Algını Açık Tut!

Son iki haftadır deyim yerindeyse "algı nedir ve nasıl yönetilir" kavramını toplum üzerinde çok güzel test ettiler.
Nasıl yani?

Malum 31 Mart tarihinde yerel seçimlere gidiyoruz. Partilerin beka sorunu tartıştığı şu günlerde son iki haftadır dışarıda ve içeride yaşanan olaylar gösteriyor ki ciddi anlamda bir beka sorunu var ve bazı düşüncelerce bu niyetler açıkça belli olmaya başladı.

Şimdi gelin hep beraber şu olayları inceleyelim.
-8 Mart Dünya kadınlar gününde taksimde sözde kadın (!) olduğu iddia edilen bir güruh ellerinde ahlaktan yoksun, mide bulandırıcı ve bir kadın bu sözlere kendini nasıl layık görür diyebileceğimiz pankartlarla güya kadın haklarını savunma maksadıyla düşmüşler yollara... Tabii olaylar bununla bitmiyor. Ezan okunuyor ve o güruh hep bir ağızdan ezanı ıslıklama hadsizliğine düşüyorlar. Ve bu da toplumda halen konuşulan ve gündemi işgal eden bir konu haline geliyor. Ayrıca bu yazıyı yazarken ne hikmetse bir kadın siyasetçinin seçim mitinglerinde vatandaşa "terörist" diyerek sanki dalga geçilebilecek ve çok olağan bir kavrammışçasına her mitinginde bundan bahsetmesi geldi birden aklıma.

 

Fark ettiniz mi?

Bazı eller bize toplumun temel taşı olan kadınlar üzerinden algılar ve provokasyonlar oluşturmaya çalışıyorlar. Toplum nazarında aşağılık bir kavrama sahip "terörist" kelimesini normalleştirip akabinde ise emellerine ulaşmak amacı ile bugün pkk/ypg gibi aşağılık terör örgütlerinin siyasi uzantısı olan malum partiyi algılar üzerinden masum/mazlum göstererek amaçlarına zemin hazırlamak istemeleri de gözden kaçmıyor.

Ki sadece ülke içinde değil başka ülkelerde de ülkemizi hedef alan bazı olaylar yaşandı.
-Yeni Zelanda’da Hristiyan bir terörist tarafından cami baskını yapılıp 50’yi aşkın Müslüman şehit edildi. Saldırıda kullanılan silahın üzerinde yazanlar gösteriyor ki halen kini ve öfkeleri dinmemiş nerede bir Türk, nerede bir Müslüman görsek te öldürsek diye bekleyen hastalıklı bir güruhun yansıması görülmektedir. İşte silahın üzerinde yazanlar;
-Anton Lundin Pettersson( İsveç'te 2 göçmen çocuğu öldüren terörist)
-Skanderberg( Osmanlıya karşı ayaklanan Arnavut lider İskender Bey)
-Charles Martel( Tours savaşında Endülüs Emevileri'ni yenilgiye uğratan Frank krallığı komutanı)
-Alexandre Bissonnette(2017'de Kanada’da camiye saldırarak 6 kişiyi öldüren terörist)
-Antonio Bragadin (Magosa'da anlaşmaya ihanet ederek Türk esirleri şehit eden Venedikli komutan)
-1683 (Osmanlı Devleti'nin 2.Viyana kuşatması tarihi)
Ve son olarak silahta "Türk Yiyici" ifadesi de gözden kaçmıyor. 
Tüm bu yaşanılanlar gösteriyor ki o aşağılık emellerini provokasyonlarla üstümüze gelerek başarmak istiyorlar.
Çok dikkatli olmamız gerekiyor devletimizin desteklemediği, rıza göstermediği hareketlerde bulunmadan olayları sükûnetle ve mantıkla düşünüp oyunlara gelmeden tepkimizi ortaya koyarak ve birbirimize sımsıkı kenetlenerek bu tür provokasyonları ve algıları hep beraber def etmeliyiz.

ertugrulgaziyumutkan@gmail.com 

YORUM EKLE