BU TARİH UNUTULUR MU? (Unuttuk, UNUTTURDULAR Maalesef…)

Birinci Dünya Savaşı'nda İngilizlere, 150 bin askerimiz esir düştü.
Bu askerlerden bir kısmı da Mısır'ın İskenderiye şehri yakınlarında bulunan Seydibeşir Usare Kampı'na hapsedildi.
Kampın tam adı, 'Seydibeşir Kuveysna Osmani Useray-I Harbiye Kampı' idi.

Bu kampta, 1918'de Filistin Cephesi’nde esir düşen 16. Tümen'in 48. Alayı'na bağlı Osmanlı askerleri tutuluyordu. 12 Haziran 1920'ye kadar iki yıl boyunca, her türlü işkence, eziyet, ağır hakaretler ve aşağılamaya maruz kaldılar.

İnsanlık dışı muamelenin nedeni ise Ermeniler idi… Kamptaki, Türkçe bilen Ermeni tercümanların, yalan yanlış çevirileri ve kışkırtmaları nedeniyle, kampların İngiliz komutanları, AZILI TÜRK DÜŞMANI HALİNE gelmişlerdi.

Savaş bitmişti. Ancak, kamptaki ağır koşullar nedeniyle ÖLENLER DIŞINDAKİ ASKERLERİ TESLİM ETMEK, İNGİLİZLERİN İŞİNE GELMİYORDU. 
ÇÜNKÜ, MUHTEMEL YENİ BİR SAVAŞTA, BU ASKERLERİN YENİDEN KARŞILARINA ÇIKABİLECEKLERİ, ERMENİLER TARAFINDAN İNGİLİZLERİN BEYİNLERİNE İŞLENMİŞTİ.
Çözüm toplu katliamdı… ASKERLERİMİZ MİKROP KIRMA BAHANESİYLE, SÜNGÜ ZORUYLA DEZENFEKTE HAVUZLARINA SOKULDU.

Ancak; Suya normalin çok üzerinde 'KRİZOL' MADDESİ katılmıştı.  Mehmetçik, suya daha ayağını soktuğunda, aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyordu.
Ancak İNGİLİZ ASKERLERİ, dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarına izin vermiyorlardı. Mehmetçikler, bellerine kadar gelen suya başlarını sokmak istemediler. Ancak, bu kez İngilizler havaya (başlarının üzerine) ateş etmeye başladı. Askerlerimiz ölmemek için, çömelerek başlarını suya soktular.
Ancak, başını sudan kaldıran artık göremiyordu. Çünkü gözleri yanmıştı…

Dışarı çıkanların halini gören sıradaki askerlerimizin, direnişleri de fayda etmedi ve 15.000 (15 bin) askerimiz KÖR OLDU. Bu vahşet, 25 Mayıs 1921 tarihinde TBMM'de görüşüldü. Milletvekilleri Faik ve Şeref Beyler bir önerge vererek, Mısır'da esirlerin Krizol banyosuna sokularak, 15 BİN VATAN EVLADININ GÖZLERİNİN KÖR EDİLDİĞİNİ, bunun faili olan İngiliz doktor, Garnizon Komutanı ve askerlerin cezalandırılması için, TBMM'nin teşebbüse geçmesini istediler.

Ancak, yeni kurulan devletin bin türlü derdi vardı. Ağır sorunlarla uğraşan TBMM'de Bu hesap sorma işi UNUTULDU GİTTİİİ…
Ama onlar unutmuyorlar… Kendi ihanetlerini bile soykırım ambalajına sarıp, dünya kamuoyuna sunuyorlar.
En üzücü olanı da malum birilerinin, bu karalama kampanyalarına çanak tutması…

ERMENİLİLER SOYKIRIM YAPILDI DİYE DÜNYAYI AYAĞA KALDIRIYOR. BİZİM TARİHİMİZDEN HABERİMİZ YOK.!!! 
Not: EĞER ŞEHİTLERİMİZE SAYGINIZ VARSA; 3 dakikanızı almaz. Bu yazıyı arkadaşlarınıza göndermelisiniz.

YORUM EKLE