‘İhracatçılara büyük morâl’

Çimento, Cam ve Seramik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019’u değerlendirdi.

‘İhracatçılara büyük morâl’

Çimento, Cam ve Seramik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019’u değerlendirdi.

Yeni ekonomik programın, son 2 ayda ardı ardına atılan hayati adımlardan bir yenisi olarak gördüklerini ve çimento, cam, seramik sektörü olarak reform paketini memnuniyetle karşıladıklarını açıklayan Çenesiz, “İhracat ve reel sektöre finansman önceliği verilecek olması, üretici ve ihracatçılara büyük morâl vermiştir.” dedi.  

Hükümetin ekonomi alanında dinamik ve hızlı politikalar üretebildiğini, ilettikleri taleplere olumlu cevaplar aldıklarını, bunun da kendileri için büyük bir güç kaynağı olduğunu belirten Çimento, Cam, Seramik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Çenesiz, “Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak önderliğinde açıklanan reformlar, sektörümüzün büyümesinde itici rol oynayacaktır. Biz üreten ve ihraç eden bir sektörüz. Ekonomide yapılan her türlü reform sektörümüze doğrudan yansımaktadır. İnanıyorum ki bu yeni adım, Türkiye’nin dış pazarlarda kendini daha agresif bir şekilde ifade etmesi adına fırsat olacaktır.
 

‘HIZLI BİR BÜYÜME BEKLENTİMİZ VAR’
Seramik, çimento ve cam sektörleri olarak dünyada en büyük oyuncu ülkeler arasındayız. Son dönemdeki enerji maliyeti artışları ilk çeyrekte planladığımız ihracat artışının gerçekleşmesine engel olsa da, enerji maliyetlerinin döviz bazında dengelenmesine paralel büyük bir ihracat artışı bekliyoruz. Sonuç olarak sektör yeni paket ve önlemlerin etkisiyle daha sağlıklı bir yapıya kavuşacak. Ertelenen talepler yeniden harekete geçecek. Üretici ihracatçıların bu reform paketiyle desteklenmesi umut verici oldu. Reel sektöre ve finans piyasalarına yönelik pek çok yenilik getiren paketin Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyoruz.” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali karataş
ali karataş - 2 yıl Önce

sayın çenesiz; yeni ekonomi programları, elinde doları olan arkadaşkarı zengin etmekten başka hiçbir işe yaramamıştır..

SIRADAKİ HABER