Çorum’a 95 milyon lira hibe

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun yaptığı desteklemeler hakkında bilgiler verdi.

Çorum’a 95 milyon lira hibe

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun yaptığı desteklemeler hakkında bilgiler verdi.

Uslu, “Çorum, arım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD kırsal kalkınma hibe fonlarından faydalanan 42 ilden biridir. Tarım ve hayvancılık başta olmak üzere kırsalda birçok yatırıma %40-%70 arasında hibe verilmektedir. (Hayvancılık, et-süt işleme, meyve-sebze depolama, su ürünler, arıcılık, tıbbi-aromatik bitkiler, yerel ürünler, kırsal turizm, yenilebilir enerji)

2011'den bugüne; 563 projeyi destekledik ve  73 milyon TL hibe sağladık. Bu hibelerle toplam 150 Milyon liralık yatırım yapıldı. Bu yatırımlarla yaklaşık 1.000 kişi istihdam edildi.  2018 yılında Çorum'a 22 Milyon lira hibe desteği alacağız. Böylece 2018 sonunda Çorum'umuza verilen hibe desteği 95 Milyon TL'ye, yapılan yatırım ise 200 Milyon TL'ye ulaşacak. 

Çorum'umuza; 32 süt tesisi, 9 besi tesisi, 3 süt-et işleme tesisi, 2 soğuk hava deposu kazandırdık. IPARD hibelerinde kadınların projelerine ilave puan verilmek suretiyle öne çıkması sağlanıyor.40 yaşının altındaki gençlerde ise aldığı hibeye %5 ilave yapılmaktadır. İlimizde 62 kadın yatırımcıya 8,4 milyon TL, 149 genç yatırımcıya ise 37,2 Milyon TL hibe sağlandı. İlimizde yaptığımız çalışmalarla hibeler artarak devam edecektir. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ercan kanak
ercan kanak - 3 yıl Önce

corum dan bahsediyonuz ellam sungurlu corumdan daha iyi gelisen yer corumda dogup bumüs olarak ve tir söforuolarak gezdigim iller arasinda engeri kalmis bir vilayet dir tabi vilayet dersek yspma baskan yatirimlar coruma deyil cevresine veya cevre illere diye bilirim sanayisibile dagin tepesinde blyle yatarim mi olur sadece hastane bitane o var baska bisey gösterseniz de bende dogru diyebilsem yazik ediyonuz bu coruma havaalani bileyok tren yok otobüsler bile disardan geliyo corumda oda yok ver coskuyu bakalim nolcak

SIRADAKİ HABER