Çorum’a 1 milyon dolarlık yatırım

Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşan enerji kooperatifçiliğinin ilk temelleri Çorum’da atılacak.

Çorum’a 1 milyon dolarlık yatırım

Türkiye’de yatırım aşamasına gelebilen ve Çorum’da bulunan S.S. Çorum Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi ve S.S. Altınoluk Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi TKDK’dan hibe desteği almaya hak kazanarak ülkemizde enerji kooperatifi olarak yatırım yapacak ilk kooperatifler oldular.

S.S. Çorum Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi ve S.S. Altınoluk Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi’nin 1 yılı aşkın süredir Türkiye’de ilk olmaları sebebiyle çeşitli süreçlerle ve zorluklarla karşılaşmalarına rağmen Türkiye’de kurulmuş olan diğer kooperatiflere hem örnek teşkil ettikleri hem de bu işin başarılabileceğini gösterdikleri belirtilirken, GES yatırımlarının tabana yayılmasında da büyük rol oynadıkları kaydedildi.

SEYDİM VE HACIPAŞA’DA KURULACAK

Konuya ilişkin açıklama yapan S.S. Çorum Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Seyfettin Zengin ve S.S. Altınoluk Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aktaş, “Çorum merkez Seydim köyü ve Hacıpaşa köyünde kurulması planlanan 500 kW’lik ve 600 kW’lik güneş enerji santralleri için proje onayı ve bağlantı anlaşması yapılmıştır. Türkiye’de ilk defa mesken abonelerinin birleşerek böyle bir kooperatif kurması ve yatırım aşamasına gelmesi hasebiyle Çorum’da örnek Türkiye’de önder kooperatifler olmuştur. Ayrıca TKDK’dan hibe desteği almaya hak kazanarak yatırım aşamasına gelmişlerdir. Böylece enerji yatırımlarının tabana yayılmasını sağlamanın yanı sıra ülkemizin zor bir süreçten geçtiği bu dönemde ekonomimize biraz olsun katkı sağlamak amaçlanmıştır ve enerjide dışa bağımlılığımızı da bu ve bu gibi yatırımlar ile giderek azaltmayıda kooperatifler olarak kendimize hedef edinmiş bulunmaktayız. Son 1 yılda ülkemizde 6 milyar doların üzerinde enerji yatırımı hayata geçirilmiştir şu anda Çorum’da kurulması planlanan santraller Çorum için 1 milyon dolarlık bir yatırımdır. Yatırımlarımız bu santraller ile sınırlı kalmayacak olup ‘Hep bir adım ileriye’ anlayışıyla yenilenebilir enerji yatırımlarını ülkemize tanıtmak ve yaymak amacıyla da başka çalışmalara imza atmayı hedeflemekteyiz. Bu süreçte başta konunun fikir sahibi ve bizlere her anlamda ciddi destek olan, Sayın Lütfiye İlksen Ceritoğlu’na, yapılan kanuni düzenlemelerde ciddi gayretler göstererek sektörün lehine katkılar sağlayan sayın Salim Uslu'ya, Çorum'u Yenilenebilir enerji kooperatifçiliğinde Türkiye'de marka haline getiren Kooperatifçilik Genel Müdürü Sayın Arif Sami Seymenoğlu ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Uzmanı Sayın Gözde Ayanoğlu’na, projelerimize şehrimiz adına sahiplenen TKDK İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer ve TKDK Personeline, Kooperatif üyelerimize ve kooperatifimizin bu güne kadar gelmesinde emeği olan herkese sonsuz teşekkürü bir borç biliriz.” dediler.

(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 09:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgay Gümüş
Turgay Gümüş - 4 yıl Önce

MaşAllah Çorumlu olarak gurur duydum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Yenilenebilir Enerji bizim için çok önemli yer altı zenginliği fazla olmayan bir ülkeyiz dışa bağımlı olduğumuz enerji konusunda bir alternatif, memleketimde de bunun artarak devam etmesini arzu ediyorum. Saygılarımla.

SIRADAKİ HABER