Bugün :

Kunduzhan yeni merkez olma yolunda


Çorum'un eski yapılaşmasını bünyesinde barındıran Kunduzhan, yenilenme yolunda.


1818.kez Okundu -

 

Çorum merkezde bulunan mahallelerin bir çoğu, eski yapılaşmanın sıkıntılarını çekiyor. Eski yapılaşmanın en somut örneklerinin görüldüğü Kunduzhan Mahallesi de, Çorum’un eski mahallelerinden bir tanesi olmanın dezavantajını yaşıyor.

Ancak Çorum’un merkezi, yeni yatırımlarla Kunduzhan Mahallesi’ne doğru kayıyor. İnşaatı devam etmekte olan 2 bin 500 kişi kapasiteli Meydan Camii, yapılması planlanan Belediye Hizmet binası, toplu iş merkezleri ve tabii ki Kentsel Dönüşüm Projesi ile Kunduzhan Mahallesi Çorum’un yeni merkezi olacak.

İçerisinde tarihi evleri, dar sokakları ve eski mimarinin izlerini barındıran Kunduzhan Mahallesi merkezi olmasına karşın diğer mahallelere göre dezavantajlı duruma düşüyor.

Çorum, şehirleşme adına bir takım yeniliklere kapılarını açıyor. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün her seferinde üstüne basa basa yakında başlayacağını söylediği Kentsel Dönüşüm Projesi, Çorum’a yeni bir görünüm kazandıracak. Kentsel Dönüşüm Projesi sayesinde Kunduzhan Mahallesi’de kendisini yenilemiş olacak.

Bugün Bizim Mahalle sayfamızda Kunduzhan Mahallesine yer verdik. Kunduzhan Mahallesi hakkında bilgi veren Kunduzhan Mahallesi Muhtarı Kadir Akçal, Kunduzhan Mahallesi'nde belediye çalışmalarının yetersiz olduğunu söyledi.

Kunduzhan Mahallesi'nde çalışmaların az olduğunu söyleyen Kadir Akçal, "Mahallemizde eksik çok olduğu için çalışmaların da çok olması gerekiyor. Herkesin bildiği gibi Çorum artık gelişen bir il. Bu gelişme ile birçok mahalle yenilenmeye başladı. Kunduzhan Mahallesi birçok tarihi zenginliğe sahip. Bu tarihi binalarımızın bizim mahallede de olması kültürümüzün zengin olduğunu gösterir. Bununla beraber mahallemiz de birçok eksik var. Bizde mahallemizin modernleşmesini ve gelişmesini istiyoruz. Mahallemiz eski olduğu için yenilenmeye diğer mahallelerden daha çok ihtiyacı var. Eksiğimiz çok. Belediyemizin bu mahalle ile ilgilenmesini istiyoruz" dedi. 

 
'Devane’ye lise gerekiyor'

Muhtar Kadir Akçal, Kunduzhan Mahallesi'nde bulunan Devane bölgesinde liseye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kunduzhan Mahallesi'nde oturan mahalle sakinlerinin maddi durumlarının iyi olmadığını söyleyen Kadir Akçal, "Mahallemizde lise olmadığı için burada oturan öğrencilerimizde diğer mahallelerde bulunan liselere gitmek zorunda kalıyorlar. Burada oturan mahalle sakinlerimizin maddi durumu iyi değil. Öğrencilerimiz diğer mahallelerde bulunan liselere gitmek için otobüs parası vermek zorunda kalıyorlar. Birçok aile maddi sıkıntılarla boğuşuyor. Bir de otobüs parası işin içine girince durum daha kötüye gidiyor. Yetkililerden bu konuya çözüm bulmalarını istiyoruz.” dedi. 

 
Sokak lambaları yanmıyor

Muhtar Kadir Akçal, 1. Oruç Sokak'ta bulunan Cangara Meydan’ındaki sokak lambalarının yanmadığını söyledi.

Bu konuda YEDAŞ'a defalarca başvurulduğunu, ancak bir cevap alınmadığını söyleyen Kadir Akçal, "Geceleri bu bölgeden geçerken göz gözü görmüyor. Bu konuda mahalle sakinlerimiz çok sıkıntı çekiyor. Biz bu konu hakkında YEDAŞ'a başvurmamıza rağmen bize duyarsız davranıp talebimizi yerine getirmediler. YEDAŞ'ın bu konuyla ilgilenmesini talep ediyoruz" dedi. 

 
Kadifeler binası bakıma muhtaç

Muhtar Kadir Akçal, 1. Oruç Sokak'ta bulunan sarı levhalı binanın bakıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Binanın uçmak üzere olduğunu ifade eden Kadir Akçal, "Biz bu tarihi binaya bakım yapılmasını istiyoruz. Bu binanın sahipleri şu anda kirada oturuyorlar. Bu bina tescilli olduğu için binanın sahiplerinin oturma izinleri yok. Bu bina onarıldığı takdirde sahipleri bu binaya taşınacaktır. Böylece bina sahiplerinin de mağduriyeti giderilecektir. Yetkililerin bu konu ile ilgilenmesini istiyorum" dedi.

 
Menduha Sultan Dede türbesine bakıma alındı

Muhtar Kadir Akçal, 1. Oruç Sokak'ta bulunan Menduha Sultan Dede Türbesi’nde bakım yapıldığını söyledi.

Menduha Sultan Dede Türbesi’ne güzel bir görünüm kazandırıldığını belirten Kadir Akçal, "Türbemizin etrafında çevre düzenlemesi yapıldı. Bu türbede bakım yapılmasında emeği geçen Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü'ye, Tokat Vakıflar Bölge Müdürü İsmail Aktaş'a ve hayırsever mahalle sakinlerimizden Ahmet Kurdoğlu'na teşekkür ederiz" dedi.

 
Meydan Camii için teşekkür

Muhtar Kadir Akçal, Farabi Caddesi'nde inşaatı devam eden Meydan Cami'nin Kunduzhan Mahallesi'nde bulunmasından dolayı yetkili kişilere teşekkür etti.

Meydan Cami'nin Kunduzhan Mahallesi'nde bulunmasından duyduğu memnuniyeti belirten Kadir Akçal, "Meydan Camimiz Çorum'un gururu olacak. Meydan Cami'nin mahallemizde bulunması bizim için büyük bir şereftir. Mahallemizde böyle bir cami olması bizi gerçekten çok mutlu ediyor. Bu konuda caminin yapımında emeği geçen Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğluna, Müftümüz Ahmet Çelik'e, Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü'ye ve emeği geçen herkese şahsım ve mahallem adına çok teşekkür ederim" dedi.

 

Belediye’ye ‘Ramazan sokağı’ teşekkürü

Muhtar Kadir Akçal, Rus Pazarı'nda kurulan Ramazan Sokağı’nın mahallelerinde bulunmasından dolayı mahalle sakinleri olarak çok memnun olduklarını belirterek belediyeye teşekkür etti.

Ramazan’da böyle şenliklerin mahallelerinde olmasından gurur duyduklarını söyleyen Kadir Akçal, "Ramazan şenliğinin bizim mahallemizde bulunmasını uygun gören Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü'ye mahalle sakinlerim adına teşekkür ediyorum. Ramazan’da böyle bir şenliğin düzenlenmesi bizlere ayrı bir keyif veriyor. dedi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Güncellenme Zamani 16:39

 


adress Gayrimenkul Emlak&Yatırım Danışmanlığı
Gazi Caddesi Vergi Dairesi Karşısı
3642251616
www.adressemlak.net
İntegral Turizm
İnönü Caddesi Benderli İş Merkezi kat 1 Emniyet Müdürlüğü karşısı
2249488
-
Şehir Pastanesi
Osmancık Caddesi No: 16 Ulu Cami civarı.
213 25 13
www.sehirpastanesi.com
Boyraz Yapı - İnşaat Sanattır
Üçtutlar Mah. Alaybey Sokak No:19/B Çorum
3642132218
www.boyraz.com.tr


 
 
 
 

Han Yazılım
Çorum Hakimiyet 24 Yaşında.