Dr. Mehmet Öz’ün Sağlık Önerileri

Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan ve milyonlarca takipçisi bulunan soydaşımız,  Dr. Mehmet Öz'ün sağlığımız için tavsiyeleri çok önemli: Öz: "Sigara içeni ameliyat etmem. Sigarayı bırakmayan hastayı kesinlikle tedavi etmem. Sigaranın en büyük düşmanlarından biriyim. Çünkü insani öldüren bir şey. Hasta kendini öldürmeye karar verdiyse ben ne diye onun için uğraşayım ki, şifa bekleyen onca hasta var, enerjimi onlara harcarım." diyor. 
Sevgisiz insanın kalp riski yüksektir. İnsanlara severek kızarım. Herkesin de böyle yapmasını tavsiye ederim. Çünkü sevgisiz, kötülük düşünen, beddua ve küfür eden insanın kalp krizi riski ve ölüm oranı çok daha yüksek. Dua etmek insanı iyileştirir, inançlı biriyim. Her ameliyatımda mutlaka dua ederim. Bence duanın, meditasyon, şifa gibi, iyileştirici özelliği var. Ameliyat sonrası hastalarıma da mutlaka dua ettiriyorum. Bunun sağlıklarına çabuk kavuşmalarında müthiş bir etkisi var. 
Alternatif tıp yöntemlerini reddetmiyor, akupunktura inanıyorum. Çinliler iğnelerin sırrını çözmüş. Bu tür tedavilerde insanın istemesi çok önemli. Sağlık göstergesi olarak, kadınlar için ideal bel ölçüsü 83 santimdir. Eğer 93 santimi geçerse sağlık riski artar. Erkekler için ideal ölçü ise 88 santimdir. 101 santimden yukarısı sağlık riski demektir.
Ameliyat öncesinde hipnoz kullanıyoruz. Çünkü hasta heyecanlanıp kalp krizi geçirebiliyor. Sakinleştirici verdiğimde de sorunu geçici olarak çözmüş oluyorum. O nedenle hipnoz yapıp sorunun kaynağına iniyorum. Hasta daha çabuk iyileşiyor. Her gün aspirin içmeli. Herkese her gün mutlaka bir aspirin içmesini salık veriyorum. Ben de içiyorum. Aspirinin kanı sulandırdığı biliniyordu,  ama şimdi yeni faydalarını da öğreniyoruz. Örneğin, vücuttaki birçok doku tahrişini önlemesi gibi. Aspirin ömrü uzatıyor.
Çay yerine ıhlamur içilmeli. Günde en fazla iki çay ya da kahve içebilirsiniz, fazlası zararlı. Ancak ıhlamur zararlı değil, dilediğiniz kadar için. Sarımsak müthiş bir bitki,  vücudu koruyan hücreleri destekliyor, tansiyonu düşürüyor. Her gün birkaç diş sarımsak yenmeli. Başka bir mucize sebze de ayşekadın fasulye. Türkiye`de bol üretilen bu sebze bence her öğün, özellikle de çiğ olarak mutlaka sofrada bulunmalı. Vücuda müthiş yararlı bir bitki. Semizotu da içindeki Omega 3 nedeniyle son derece faydalı, çiğ yenirse, daha da yararlı. 
Et yiyecekseniz, yanında mutlaka çiğ domates de olmalı. Çünkü domatesin içindeki Lcyopin adli antioksidan, etteki zararlı Omega 6`ları yararlı hale dönüştürüyor. Kayısı çok yararlı ancak günde bir avuçtan fazla yenmemesi gerekiyor. Karpuz ve kavunda ise ince bir dilim tercih edilmeli. Üzüm ve muz, yüksek dozda şeker içerdiği için daha az tüketilmeli. Her sabah aç karnına içilen bir bardak ılık suyun ardından bir avuç ceviz çok iyi gelir. Artık sütün sağlıklı olanı çok zor bulunuyor. Hayvanlara verilen hormon ve antibiyotikler süte karışıyor  saflığını yok ediyor. Çocuklara soya sütü içirilmeli. 35 yaşın üzerindekilere sütün içindeki laktoz pek iyi gelmiyor. Laktozu alınmış süt yerine ise de bol bol su içilmeli. Balık hariç, kırmızı etle beyaz et aynı. Çünkü hem danaya, hem de tavuğa yüksek dozda hormon ve antibiyotik veriliyor. Et yenecekse, hepsi yenebilir. 
Beyaz pirinç ve beyaz un zararlı. Çünkü her ikisi de yanınca şekere dönüşüyor. Yani ha avuç avuç toz şeker yemişsiniz, pilav ya da beyaz undan yapılan ekmek, arasında fark yok. Pilav ve ekmek için esmer un ya da esmer pirinc tercih edilmeli. Lahana zayıflamak için çok ideal. Şişmanlık en az sigara kadar tehlikeli. Hatta sigaradan da tehlikeli. Düşük kilolu olan insanlar uzun ömürlü oluyor. İdeal rejimler haftada 1 kilo verdiren rejimlerdir. Eğer haftada 1 kilodan fazla kaybediliyorsa, vücuttan sadece su kaybediliyordur, dikkat edilmelidir (alıntı). Önce sağlık diyor, yazımızı Kanuni Sultan Süleyman'ın sözü ile noktalıyoruz: "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi".

YORUM EKLE