Rektör Alkan’dan HÜBTUAM Personel Belgelendirme Birimi’nde inceleme

Hitit Üniversitesi Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda Türkiye’de yetkilendirilmiş 8 üniversite arasında yer alan ve bölgemizdeki tek Yetkili Belgelendirme Kursu

Rektör Alkan’dan HÜBTUAM Personel Belgelendirme Birimi’nde inceleme

Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda Türkiye’de yetkilendirilmiş 8 üniversite arasında yer alan ve bölgemizdeki tek Yetkili Belgelendirme Kurumu olan Hitit Üniversitesi, mesleki yeterlilik belge zorunluluğu getirilen meslek dallarından Ahşap Kalıpçı, Betonarme Demircisi, Betoncu ve İnşaat İşçisi alanını bünyesinde bulunduruyor.

Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, HÜBTUAM Müdürü Prof. Dr. İrfan Kurtbaş ve Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Hasan Baylavlı ile birlikte Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜBTUAM) Personel Belgelendirme Birimini ziyaret etti. 

Üniversitenin eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra toplumun her kesimine dokunmaya ve fayda sağlamaya çalıştığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan, Personel Belgelendirme Birimi ile Çorum’un ve bölgenin önemli bir eksikliğinin giderildiğini belirterek uluslararası standartlara uygunluğu belgelendirilmiş bir merkez olan HÜBTUAM Personel Belgelendirme Biriminin sahip olduğu 4 meslek dalında belgelendirme faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürdüğünü belirtti. 


Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup bu durumun diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen kişiler dışında Bakanlıkça belirlenen meslek alanlarında çalışanların mesleki yeterlilik belgelerine sahip olmaları zorunluluğunun getirildiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan, bu kapsamda üniversitenin tüm alanlarda olduğu gibi bu alanda da sahip olduğu vizyon çerçevesinde teknik ve insan kaynakları bakımından altyapısının yaklaşık 2 yıl önce tamamlandığını vurgulayarak gelinen noktada Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından bölgede yetkilendirme almış tek kurumun HÜBTUAM Personel Belgelendirme Birimi olduğunun altını çizdi.

Rektör Prof. Dr. Alkan, merkezin Türkiye’nin her tarafından yapılan başvurulara hizmet verebilecek yetkiye sahip olduğunun altını çizerek Mesleki Yeterlilik Belgesi konusundaki katkılarından dolayı Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Metin Karaman ile bu süreçte olduğu gibi her zaman üniversiteye destek veren ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal’a teşekkür etti. 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 19:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
emre
emre - 2 yıl Önce

birtanede nitelikli iş belgelendirme yapılmıyor inşaat işçisi nedir ya uyduruktan sanki o belge olmadan çalışılmıyor saçma yani

SIRADAKİ HABER