‘Çorum’da İleri Mühendislik Sektörünün Geliştirilmesi ve Rekabetçilik Çalıştayı’ dün Anitta Otel’de gerçekleşti.

Rekabetçilik için akıllı uzmanlaşma stratejisi

Paylaşın:

 

RECEP MEBET

‘Çorum’da İleri Mühendislik Sektörünün Geliştirilmesi ve Rekabetçilik Çalıştayı’ dün Anitta Otel’de gerçekleşti.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)'nın ‘TR83 Bölgesinin Rekabetçiliğinin Arttırılması Teknik Destek Projesi’ kapsamında düzenlenen çalıştaya bazı daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sanayici ve işadamları ile davetliler katıldı.

Çalıştayın açış konuşmasını yapan Takım Lider Yardımcısı Yunus Emre Katrancı, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı'nın program otoritesi olduğu ‘Bölgesel Rekabet Edebilirlik ve Operasyonel Programı’ kapsamında yürütülen proje hakkında açıklamalarda bulundu.

OKA tarafından yürütülen projenin Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edildiğini hatırlatan Yunus Emre Katrancı, Çorum’da düzenledikleri çalıştayda sektörlere yönelik gelecek adımlarının ve gelişim alanlarının belirlenmesi üzerinde durulacağını söyledi.

Bölgenin ve İleri Mühendislik sektörünün gelişmesinin kalkınma açısından kritik öneme sahip olduğuna dikkat çeken Katrancı, çalıştayda ortaya çıkacak önerilerin OKA tarafından ilerleyen dönemde hayata geçirilecek olan hedef ve stratejilerin belirlenmesine de katkı sağlayacağına işaret etti.

‘GELİŞMEK İÇİN MERAKLI OLMAK LAZIM’

Açış konuşmasının ardından söz alan Proje Takım Lideri John Murray ise ‘Akıllı Uzmanlaşma Stratejisi’ başlıklı sunumunda Çorum’un sanayi, turizm ve tarım alanında gelişimini sürdürmesi için önemli tavsiyelerde bulundu.

‘Akıllı Uzmanlaşma’nın inovasyonun yerini alan bir kavram olduğunu anlatan John Murray, bu konuyu iyi kavramak için dünyadaki gelişen ve büyüyen şirketlere bakmak gerektiğini kaydetti.

Orta Karadeniz Bölgesi’ndeki en büyük teknolojik büyüme ve gelişmelerin Çorum’da yaşandığını gözlemlediğini ifade eden Murray, “Bölgesinin önemli bir açılım yaşayan şehirlerinden olan Çorum’un kalkınması için kritik bazı noktalar var” dedi.

Çorum’un sahip olduğu potonsiyeli iyi değerlendiremediğini vurgulayan Murray, bunun çözümü için ileri mühendislik sektörü ve rekabetçiliğin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

“Gelişmek için meraklı olmak lazım” diyen Murray, tarımsal gıda, geleceğe yönelik mühendislik ve mavi ekonomi uygulamalarından örnekler verdi.

Murray, “Amerika’nın Chicago (Şikago) kentinde bulunan üniversitede ‘Hitit Enstitüsü’ var. Buradaki akademisyenler ya da öğrenciler Çorum’da Hattuşa’yı ziyaret edip tarihi kalıntıları yerinde görmek istese, ne yazık ki internette onları doğru bir şekilde buraya ulaştıracak bir bilgi yok” diyerek turizmde pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinin önemine işaret etti.

Proje Takım Lideri Murray, “Akıllı uzmanlaşma; güçle ve rekabetçi sektörler (potansiyeller) ile birlikte ilgili bölgenin kaynakları temelinde bölgesel gelişmenin, bilgi temelli ilerleme, istihdam, yenilik gibi konularda terfi etmesidir. Dolayısıyla doğrudan olarak yenilik değildir. Bunun için sahip olan potansiyelden ve her türlü teknolojik gelişimden istifade etmek gerekir” diye konuştu.

Programda ayrıca Rekabet ve Küme Geliştirme Uzmanı Yeliz Çuvalcı Özbek tarafından ‘Çorum ve İleri Mühendislik Sektörü için Mevcut Durum Değerlendirmesi Yuvarlak Masa Çalışması’ yapıldı.

‘İleri Mühendislik Sektörü için Gelişim Alanlarının Belirlenmesi ve Atılması Gereken Adımlar’ konulu oturumla devam eden çalıştay, soru-cevap bölümü ve değerlendirmelerin ardından sona erdi.

 

 

Diğer Haberler