Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı hemşehrimiz Muhsin Dere, Türkiye'nin Savunma Sanayii ihracatının 2023 hedefinin 25 milyar dolar olduğunu belirterek, "İnşallah önümüzdeki 7 yılda bu rakamlara ulaşma imkânımız olur" dedi.

Çorum payına düşeni almalı

Paylaşın:

 

M.BURAK YALÇIN

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı hemşehrimiz Muhsin Dere, Türkiye'nin Savunma Sanayii ihracatının 2023 hedefinin 25 milyar dolar olduğunu belirterek, "İnşallah önümüzdeki 7 yılda bu rakamlara ulaşma imkânımız olur" dedi.

Savunma Sanayii heyeti Çorum'da makine sanayi sektörünün temsilcileri ile bir araya geldi.

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Muhsin Dere, Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş ve beraberindeki heyet ile TSO toplantı salonunda makine sektörünün temsilcileri ile bir araya gelerek savunma sanayisi konusunda toplantı yaptı.

KARACA: ÇORUM, UZUN ZAMANDIR ÇALIŞMALAR YAPIYOR

Toplantıda ilk olarak konuşma yapan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yakup Karaca, Savunma sanayii için Çorum'un uzun zamandır çalışma yaptığını belirterek, "Çeşitli illere gittik, ziyaretlerde bulunduk. Bu süreç zarfında bazı firmalar büyük aşamalar kaydetti. Bizim zorlayarak bir şeyler yapmaya çalıştığımız konularda onlar ciddi aşamalar kat ettiler ve aranan firma haline geldiler. Bu toplantıda o aranan firmaların artırılması noktasında büyük katkısı olacağını düşünüyorum" dedi.

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Muhsin Dere ise Savunma Sanayinin çalışmaları ile ilgili genel bilgiler verdi.

DERE: SAVUNMA SANAYİİ, BİZİM DERDİMİZ'

"Savunma sanayii bizim derdimiz" diyen Muhsin Dere, son KHK ile müsteşarlığın Cumhurbaşkanına bağlandığını hatırlatarak, "Bu hamlelerin bu dönemde artan tehditleri, ülkemizin içinde bulunduğu durumu da düşündüğümüzde bundan sonraki adımların daha hızlı atılacağı, hızlı bir şekilde savunma sanayinde gelişmiş birkaç ülke ile aramızdaki farkı kapatacağımız bir döneme girmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz" diye konuştu.

Savunma Sanayii'nin destekleme fonunun hükümetin çıkardığı torba kanununda önemli derecede arttığını da vurgulayan Dere, "MTV gelirlerinin yüzde 20'lik bir kısmı da Savunma Sanayii fonuna aktarıldı. Ne zaman savunma sanayinde ülkemizin ihtiyacı olsa hem hükümet hem de millet seve seve bu kaynakları tahsis etti" şeklinde konuştu.

'ORDUMUZU MODERNİZASYON İÇİN DAHA ÇOK HARCAMA YAPMALIYIZ'

Verilerle ilgilide bilgi veren Dere, Savunma Sanayi Müsteşarlığının 579 projesi olduğunu da ifade ederek şunları söyledi: "Bu projelerin maliyeti yaklaşık 70 milyar dolar. 2002'den bu yana kıyasladığımızda 60'lar ile başlayan proje bugün on kat artmış durumda. Asker sayısı anlamında en büyük ordu bizim ordumuz. Asker başına harcama miktarlarına baktığımızda sonlarda yer alıyoruz. Ordumuzu modernizasyon için çok daha fazla harcama yapmalıyız.

NATO ülkelerinin Gayri Safi Yurt İçi Hasılalarına oranla savunma sanayisi harcamalarına baktığımızda Türkiye'nin yüzde 1,5 civarında olduğunu görüyoruz. NATO standartlarında en az yüzde 2 olması gerektiği öngörülüyor. Buradan da savunma harcamalarımızın çok yüksek olmadığını görmekteyiz."

'TÜRKİYE'DEN 3 FİRMA SIRALAMAYA GİRİYOR'

Askeri satışlara göre dünyadaki ilk 100 firma sıralamasına bakıldığında Türkiye'den 3 firmanın sıralamaya girdiğinin görüldüğüne işaret eden Dere konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "ASELSAN, TAI ve ROKETSAN'ın 2016 yılından itibaren sıralamaya girmiş olması son derece sevindirici. İnşallah ileride ilk 100'de daha çok firmamızın yer aldığını, Çorum'dan firmalarımızın da yer aldığını görmeyi ümit ediyoruz.

'2023'TE İHRACATTA HEDEF 25 MİLYAR DOLAR'

İhracatımız da 2 milyar doların üzerine çıkmış oldu. On yıl öncesiyle kıyasladığımızda gelişimi görüyoruz ancak 2023 hedeflerimize baktığımızda, 2 milyar dolarlık savunma ihracatımızın yetersiz olduğunu görüyoruz. Çünkü bizim 2023 yılındaki hedefimiz 25 milyar dolarlık savunma ihracatı yapmak. İnşallah önümüzdeki 7 yılda bu rakamlara ulaşma imkânımız olur." ifadelerini kullandı.

'SEKTÖRDE YETİŞMİŞ PERSONEL İHTİYACI VAR'

Türk Savunma Sanayii cirosu, ihracat miktarı her geçen gün artmaktadır. Sektörde yetişmiş personel ihtiyacı ve Ar-Ge personeli ihtiyacı bulunmakta. Önümüzdeki dönemde kritik görülen teknolojiler için şimdiden çalışılması gerekmektedir"

Dere'den sonra kürsüye gelen Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş, TAI'den Emrah Ekri, ROKETSAN'dan Alp Çağlar, ASELSAN'dan ise Ali Rıza Kılıç sunum yaptılar.

Toplantıda Vali Necmeddin Kılıç,  AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ ve TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yakup Karaca'da hazır bulundu.

 

 

Diğer Haberler