Bomba Gibisin - Kemalettin Sami ERHAN

Günün birinde benim hastalık üsteledi. Yürüsem sıkıntı, yürümesem sıkıntı. Bir türlü nefesi tam alıp veremiyorum. Senelerdir astım, KOAH hastasıyım, rahat edemedim hastanenin yolunu tuttum. Göğüs hastanesine geldim, zar zor merdivenleri çıktım, barkodumu aldım bekledim sıramın gelmesini… Sıram geldi, iyi günler deyip doktorun odasına girdi, şikâyetimi söyledim. Şöyle beni bir dinledi, sonra şu tahlilleri yaptır dedi. Gittim evvala film çektirdim, sonra nefes testi yaptırmaya geldim, oturdum, ağızıma bir alet, burnuma bir kıskaç taktılar. ‘Üfle bakalım amca’ diyor hemşire ama üflemek ne mümkün oradan çıktım, kan ünitesine geldim. Orada da kanı verip tahlil neticesinin çıkması için beklemeye başladım… Bir saat sonra sekreter çağırdı içeri girdim. Doktor bey: ‘Otur bakalım amca, bir bakalım şu tahlillere’ diye bilgisayarın tuşuna bastı, bir hayli inceledi. Sonra bana dönerek kan tahlilin iyi, biraz nefes testinde sıkıntı var. Ciğerlerine gelince çok mükemmel. İnan benim ciğerlerimden daha iyi, bomba gibisin. Sana bir balgam söktürücü yazıyorum onu kullan. Üflemelerin varsa devam et, yoksa yazıyım, ‘var’ diye cevap verince ‘hadi geçmiş olsun’ deyince odasından ayrıldım. Çıkış kapısında merdivenlerden yavaş yavaş, tekleyerek inerken düşünmeye başladım. Kendi kendime dua ediyordum. Doktorun dediği aklıma geldikçe gülsem mi ağlasam mı bilemedim.
‘Bu bomba yolda patlamayaydı’ dedikçe gülmeye başladım. Neyse efendim otobüs durağına dura kalka geldim. Acaba dedim ben derdimi mi anlatamadım. Ama doktor ne yapsın. Hastane yetersiz, 50 senelik bina. 1991 depreminde bodrum katlarında çatlaklar oluştu. Aynı depremde şimdiki SGK (o zaman SSK binası idi) binasında da korkunç yarıklar oluştu ve o bina yıkılarak yerine bugunkü bina yapıldı. Ne hikmetse SSK hastanesi öyle kaldı.
Poliklinik koridoru tıklım tıklım. Hasta odaları dersen aynı durumda. Üç kat olan yataklı bölümlerin her tarafında bir tuvalet, bir banyo, kadın erkek ayrı…
Hatta bir koğuş dört yataklı… Öte tarafta kaderine terkedilmiş 250 kişi kapasiteli, günün şartlarına cevap verecek eski Devlet Hastanesi binası. Buna Sağlık Bakanlığı inşallah bir çare bulur.

YORUM EKLE