‘Türkiye'nin borcundan fazla dövizi var’

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, dövizde yaşanan dalgalanmaya ilişkin, "Türkiye iyi yerdedir. Türkiye'nin borcundan fazla dövizi vardır." dedi.

‘Türkiye'nin borcundan fazla dövizi var’

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, dövizde yaşanan dalgalanmaya ilişkin, "Türkiye iyi yerdedir. Türkiye'nin borcundan fazla dövizi vardır." dedi.

Ahlatcı, özel bir dergi tarafından kentteki bir otelde düzenlenen "Anadolu markaları buluşuyor, Türkiye yükseliyor" adlı söyleşiye  katıldı.

Merkez Bankasının Para ve Efektif Piyasalar Kurulunun 8 üyesinden biri olan Ahlatcı, söyleşide Türkiye'nin ekonomik durumu hakkında bilgi verdi.

Ahlatcı, Türkiye'nin güçlü bir ekonomik yapıya sahip olduğunu ve dalgalanmaya karşı iyi tedbirlerin alındığını, ekonominin düzeleceğine inandığını söyledi.

Döviz kurundaki artışla faiz ve enflasyonun da yükseldiğine dikkat çeken Ahlatcı, "Türkiye iyi yerdedir. Türkiye'nin borcundan fazla dövizi vardır. Şu anda yerleşik kişilerin bankalarda 160 milyar dolar dövizi var. Türk halkında 3 bin 850 ton altın var. Bunun parasal karşılığı ise 150 milyar dolar. Merkez Bankasının döviz rezervi, bankaların zorunlu rezervini çıktıktan sonra yaklaşık 28 milyar dolar. Merkez Bankasının elindeki altınlarla hepsini toplayınca 463 milyar dolarımız var. Borcumuz ise 453 milyar dolar. Yani bunu eğer güven verici şekilde idare ederseniz, borcunuz yok demektir." diye konuştu.

Ahlatcı, ülke ekonomisi için faizin önemli olduğunun anlatıldığını, ancak asıl önemli olanın kur olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"Bir ülkede kur çok önemli. Kuru normal götürürseniz bunlar olmazdı. Ben, düzeleceğini düşünüyorum. İyi tedbirler alınıyor. Kabinenin açıklandığı gün kur 4.51 liraydı. O gün eğer dolarınızı bozdurup, paranızı faize verip, şimdi onu alıp üzerine koyarsanız, 5.25'i bulursunuz. Bugün de 5.25'tir. Yani dolar yerine oturmuştur. Döviz burada kalmalı, faizi aşağı indirmeliyiz."

(AA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Müslüm Akkuş
Müslüm Akkuş - 2 yıl Önce

Sayın Ahlatçıya şunu söylemek isterim.Türkiyenin yeteri kadar dövizi varsa verin borçları her yıl boşu boşuna milyarlarca dolar faiz ödemeyelim.Uluslararası para borsalarından faizle borç almayalım.

Naki akyildiz
Naki akyildiz - 2 yıl Önce

Bu yorumu kimin için yaptığı cok belli oluyor.Vatandas yoksulluktan kivranirken boyle bir açıklama yapmak ulkenin yağını yerken kaymagina göz dikmektir.

İnsaf
İnsaf - 2 yıl Önce

450 milyar borç var. Peki 450 milyar dolar nerede? 80 küsür rezerv var o zaman özel sektörde 370 milyar dolar varlık mı var yani???

kazım
kazım - 2 yıl Önce

Ahlatcı dolar altın yükselince ucuz dan ucuzdan bozup pahalıdan pahalıdan sattın. birde türkiyenin dövizi var diyorsun. bu dünyada işin iş de öbür dünya da ne yaparsın Allah bilir.

ali karataş
ali karataş - 2 yıl Önce

ölüyü diriyi hallettiler, gözünü milletin parasına diktiler.

Dolar euro
Dolar euro - 2 yıl Önce

Ahlatçı,politik ve pozitif bir konuşma yapmış,gazete de iyimserlik yaklaşımla haberleştirmiş.Amerikan piyasasına 2 milyar dolar tutarında bono ihraç edildi.Faiz oranı %7,5,ABD de yıllık faiz yıllık %2-2,2,25,Avrupa piyasasına bono ihraç edildi,Almanya da yıllık faiz %0,5,satılan bononun yıllık faizi %5-5,5,bunlar bizim dinleyip yazdıklarımız...Bir de sokak ekonomisi var ki,feryat figan...Bir dokun,bin ah işit...

Osman
Osman - 2 yıl Önce

Demem o ki korkmayın. İşler yolunda. Siz Ahl ye gidin para harcayın. Bizim işler daha iyi olacak.

murat
murat - 2 yıl Önce

Türkiyede %1 lik kesimin geliri ve serveti %50 lik kesimden daha fazla. Resmi rakamlar böyle rakamlar böyle söylüyor. Yani bunlar daha resmi rakamlar. Gerçeği çok daha fazla.%5 lik kesim bu ülkenin tüm kaynaklarını emiyor ve bankalara mevduat olarak stokluyor. Son yıllardaki imardaki kontrolsüz gelişmeyle bu durum katlanarak arttı. Tarla oldu arsa, arsa oldu ev ve dükkan. Beş para etmez tarla milyonlar etti bir anda.Normal geliri olan kişide başını sokacak bir yer almak için krediyle ezilerek ev aldı; rantçıyı ve bankayı daha da zengin etti. Gelir dağılımı iyice darmadağın oldu. Rant ekonomisi tüm değerleri alt üst etti.Yıllardan beri üretim yapan, adam çalıştıran ve risk alan sanayici ve imalatçı kesim 2 dönüm tarlaya yenildi. O 2 dönüm tarla yılların emeğinden daha çok para getirdi. YANİ ÖZETLE O DEDİĞİNİZ PARA AHMET BEY %2-3 LÜK KESİMDE. OECD ÜLKELERİ ARASINDA EN KÖTÜ 3. ÜLKEYİZ GELİR VE SERVET DAĞILIMINDA. VE 1. LİK ÇOK YAKIN.


SIRADAKİ HABER