Babadan Oğula Öğütler - 43

Ey oğul;
Birine küsmek için BİR nedenin aşikar olduğu yerde sevmek için BİN neden gizlidir. O halde, küsmek için bire takılmak yerine sevmek için binlere takıl. Takıl ki, çakıl taşlarından gül bahçesine geçebilesin oğul.
*
Ey oğul;
Çevremizde 'merhaba' deyip geçecek insan sayısı çok ama buna mukabil 'selamün aleyküm, nasılsın? Sen nasılsın?' diyecek insan sayısı günden günden azalmaya yüz tutuyor. Çünkü sencilleşen (çevreyi düşünen) toplumdan ben-cilleşen (bahçem kadar yağmur pencerem kadar güneş, dünya yıkılsa umurumda değil kardeş) topluma doğru gidiyoruz. Sen yine sen-cilleşen toplum içinde yer almaya çalış oğul.
*
Ey oğul;
Hayatta iki tür insan vardır. Bir sa-Vunur / diğeri sa(ğ)-Vurur. O yüzden iyi günde kötü günde savunacak insanlara değer ver oğul.
*
Ey oğul;
Etiket sonradan üste yapıştırma olursa zamanla sağından solundan yıpranınca eskir kolayca kalkar ve çöpe atılır. Ama kendinden baskılı olursa aslı eskiyinceye kadar devam eder. Sen daima kendinden baskılı etiket olmayı tercih eyle ki, kolay yıpranıp çöpe atılmayasın oğul.
*
Ey oğul;
Tarihi olmayan ülkeler çocuklarına efsane anlatır. Ne mutlu bizlere ki, bitmeyecek tarihimiz var. Her daim şanlı tarihine sahip çık oğul.
*
Ey oğul;
Dünyaya bir kere geliyoruz. Ahirinde bin kere ağlamamak için evvelinde iyi anlamak gerekiyor. Sen sen ol evvelinde iyi anlamaya çalış oğul.
*
Ey oğul;
Ses söze, söz ise göze yansır. O halde muhataplarınla konuşurken sese, söze ve göze dikkat et oğul.
*
Ey oğul;
Zarar önleme tedbiri, zarar ödeme maliyetinden azdır. Onun daima zarar önleme tedbirine öncelik ver oğul.
*
Ey oğul;
Arkadaş, eş dost akraba menfaat noktasında kontrolsüz kavşak gibidir. Trafik levhaları vardır ama her sürücü aynı duyarlılığı göstermez. Kim kime öncelik verecek, gerçek eş dost akraba bu kavşakta belli olur. Siren sesi çalarak gelen acil araçlardan istifade edip diğer araçların hakkına girip önlerine geçmeye çalışıyor mu, yoksa önceden konulmuş yazılı görsel kurallara uyarak rutin yolundan mu devam ediyor? Sen siren sesinden istifade yol kapmaya çalışma, her daim rutin yolundan devam et oğul.
*
Ey oğul;
Ticarette 'Çok daralmış kelepir bulup aldım' yerine 'ihtiyacı varmış satıyormuş değerinde aldım' diyen bir toplum olursak sosyal barış daha kolay olur. Sen daima ikincisini tercih eyle oğul.
*
Ey oğul;
Türk toplumunda hayatın başı; ana, baba, kardeşi ortası; evlatları, sonu ise torunları düşünmekle geçiyor. Sen bu hayat yolunda kendini ihmal eyleme, çünkü sana sen lazımsın oğul. 
*
Ey oğul;
Cinnetlik değil, cennetlik bir nesil oluşmaya başladığında topyekün problemlerden kurtuluruz. Bunun için evlad-ı iyalinden başlayarak cennetlik bir nesil yolunda emek ver oğul.

YORUM EKLE