Çorum Belediyesi tarafından ihalesi yapılan Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı işini alan müteahhit firma dün temel kazısı çalışmalarına başladı.

Akıllı otoparka ilk kazma

Paylaşın:

 

FATİH AKBAŞ

Çorum Belediyesi tarafından ihalesi yapılan Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı işini alan müteahhit firma dün temel kazısı çalışmalarına başladı. Proje tamamlandığında otoparkın çevresinde ki cadde ve sokaklara yerleştirilecek olan ışıklı bilgilendirme panoları ile vatandaşlar otoparkın içinde ki yer durumu hakkında bilgi sahibi olabilecek.

İl Genel Meclisi arkasında 11 bin 500 metrekarelik alanda hayata geçirilecek olan projenin tamamlanması ile birlikte bölgede otopark sorunu büyük ölçüde çözülecek.

İhaleyi kazanan müteahhit firmaya bir süre önce yer teslimi yapılmış ve Belediye, YEDAŞ ile Telekom ekipleri inşaat alanında alt yapı değişiklilerini yapmaya başlamıştı. Kurumların bölgede işlerini tamamlamasının ardından müteahhit firmada hafriyat çalışmalarına dün başladı. 2 katlı ve yaklaşık 352 araçlık kapasiteli olacak yeraltı otoparkının meydan bölümünde ise 2 katlı kafeteryada yapılacak.

AKILLI OTOPARK

Yeraltı otoparkı teknolojisi ile de dikkat çekecek. Otopark çevresinde ki cadde ve sokaklara yerleştirilecek olan ışıklı bilgilendirme panolarında otoparkın boş yada dolu olup olmadığı konusunda sürücüler bilgilendirilecek.

Otoparka gelecek olan sürücüler ise yine boş olan yerlere bu elektronik sistem tarafından yönlendirilecek.

Proje kapsamında yer alan kent meydanının toplam büyüklüğü 25 bin metrekare iken bunun 11 bin 500 metrekarelik alanını yeraltı otoparkı oluşturacak.

 

 

Diğer Haberler