Bugün :

32 tutuklu tahliye oluyor


Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatan toplam 32 tutuklunun tahliye edileceği öğrenildi.


2182.kez Okundu -

 

Tutuklu yargılanan ve hükümlü tutukluların tutukluluk sürelerini belirleyen Ceza Muhakemesi Kanunu 102. maddesinde yapılan değişiklikle Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatan toplam 32 tutuklunun tahliye edileceği öğrenildi.

 
5320 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun, 2005'de yürürlüğe girdi. Kanun'un 12. maddesiyle, CMK'nın tutukluluk sürelerini belirleyen maddesinin ise 31 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girdi.
 

CMK'nın 2010’un son günü yürürlüğe giren 102'nci maddesinde, ''Ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde tutukluluk süresi en çok bir yıldır. Ancak bu süre, zorunlu hallerde gerekçeleri gösterilerek altı ay daha uzatılabilir. Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir; uzatma süresi toplam üç yılı geçemez'' ibareleri yer alıyor.

 
Bu düzenlemeye göre Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan toplam 32 kişinin tahliye edilebileceği öğrenildi. Tahliye hakkı kazanan tutukluların bir kısmının yargılanmasına devam edilirken, bir kısmının davaları kara bağlanmış olup dosyaları temyiz için Yargıtay’da bekliyor.
 

Edinilen bilgilere göre 5 yıl tutukluluk süresini dolduran tutuklulardan 17’si ağır ceza mahkemelerinde, 1 yıl 6 ay tutukluluk süresini dolduran 15 tutuklu da asliye ceza mahkemelerinde yargılanıyor. Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanıp Çorum L Tipi Cezaevi’nde yatan tutukluların büyük bir çoğunluğu dışarıdan geliyor.

 

Bir kişi tahliye oldu

Edinilen bilgilere göre yasa gereği önceki gün akşam saatlerinde bir kişi tahliye oldu. Ankara mahkemelerinde yargılanan ve Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatan bir tutuklu önceki gün akşam saatlerinde tahliye oldu.

 

Hepsi dilekçe veriyor

Çorum Cezaevi’nde yatan bütün tutukluların tutukluluk süresinin ağır ceza mahkemelerinde yargılananlar için 2 yıla, diğer mahkemelerde yargılanan tutukluların ise tutukluluk süresinin 1 yıla çekilmesinin ardından Cezaevi Savcısı’na dilekçe ile başvuruda bulundukları öğrenildi.

 
Edinilen bilgilere göre tutukluların yanı sıra, suçu sabit kılınıp cezaları hükme bağlanan hükümlüler de yasadan yararlanabilme umuduyla başvuruda bulunuyor.


Güncellenme Zamani 21:57

 


MİRAY HALI
Kubbeli Caddesi N:31/C Çorum
2253202
www.mirayhali.com.tr
Hitit Gold
Eğridere Çarşısı No:23 Çorum
3642253851
www.hititholding.com.tr
Reel Mobilya
info@reelmobilya.com.tr
2248814
www.reelmobilya.com.tr
Aybike Turizm
Osmancık cad. Ulucami Karşısı No:17/1
2248091
www.aybiketurizm.com.tr


 
 
 
 

Han Yazılım
Çorum Hakimiyet 24 Yaşında.