Çalık Enerji Grubu Çorum merkeze bağlı Kutluca köyüne 40 milyon TL değerinde Güneş Enerji Santrali kurdu. Yaklaşık 5 ay önce köyde yapılan inceleme sonucu yapımına başlanan Güneş Enerji Santrali faaliyete kısa sürede geçecek.

Kutluca’ya 40 milyon liralık GES yatırımı

Paylaşın:

 

FATİH BATTAR

Çalık Enerji Grubu Çorum merkeze bağlı Kutluca köyüne 40 milyon TL değerinde Güneş Enerji Santrali kurdu. Yaklaşık 5 ay önce köyde yapılan inceleme sonucu yapımına başlanan Güneş Enerji Santrali faaliyete kısa sürede geçecek.

Toplam 190 dönüm arazi üzerine kurulan ve tamamen yerli üretim polikristal paneller kullanılan GES Projesi'nin gücü 10.35 MW.

Çorum Kutluca GES (Güneş Enerjisi Santrali) projesinin hayata geçmesi ile birlikte yaklaşık 15.000 MWh enerji üretilecek. Üretilen enerji ile yaklaşık 20 bin kişinin elektrik ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.

ÇORUM'DA EN YÜKSEK KAPASİTELİ GES

Çorum'da en yüksek kapasiteli GES (Güneş Enerjisi Santrali) olma özelliği taşıyan santral ile köy ve bölge halkına istihdam konusunda ciddi destek sağlaması bekleniyor.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için Türkiye'de yenilenebilir enerji konusunda ciddi atılımlar yapılırken, Çorum'da da son 1 yılda yenilenebilir enerji konusunda atılımlar başladı. Enerji sektörünün en önde gelen firmalarından olan Çalık Enerji Grubu tarafından Kutluca köyüne yapılan en yüksek kapasiteli Güneş Enerji Santrali hayata geçiliyor.

Bölgede örnek olarak gösterilebilecek donanıma sahip olan Kutluca Güneş Enerji Santrali yüksek verimli sistem tasarımı ve uzaktan izlenebilme özelliği ile üretim değerlerini anlık izleme fırsatı da sağlıyor.

Tamamen yerli üretim polikristal paneller kullanılanarak yapılan ve Çorum'da en yüksek kapasiteli yapılan GES olma özelliği taşıyan tesisi ziyaret ettik.

20 BİN KİŞİNİN ELEKTRİK ÜRETİMİNİ KARŞILAYACAK

Yaklaşık 20 bin kişinin elektrik üretimini karşılayacak tesis hakkında bilgi veren Çalık Enerji Grubu Sorumlusu Hakan Sağlam; "EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından 2017 yılı Ağustos ayı verilerine göre Çorum'da yıllık yaklaşık 800 milyon/kWsaat enerji tüketmekte olup bu değer ile 81 il arasında 52. sırada yer almaktadır. Çorum Kutluca GES (Güneş Enerjisi Santrali) projesinin hayata geçmesi ile birlikte yaklaşık 15.000 MWh enerji üretecek olup, bu değer ile yine yaklaşık 2.500 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanabilmektedir. Her hanenin 4 kişi olduğu varsayımı ile proje kapsamında 20 bin kişinin elektrik ihtiyacı karşılanabilmektedir. Proje tamamı ile yerli kaynak, mühendislik ve işçilik ile tamamlanmış olup, Çorum il sınırları içerisinde en yüksek kapasiteli GES (Güneş Enerjisi Santrali) olma özelliğindedir. Proje yaklaşık 5 aylık süre içerisinde tamamlanmıştır." dedi

5 aylık süreçte toplam 80 kişiye istihdam sağladıklarını belirten Sağlam, projeler kapsamında saha operasyon ekibinde, 6 mühendisin aktif olarak görev aldığını söyledi.

SANTRAL 7/24 İZLENE BİLMEKTE

Santralin 85 güvenlik kamerası ile 7/24 saat izlenebildiğini dile getiren Sağlam; "Deneyimli operasyon ekibimizin kontrolünde konstrüksiyon ve panel montajı , elektrifikasyon bağlantıları ,inverterlerin montajı , enerji nakil hattı projesinin hayata geçirilmesi ve kablolama işlemleri eş zamanlı olarak uygulanıyor. Tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından gerekli testler yapılarak güneş enerji santrali devreye alınıyor. Kurulan güvenlik sisteminin kurulumu sayesinde ise güneş enerjisi santral projesi 360 derece olarak 7/24 izlenebiliyor." dedi

MUHTAR DA ÜRETTİĞİ ELEKTRİĞİ DEVLETE SATMAK İSTİYOR

Devletin yenilenebilir enerji konusundaki desteklerinden yararlanmak isteyen Kutluca köyü muhtarı Recep Göne de tarlasına Güneş Enerji Santrali kurmayı planlıyor.

Yetkililerin zemin ve etüt çalışmasından sonra gerekli izinleri alıp tarlasına GES kurmayı planlayan Göne, kurduğu GES ile ürettiği elektriği devlete satmak istiyor.

 

Diğer Haberler