Çorum gayrimenkul yatırımcıları için cazip fırsat sunuyor

Leblebisi, pirinci, Hattuşa Antik Kenti, İncesu Kanyon’u ile tanınan Çorum’da gayrimenkul sektörü çok hareketli. Konut stoku hızla yenilenen kent, gayrimenkul yatırımcıları için cazip fırsatlar sunuyor.

Çorum gayrimenkul yatırımcıları için cazip fırsat sunuyor

Leblebisi, pirinci, Hattuşa Antik Kenti, İncesu Kanyon’u ile tanınan Çorum’da gayrimenkul sektörü çok hareketli. Konut stoku hızla yenilenen kent, gayrimenkul yatırımcıları için cazip fırsatlar sunuyor.

Para Dergisi’nde yer alan habere göre; Pandemi büyük şehirlerden kaçışı hızlandırdı. Özellikle Ege Bölgesinin sahil kesimlerine ciddi bir rağbet var. Ancak gördüğümüz kadarıyla ilgi gören yerler sadece Ege’nin gözde sahilleri değil. Anadolu şehirlerine de ilgi artmış durumda. Bu şehirlerden biri de Çorum...

‘GAYRİMENKUL FIRSATLARIYLA DA ÖNE ÇIKIYOR’
İç Anadolu’yu Karadeniz'e bağlayan Çorum, zengin kültürü ile uygarlık tarihinde önemli bir yere sahip. Hattuşa Antik Kenti gibi tarihi zenginlikleri yanında, yaylaları ve İncesu Kanyonu gibi doğal güzellikleri ile de görülmeye değer bir şehir. Anadolu’da ilk organize devleti kuran Hititlerin Başkenti Hattuşa turizmdeki en önemli destinasyonu. Hattuşa, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış bir değer. Şehrin adı her ne kadar leblebi ile özdeşleşmiş olsa da, Osmancık ve Kargı’da üretilen pirinç en önemli ürün olarak öne çıkıyor. Şehir, son yıllarda gayrimenkul fırsatlarıyla da öne çıkıyor. Bu durum özellikle konut satış fiyatlarına da yansımış durumda. Kiralık ve satılık konut fiyatlarının yükseldiği Çorum’da geçen yaz uygulanan düşük kredi faizleri, alıcı ve yatırımcılara fırsat yaratmış.

ÇORUM’DA KONUT SEKTÖRÜNDE HAREKETLİLİK
Son dönemde artan altyapı yatırımları ve turizm faaliyetleri ile Orta Anadolu’nun yükselen şehirlerinden biri olan Çorum’da konut sektöründe son yıllarda dikkat çekici bir hareketlilik yaşanıyor. Ticari hayatın canlanmasında büyük etkisi olan demiryolu yatırımlarının artması, sanayi bölgeleri oluşturma yolunda atılan adımlar, şehrin geçmişten geleceğe uzanan tarihi ve kültürel zenginliklerinin turizme açılmasının da etkisiyle şehre yönelik ciddi bir talep artışı yaşanıyor.

ÇORUM 2021’DE DE TERCİH EDİLECEK İLLERİN BAŞINDA
Yükselen talep Sahibindencom’un verilerine de yansıdı. Kasım 2020 sonu itibarıyla son bir yıllık süreçte Çorum genelinde verilen satılık konut ilanları yüzde 184, bu ilanlar baz alınarak hesaplanan ortalama satılık konut fiyatları ise yüzde 30 oranında arttı. Sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan, Çorum ilinde en çok değerlenen ilçeleri Sungurlu, Osmancık ve merkez olarak sıralıyor. Yeni konut projelerinin hayata geçmesiyle son bir yıl içinde kiralık konut ilanlarının yüzde 58, ortalama kiralık konut fiyatlarında ise yüzde 5 oranında arttığı dikkat çekiyor. “Son bir yılda satılık konut ilanı görüntülemesi yüzde 14.2, kiralık konut ilanlarının görüntülemesi de yüzde 44 arttı. Şehir özelinde planlanan yatırımların arka arkaya hayata geçmesi, proje veya inşa aşamasında konut projelerinin tamamlanmasıyla, şehre yönelik ilginin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini düşünüyoruz” diyen Erdoğan, Çorum’un 2021’de de tercih edilecek illerin başında olduğunun altını çiziyor.

400 BİN İLE 800 BİN TL ARASINDA 
Son aylarda satılık konut fiyatlarının arttığı ilk beş şehirden biri olan Çorum’daki bu artışı dışarıdan göç almasına yoran Hürriyet Emlak Pazarlama Direktörü Yusuf Mert Yılmaz, “Pandemide kredi faiz oranlarının düşük olmasının satışlar üzerinde büyük etkisi oldu” diyerek, 2020’nin Haziran Temmuz ve Ağustos aylarında satılık konutların arttığına dikkat çekti. Talep olunca da fiyatlar yükselişe geçmiş. Çorum ilinde en çok 3+1 daireler tercih ediliyor. Yılmaz, dubleks dairelerin ilgi görmediğini söylerken, kiralık ve satılık konut fiyatlarının da bölgesine ya da Merkez’e yakınlığına göre değiştiğini belirtiyor. “Merkez’e yakın satılık konutlar 400 bin ile 800 bin TL arasında değişiyor. Kiralar ise 1.000 ila 1.400 TL arasında.
Merkez’in dışındaki daireler ise ortalama 300 bin TL'den alıcı buluyor. Kiralarda ise 800 ile 1.100 TL arası rakamlara rastlıyoruz” diyor.

ARSALARA TALEP ARTTI 
Gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksacom’un güncel verilerine göre, Çorum’da konut satış fiyatları son bir yılda yüzde 32, son dört yılda ise yüzde 79 artış gösterirken bu durum kiralık konutlarda ise sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 42 oldu. Endeksa Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Aylin Daylan, “Çorum’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.974 TL, ortalama konut fiyatı 266 bin 490 TL, ortalama kira 842 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 28 yıl. Şehirde konut satış fiyatlarının en yüksek olduğu ilçeler sırasıyla Merkez, Osmancık, Sungurlu, Alaca ve İskilip. Merkez’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.985 TL, Osmancık'ta 1.939 TL, Sungurlu’da 1.751 TL, Alaca’da 1.627 TL, İskilip’te ise 1.451 TL” diyor. Arsa fiyatlarına bakıldığında ise, ilde son bir yılda yüzde 27, son dört yılda ise yüzde 40 artış olduğu görülüyor. Arsaların ortalama metrekare birim fiyatı 524 TL civarında seyrediyor.

"YENİ ÇORUM" İNŞA EDİLECEK 
Şehirde, 1957’de faaliyetlerine başlayan, ekonomik ömrünü tamamladığı gerekçesiyle 2017’de faaliyetlerini durduran çimento fabrikasının arsasını Çorum Belediyesi satın aldı ve 1 milyon 384 bin metrekarelik arsanın üzerine yeni bir Çorum inşa edileceği duyuruldu. Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşğın, “Fabrikanın sahibi firmayla Çorum’da ve Ankara’da görüşmelerimiz oldu. Çevre yoluna kadar 257 dönümlük alandan bahsediyoruz. Çorumluların istekleri ve talepleri doğrultusunda ticaret alanlarından sosyal konutlara, AVM’lere, jeotermal tesislere kadar ortak akıl geliştirerek şehrin önünü açacak bu projeyi hep beraber hayata geçireceğiz” diyor.

"KONUT SATIŞLARINI KREDİ FAİZLERİ ETKİLEDİ 
Pandemi nedeniyle daire satışlarımız kredi oranlarından dolayı yavaş ilerliyor. 2020'de Haziran ve Eylül arasında kredi faiz oranlarının düşmesiyle hareketlilik yaşamıştık. Bu sıralar öğrenciler ve memur kesiminin tayin dönemleri olmadığı için durgun aylar geçiriyoruz. Çorum'un kendi yerli halkı ve memur kesimi düşük faiz döneminde konut aldı. Şehirde en çok değerlenen bölge Merkez, inşaat firmalarının bölgede projeleri ve yatırımları mevcut. Çorum'un Organize Sanayi Bölgesi çok güçlü olduğu için iş potansiyeli çevre illere göre daha yüksek. Konumu güzel 3+1 dairelerin ortalama satılık fiyatları 500 bin ile 600 bin TL arasında değişiyor. Orta halli daireler ise 300 bin ile 400 bin TL arasında.

"MEMURLAR, BAHÇELİEVLER VE ULUKAVAK'I TERCİH EDİYOR”
Çorum ilinde şu anda pandemi nedeniyle satılık konut fiyatları durgunluk gösterse de, bankaların 2020 Temmuz ve Ağustos aylarında konut kredi faizlerinin düşürmesiyle belli bir dönem hareketlilik yaşandı. Genelde buradan Çorum’un kendi insanı ev alıyor. Yurtdışında çalışan ve Çorum’da evi olan gurbetçiler, para biriktirerek eski evlerini satıp yeni ev alıyorlar. Genelde şehri memurlar hareketlendiriyor. Kiralık fiyatları 500 TL’den başlıyor, 2.500 TL’ye kadar çıkıyor. Tabii bu rakamlar semtine göre değişiyor. Memur kesiminin oturmak istediği ve tercih ettiği lokasyonlar genelde Bahçelievler ve Ulukavak. Osmancık ve Merkez’de de fiyatlar arttı. 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2021, 18:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
gölge
gölge - 1 ay Önce

cazip fırsatmı la gardaş çorumun neyi varda adam gayri menkule para versin denizinmi var tarihi kültürü ne biliyim kayak merkezi tatil köyleri söyle neyin var da adam gayri menkule yatırsın asıl konu şu caziplik nerde en kötü 2+1 ev 80mt2 250 ila 300 arası sonrası 1 buçuk,2 milyona ev var şaşıyorum o parayı verene vAllahi şaşıyorum gel gel cazip evlere yatırımlık evlere gel dayına teyzene torununa torbabana gayrı menkule gel

MURAT
MURAT - 1 ay Önce

Çorum'dan ev almak sadece KAZIKLANMAKTIR.
VAllahi yarı fiyatına samsundan 2 tane alın. Ankara'dan harika bir ev alın bu paralara.

MMM
MMM - 1 ay Önce

Çorum'da 1 buçuk yıl boyunca konut sektörünü günlük takip etmiş birisi olarak söylüyorum. Tekrar ediyorum yanlış duymadınız. Her gün ama her gün ilana giren bütün kiralık satılık konutları sarı siteden takip ettim hala da ediyorum. İzlenimim şu; Çorum'da mal mülk sahipleri niteleyen güzel bir kelime var ama burada söylemeyeceğim.. kendilerini bulunmaz hint kumaşı sanıyorlar ki piyasa da onu gerektiriyor. Çorum'daki kiralık evlerin %99 unun yüzüne bakılmaz Kullanışsız dar efektif değil. Bakılacak olanlarda 2500 tl kira istiyor :) sanki villa da oturacağız. Geçen bir tane ilan okudum adam ilan açıklamasına şu şekilde başlamış; Yeni yaptırdığımız müstakil villamız bittiğinden dolayı buradan taşınıyoruz. Bu yüzden kirala.......yahu banane senin yeni yaptır......Başka aklımda kalmış bir ilanda adam 30 yaşındaki evi (3+1 150 m2) bahçelievlerde 900 bin liradan satılığa çıkarmış. Güler misin ağlar mısın? Bir gün kiralamak için bir ev sahibini aradım. Evin özelliklerini soruyorum. Adam daha 3. soruyu sorarken sert bir tavırla ne yapacan nüfusuna mı geçirecen evi ne sorup duruyorsun diyerek beni şoka uğrattı. Daha neler nelerle karşılaştım. Bunlar çok uç noktalar olabilir ama ortalamaya dönecek olursak benim genel kanım Çorum'daki ev sahipleri kendilerini bulunmaz hint kumaşı sanıyor. Allah kimseyi düşürmesin ellerine. Bu arada sarı sitede bakarsanız kiralık evlerin yüzde doksanı emlakçıdan. Devletin buna bir çözüm bulması gerekir. Ev sahibi nasılsa benden komisyon alınmadığı için evimi emlakcıya veririm ugrasmam diyor. Ama bu kiralayan için hiç bir faydası yok. Kiralayana emlakcı ne tür bir hizmet için kafadan 1 kira bedeli alıyor sormak lazım. Zaten aslında hizmeti ev sahibi alıyor. Bu komisyonun ondan alınması lazım. Ben zaten sarı siteden bulmuşum evi. Sen mi buldun bana evi? Ha bu arada şu anki oturduğum ev sahibinin oğlu emlakçı. Babasının evini kiralarken benden bir kira komisyon aldı. Ne kadar etik olduğu tartışılır. Şu sıkışıklığımda da helal etmedim o parayı. Allah'a havale ettim. Lafın özü Çorum dan ev almayın. Zaten kaliteli (1. sınıf malzeme ses, ısı yalıtımı olan) yapılmış bina sayısı iki elin parmağını geçmez. Onlarda akdeniz ve ege kıyı şeridinden villa alınacak para istiyorlar. Çorum da deniz yok ama varmış gibi sanki. Değişik. Çorum da evlerin geri dönüşüm en az 30 yıl. Sıfır bazı evlerin kaliteli olanları 45 yıl. evin ekonomik ömrü zaten 50 yıl. Evi neden alayım? Aklınız varsa evi Samsundan Ankaradan alın. Çorum'daki ev fiyatlarına Ankara'da çok daha geniş kaliteli yüksek katlı site içi evler var. Ayrıca Çorum geçiş güzergahı ama devlet yatırımlarını en az çeken şehir. Bu hep tartışıldı. Neden bir havaalanı hızlı tren yok? Çorum'a devlet yatırım yapmıyor sen neden yapacaksın?

ÇORUM
ÇORUM - 1 ay Önce

Ülkemizde, çimento, kiremit ve demir çelik fabrikalarımız vardır. İnşaat için en önemli malzemeler ülkemizde mevcuttur. Allaha şükür ülkemizin yüz ölçümü de büyüktür. Arsa alan sıkıntısı yoktur.
Ama ne gariptirki o güzel vatandaşlarımızın başını sokacak bir evi bile yok. Evi olanlar ise faiz batağına girmiş bir ev almak için. Bizim ülkemizde kimse evsiz kalamaz kalmamalıdır. 4 duvar 1 çatıya bile muhtaç düşürülmüş milletimize ihanet eden herkez en küçüğünden en büyüğüne bunun vebali büyüktür.

Osman Can
Osman Can - 4 hafta Önce

Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi gereken binalar maalesef fazla kat verilmediği için müteahhit tarafından alınmıyor. Sadece karlı olanları değerlendiriyorlar. Buna bir çözüm bulunması gerekli. 40 yıllık binada oturanlar zaten ekonomik durumu olmayan insanlar. Nasıl para verecekler. Bu binalar TOKİ tarafından yapılmalı ve kredi ile desteklenmeli.

SIRADAKİ HABER