Çorum Doğa Koleji, TÜBİTAK tarafından düzenlenen liseler arası matematik proje yarışmasına katılıyor.

Doğa, Hattuşa projesiyle TÜBİTAK yolunda

Paylaşın:

 

Çorum Doğa Koleji, TÜBİTAK tarafından düzenlenen liseler arası matematik proje yarışmasına katılıyor.

Çorum Doğa Anadolu Lisesi öğrencileri, Matematik Öğretmeni Onur Yazgan koordinatörlüğünde ‘Hitit Başkenti Hattuşa’da Yerleşim Geometrisinin Analizi’ isimli proje ile yarışmaya hazırlanıyor.

Okul Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Hattuşa projesi ile yarışmaya katılan öğrenciler, araştırma ve çalışmalarına yoğun bir şekilde hazırlanıyor. Doğa Koleji öğrencileri, proje hedeflerini gerçekleştirebilmek için Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Özlem Sir Gavaz’dan Hattuşa ile ilgili bilgi aldı. Hattuşa'nın hava fotoğrafları, dik bölge haritaları yerleşim planları, dönem hakkında bilgi veren kitaplarla ilgili yapılan açıklamayı öğrenciler dikkatle dinledi.

Proje hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Matematik Öğretmeni Onur Yazgan, “Hitit mimarisindeki asimetrik yerleşimin doğadan gelme yapısının içinde asıl olan uyumun izlerini araştırarak yapılacak matematiksel analiz ile bilinen estetik geometri kalıplarına uygunluğunun tespit edilmesine için çalışılacaktır. Bu çalışma için gereken veriler yerinde ölçüm yapılarak, hava fotoğrafları ve arkeolojik çalışmalar araştırılarak, ölçeklendirilmiş bölge haritaları incelenerek elde edilecektir. Elde edilen sayısal veriler geometrik modellemeler için matematiksel analizde kullanılarak uygunluğu kontrol edilecektir. Proje kapsamında Hititlerin Anadolu kültür ve medeniyetine mimaride yaptığı katkılara dikkat çekebilmek için asimetrik plansızlık içinde bile estetik geometrik kalıpların olduğunun belirlenmesi hedeflenmiştir." dedi.

Çorum Doğa Koleji öğrencilerinin bu proje ile Çorum'un tarihi ve kültürel mirası olan Anadolu'nun ilk başkenti Hattuşa'yı tanıtmayı amaçladıkları belirtildi.

 

 

Diğer Haberler