalga’,  ardından Akıllı Kavşak sistemini uygulayarak olumlu sonuç aldıklarını hatırlatan Candan, akabinde yol bölme dubaları ve tretuar genişletme çalışmalarını başlattıklarını ifade etti.

TRAFİKTE ASIL OLAN YAYA

Belediye Fen İşleri ve Ulaşım Müdürlüğü’nün ana arteller olan Gazi Sokaklar, Azapahmet Sokak, Ilıca Caddesi, Fatih Caddesi, Albayrak Caddesi ve Albayrak Sokaklar’da yaya akışını sağlıklı sağlayacak kaldırım genişletmeleri yaptığını belirten Candan, “Kaldırımları yaya lehine düzenliyoruz. Trafikte ana unsur yayalar, yani insandır, araçlar değil.” diye konuştu.

TRAFİK MASTER PLANI

Büyükşehirlerde trafikle ilgili uygulamaları yerinde incelediklerini vurgulayan Candan, ayrıca Yalova Üniversitesi ile yaptıkları protokol kapsamında trafik master planı hazırlandığını kaydetti.

TOPLU TAŞIMAYA REVİZYON

Çorum’da ilk etapta Fen İşleri ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün yol ve kavşak düzenlemesi yaptıklarını aktaran Candan, ikinci etapta toplu taşımanın yeniden düzenlenmesinin gündemde olduğunu ifade etti. Candan, “Toplu taşımada yeniden düzenleme yapıyoruz. Yolcu kapasitesi ve güzergâhlar anketlerle tespit edildi. Toplu taşıma ile ilgili talepler her geçen gün değişiyor. Toplu taşıma işi 2018’de yeniden ihale edilecek. Yani 2018 yılına göre her şey yeniden belirleniyor. Veriler geldikçe aşama aşama uygulama yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

CADDEYE PARK BİTECEK

Kentte otopark doluluk oranının yüzde 60 seviyesinde olduğunu vurgulayan Candan, cadde üzerinde zaruri  duruşlar dışında parkı tamamen bitirmek istediklerini dile getirdi.

İKİ YENİ OTOPARK PROEJESİ

Özel İdare Müdürlüğü (TEKEL) arkasında 2 katlı yeraltı otoparkı, Karakeçili Mahallesi’nde kapalı otopark projelerdi olduğunu hatırlatan Candan, “Ana arterlerde sabit otopark ihtiyacını yeni otoparklarla gidereceğiz. Ana arterlerde ne kadar araç depolama yapıldığını hesap ettik. Önce mevcut otoparkları dolduracağız. Daha sonra yeni otopark ihtiyacı giderilecek. Böyllece cadde üzerine zaruret dışında sürekli parklar sona erecek.”

 

 

Diğer Haberler