Cinayet davasına bir tahliye


3405.kez Okundu - 17.5.2011 10:54:43

Çorum'da çıkan bir tartışmada bıçaklanarak öldürülen Eskice köyü eski muhtarı Hüseyin Yıldız'ın cinayet davasında temyize götürülen davada yargıtay sanıklardan birinin tahliyesine karar verdi. Mağdur avukatları karara itiraz ederken, mahkeme heyeti de direnme kararı aldı.

Sanık avukatları tarafından temyize götürülen davada Yargıtay 1. Ceza Dairesi tutuklu sanıklardan Ayhan K.'nın tahliyesine karar verdi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin tahliye kararına mağdur avukatları itiraz ederken, mahkeme heyeti de direnme kararı aldı. 24 Kasım 2009 tarihinde Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Ayhan K., pişman olduğunu belirterek, Yıldız'ın yakınlarına sabır dilemişti. Olayda tanıkların yönlendirildiğini iddia eden Ayhan K., öldürme olayına kendisinin karışmadığını ifade ederek, tahliyesini istemişti. Diğer zanlı Abdurrahman K. da pişman olduğunu ifade etmişti. Mahkeme Başkanı Turgut Bayraktar, karar duruşmasında baba Ayhan K. ve oğlu Abdurrahman K.'nın müebbet hapsine, eylemin ağır tahrik altında işlenmesi nedeniyle 14 yıl 2 ay ceza verilmesine, ayrıca kasten yaralamaktan da 2 ay 15 gün olmak üzere zanlılara 14 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmalarına karar vermişti. Karar duruşmasından sonra sanık avukatları davayı temyiz için Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ne gönderdi.

3 Mart 2011 tarihinde Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nde görülen davada Abdurrahman K.'nın cezasının onanmasına karar verilirken, diğer zanlı Ayhan K. hakkında ise "Sanık Ayhan K.'nın hakkında öldürme suçundan verilen kararla ilgili yapılan incelemede; yapılan yargılamaya, dosya içeriğine, toplanıp mahkemece kararda gösterilen kanıtlara ve gerekçeye, uygulama ve takdire göre yerinde görülmeyen diğer temyiz itirazlarının reddi ancak, yukarıda açıklandığı üzere her iki sanığın olay yerine birlikte gelmeleri ve tahta parçaları ile katılanlara yönelik ilk aşamadaki yaralama eylemlerinden sonra araçlarına doğru kovalandıkları ve olay yerinden ayrılacakları sırada, arkalarından gelinmekte olduğunu görünce sanık Abdurrahman K.'nın kendiliğinden verdiği kararla diğer sanığın olayın ikinci aşamasını oluşturan öldürme suçuna yönelik herhangi sözlü veya fiili bir girişimi bulunmaksızın öldürme eylemini gerçekleştirdiği gözetilerek sanık Ayhan K.'nın öldürme suçundan beraatı yerine cezalandırılmasına karar verilmesi yasaya aykırı ve bu nedenle temyiz istemi yerinden görüldüğünden yöntem ve yasaya aykırı olan hükmün bozulması, A.Y.'ye yönelik yaralama suçundan verilen kararla ilgili yapılan incelemede yapılan yargılamaya, dosya içeriğine, toplanıp mahkemece kararda gösterilen kanıtlara ve gerekçeye uygulamaya ve takdire göre yerinde görülmeyen diğer temyiz itirazlarının reddi, ancak sanıkların ilk aşamadaki olayda tahta fırlatmayla birlikte adı geçen katılanı yere düşürüp tartakladıkları gözetilerek eylemlerine uyan TCY'nin 86/2ve 29. maddeleri gereğince cezalandırılmaları yerine beraatlarına karar verilmesi yasaya aykırı olarak ve bu nedenle temyiz isteminin yerinde görüldüğünden yöntem ve yasaya aykırı olan hükmün bozulması talep ve dosya tebliğ olunur" ifadelerine yer verildi.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin karar bozma ilamının ardından Abdurrahman K. ve Ayhan K. 12 Mayıs'ta tekrar hakim karşısına çıktı. Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada sanıklar, sanık avukatları ile mağdur avukatlarına Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin 3 Mart 2011 tarih ve 2010/4678 esas ve 2011/1185 karar sayılı kararı ile iddianame okundu.

Kararın okunmasının ardından Yargıtay'ın verdiği karar sorulan Cumhuriyet savcısı karara direnilmesini istedi. Savcı, "Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin 3 Mart 2011 tarih ve 2010/4678 esas ve 2011/1185 karar sayılı ilamındaki sanık Ayhan K.'ya atılı kasten adam öldürme suçu bakımından mahkemenin 2009/125 esas 2009/294 karar sayılı ilamındaki hukuki gerekçeler ile direnilmesine, bozma ilamının sanıklar Abdurrahman K. ve Ayhan K.'nın A.Y.'ye yönelik kasten yaralama suçu bakımından uyulmasına karar verilmesi, uyulan kısım için yeniden hüküm kurulması gerekeceğinden bu konuda herhangi bir tevsii tahkikat talebimiz olmayıp tüm dosya kapsamı ve Yargıtay bozma ilamı doğrultusunda sanıklardan Abdurrahman K. ve Ayhan K.'nın kavganın ilk aşamasında silahtan sayılmayan tahta parçasını fırlatıp akabinde A.Y.'yi yere düşürerek katılana vurmak suretiyle katılan A.Y.'ye yönelik basit kasten yaralama suçunu işledikleri anlaşıldığından sanıklar Ayhan K. ve Abdurrahman K.'nın söz konusu eylemlerine uyan 5237 sayısı TCK'nın 86/2, 29,53 maddeleri uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına talep ve mütaala olunur" dedi.

Duruşma sonunda sanık müdafilerinin Cumhuriyet Savcılığı'nın Yargıtay'ın bozma ilamına karşı direnilmesi mütaalasına karşı beyanda bulunmaları için bir dahaki duruşmaya kadar süre verildi.(İHA)

 


Geri Dönmek İçin tıklayınız