Karayolları 7. Bölge Müdürü Kenan Keskin, 2017 yılı ikinci İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Çorum'da yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi.

 ‘Kırkdilim yolu tünellerle  sorun olmaktan çıkacak'

Paylaşın:

 

FATİH AKBAŞ

Karayolları 7. Bölge Müdürü Kenan Keskin, 2017 yılı ikinci İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Çorum'da yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi.

Bölge Müdürlüğü olarak Çorum'da 9 adet devam eden, 3 adet ihale aşamasında ve 6 adet kesin hesap aşamasında olmak üzere toplam 18 adet iş bulunduğunu belirten Kenan Keskin, "Bu projelerin toplam tutarı 1 milyar 710 milyon lira olup bugüne kadar 453 milyon TL harcama yapılmıştır. Bu sene başı ödeneğimiz ise 86 milyon TL'dir" dedi.

Çorum-Laçin arası 18 km uzunluğunda ve Laçin-Osmancık arası 25,3 km uzunluğunda olmak üzere toplam 44 km'lik yolda yapım çalışmalarına başlandığını kaydeden Keskin, "İhale kapsamında toprak işleri, sanat yapıları, 64 m. 1 adet çift köprü, 20 m. 1 adet tek köprü ve üstyapı işleri bulunmaktadır. 2016 yılı içerisinde  1,2 km'lik kesimde toprak işleri ve sanat yapılarında çalışmalar yapılmıştır.

2017 yılı içerisinde kalan muhtelif kesimlerde toprak işleri, sanat yapıları ve üstyapı işlerinde çalışmalar yapılması ve Arkıt çayı köprüsünün yapımı hedeflenmekte olup, bu aralıkta kalan 4,5 km'lik kesimin trafiğe açılması hedeflenmektedir. 2017yılında 6,1 km'lik kesimde toprak işlerinde çalışmalara başlanılmış olup, halen devam etmektedir. Aynı güzergah üzerinde bulunan Kırkdilim geçişinde 8,6 km'lik uzunluğunda ki yolda proje çalışması devam etmekte olup, proje kapsamında 3 adet 4 bin 077 metre olan çift tüp tünel bulunmaktadır" diye belirtti.

Keskin, Çankırı-İskilip yolunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, "38 km'lik yolda bu yıl 21 km'yi bitirip trafiğe açmayı hedefliyoruz. Çorum-Amasya yolunda ise bu yıl 2 km'lik kısmı trafiğe açmayı planlıyoruz. 52 km'lik Çorum-İskilip yolun 10 km'si bölünmüş olarak kalanı ise 12 metre genişliğinde bütümlü sıcak karışım yol olarak yapılacak" şeklinde kaydetti.

Keskin, Merzifon Havalimanı'na Çorum'dan ulaşım kısaltacak yolda arazi toplulaştırması sorunun çözüldüğünü bu sene orada çalışmalara başlayacaklarını açıkladı.  Vali Necmeddin Kılıç, Kırkdilim'in 4 km'si tünellerle 4 km'si bağlantı yolları olmak üzere toplam 8 km uzunluğunda bir yolla geçileceğini ifade ederek, burasının artık sorun olmaktan çıkacağını söyledi.

 

 

 

Diğer Haberler