Bugün :

‘Çorum için tarihi kayıp’1353.kez Okundu -

 

Tarihi konakların elden gittiğini belirten Eğitimci-Yazar Daver Kolağasıoğlu, “Çorum, tarihi bir kayıpla karşı karşıya” dedi.


Alaybey Sokak, Kavukçu Sokak, Azap Ahmet Sokak ve Emir Ahmet Sokak ile Çorum Kalesi civarındaki sokaklar gibi şehir merkezindeki bazı sokaklarda bulunan konakların birer birer yok olduğunu vurgulayan Daver Kolağasıoğlu, “Tarihi konaklarımız göz göre göre elden gidiyor” diyerek yaşanan tahribata dikkat çekti.

Çorum’daki korunması gerekli kültür varlıkları arasında kabul edilen ve tescillenen konakların bazılarının yıkılarak yerine yeniden inşaa edildiğini hatırlatan Kolağasıoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Azap Ahmet Sokak’ta bulunan Müezzinoğlu Konağı geçirdiği yangın sonucunda kullanılamaz hale gelince, Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan alınan izinle konağın yıkılarak yeniden inşaası kararlaştırıldı. Aynı sokaktaki Salim Bey Konağı’nın hemen yanı başındaki eski bir ev de önceki gün yıkıldı.
Korunması gerekli tescilli kültür varlıkları arasında yer alan bazı konaklar ise kullanım hataları nedeniyle kaybedilmek üzere. Üçtutlar Mahallesi Emir Ahmet Sokak’ta bulunan Alaybey Konağı ve çevresindeki yapılar da bunlar arasında.

Gazetemiz Çorum Hakimiyet’te 2005, 2007  ve 2008 yıllarında kaleme aldığım ‘Ne haldeler?’ başlıklı makaleler ile tarihi konaklarımızın içler acısı halini fotoğraflarla defalarca ortaya koymuştum. Ancak üzülerek söylemeliyim ki aradan geçen sürede bu konaklarla ilgili en küçük bir çalışma yapılmaması hem beni hem de Çorumlular’ı derinden üzdü. Yetkililerden tarihe sahip çıkmalarını ve yaşanan tahribata dur demelerini bekliyorum.”


Güncellenme Zamani 8:48

 


Şehir Pastanesi
Osmancık Caddesi No: 16 Ulu Cami civarı.
213 25 13
www.sehirpastanesi.com
MİRAY HALI
Kubbeli Caddesi N:31/C Çorum
2253202
www.mirayhali.com.tr
Reel Mobilya
info@reelmobilya.com.tr
2248814
www.reelmobilya.com.tr
HANCILAR ET LOKANTASI
Çorum Samsun karayolu 12. km.
3642459191
-


 
 
 
 

Han Yazılım
Çorum Hakimiyet 24 Yaşında.