HİTÜ, Kalite Yönetim Sistemi Sertifika sürecini tamamladı

Hitit Üniversitesi tüm birimleriyle ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikasını aldı.

HİTÜ, Kalite Yönetim Sistemi  Sertifika sürecini tamamladı

Hitit Üniversitesi tüm birimleriyle ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikasını aldı.
Üniversitede ilk olarak Mühendislik Fakültesi’nde MÜDEK Akreditasyonu başarıyla alınırken TS EN ISO/IEC 17024 Personel Belgelendiren Kuruluşlar İçin Genel Şartlar Standardı ve 17025 TÜRKAK akreditasyonlarıyla devam eden bu sürece bir yenisi daha eklendi. 
Eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve yönetsel süreçlerde iç ve dış kalite standartları ile paydaş katılımını ilke edinen ve kalite çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden üniversite, kısa bir süre önce ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almak üzere başvuru yapmıştı. 31 Ekim-1 Kasım 2018 tarihlerinde yapılan ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Standardı Dış Tetkik sürecini tüm birimleriyle başarıyla tamamlayarak ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini almaya hak kazandı. 


ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, kurumsallaşmada büyük önem arz eden ürün ve hizmet esaslı bir standardı olarak biliniyor. Kalite belgesine sahip olmak, bu kurumdan ürün veya hizmet alanların güvencesinin sağlanması, hizmet kalitesinin bu standarda uygun olarak yürütüldüğünü göstermek bakımından önem taşıyor. 


Üniversite tüm akademik ve idari birimlerini kapsayacak şekilde bu belgeye sahip olarak uluslararası alanda geçerliliği olan kalite yönetim sistemi ile öğrenci odaklılığı ve paydaş memnuniyetini sağlamak, süreçlerin etkinliği ve verimliliğini sürekli iyileştirmek, hataları minimize etmek, süreçlerin performansı ve hedefler ile ilgili yönetime bilgi akışının kolaylaşması yönünde kendini kanıtlamış oluyor. 


Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, hiçbir zorunluluk yokken ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi için başvuru yapmanın üniversite yönetiminin tercihi olduğunu ifade ederek sürekli büyüyen ve gelişen üniversitede verilen eğitimin ve hizmetlerin kalitesinin uluslararası standartlarda olduğunu belgelemek amacıyla bu başvurunun yapıldığını belirtti. Rektör Prof. Dr. Alkan, bu standarda sahip olmanın hizmet alanlarının güvencesinin sağlanması bakımından son derece önem taşıdığına da dikkat çekti.


Hitit Üniversitesi geçtiğimiz günlerde de başvurduğu Yükseköğretim Kalite Kurulu 2018 Yılı Kurumsal Dış Değerlendirme Programı (YÖKAK) kapsamında değerlendirme sürecini de tamamlamıştı. 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER