Maliye Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı hurda araç düzenlemesi, durgunluk içindeki otomotiv sektöründe büyük bir heyecan oluşturdu.

Otomotivde  hurda heyecanı

Paylaşın:

Maliye Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı hurda araç düzenlemesi, durgunluk içindeki otomotiv sektöründe büyük bir heyecan oluşturdu.

Söz konusu düzenleme ile 16 yaş üstü aracını hurdaya ayıranlara, yeni araç satın almaları halinde 10 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi yapılacağı duyuruldu.

Çorum’daki hurda araç sahiplerinin de merakla beklediği düzenlemenin Meclis’e sevk edilen torba yasa ile kanunlaşması bekleniyor.

Atıl durumdaki hurda araçların bir anda kıymete binmesini sağlayan düzenlemenin, yeni yıla beklentilerin altında satış oranları ile giren otomotiv sektörüne de hareketlilik getireceği düşünülüyor.

Model yılı ilerlemiş ve yıpranmış araçların ihraç edilerek veya hurdaya ayrılarak trafikten çekilmesi için uygulanan hurda indirimini yeniden başlatmayı planlayan Maliye Bakanlığı, bu şekilde ekonomiye canlılık kazandırmayı hedefliyor.

Trafikteki 16 yaş ve üzerindeki 6 milyon aracı ilgilendiren düzenlemeyle ilgili görüşlerini aldığımız uzmanlar, 2002 model ve altı araçları ilgilendiren tasarının önemli avantajlar sağlayacağını söylüyorlar.

Hurda araçların trafikten çekilmesi ve yeni araç alımının teşviki amacıyla hayata geçirilecek düzenleme Meclis’ten geçip yasalaştıktan sonra uygulamaya geçecek. Ellerindeki hurda araçlarından kurtulmak isteyenlerin 31 Aralık 2019 tarihine kadar yararlanabileceği uygulamanın detaylarının ilerleyen günlerde netleşeceği belirtiliyor.

Yaygın basına da yansıyan açıklamalara göre, 16 yaş ve üstü aracının kayıt ve tescili sildirenlerin yeni araç alımlarındaki ÖTV oranlarında 10 bin TL’ye kadar indirim yapılacak. Bu oran sıfır araç alımında uygulanan yüzde 18’lik KDV’den de istisna tutulacağı için indirim tutarı 11 bin 800 TL’ye kadar çıkacak.

Öte yandan ÖTV indirimi kapsamında ekonomi yönetimi söz konusu araç sahiplerine iki seçenek sunuyor. 16 ve üstü yaştaki araçların sahipleri ya araçlarını bir daha kullanmamak üzere hurdaya ayıracak ya da kendisi veya ihracatçılar vasıtası ile aracını başka bir ülkeye satacak.

Model yılı 2002 ve daha eski olan araç sahipleri araçlarını hurdaya ayırmak için bedelsiz olarak İl Özel İdarelerine teslim edebilecek. Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkması halinde ise Makine Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından söz konusu araçlar belli bir bedel karşılığında satın alınacak. MKE hurda araç alımında kilo başına ödeme yapıyor. Kilo başına ödenen ücretler aracın model ve yılına göre değişirken ortalama 0,80 çarpan ile 2 tonluk bir araçta 1600 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. MKE’nin Kırıkkale, İzmir-Aliağa ve Kocaeli-Seymen’de müdürlükleri bulunuyor.

Araçlarını hurdaya ayıranlar ya da ihraç ettirenler aldıkları belge ile trafik tescil kuruluşlarına başvuruda bulunarak yapılan sorgulamaların ardından araçlarının tescil kayıtlarını sildirecek. Hurdaya ayırma veya ihracat işlemi tamamlandıktan sonra aracın varlığının tespiti halinde araç sahibi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 206 ncı maddesine dayanılarak yalan beyanda bulunmaktan işlem yapılacak ve 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılabilecek.

Eski aracını terk edip yenisi için arayışa geçecek tüketicileri kendine çekmek için harekete geçen otomotiv markaları ise ek indirim, düşük faizli kredi, balon ödeme, MTV ve KDV karşılama gibi çok yönlü kampanyalar sunmaya hazırlanıyorlar.

 

Diğer Haberler