11 kişi 6 ay boyunca istihdam edilecek

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Merkezde çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program (TYP)” uygulayacak.

11 kişi 6 ay boyunca istihdam edilecek

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Merkezde çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program (TYP)” uygulayacak.

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Levent Tuzcu 13 Ağustos tarihinde imzalanan protokollere istinaden ilgili kurumlarda toplamda 11 kişinin 6  ay süreyle istihdam edileceğini belirterek, programın 13 Eylül 2021 tarihinde başlayıp, 11 Mart 2022 tarihinde sona ereceğini belirtti.

Programın konusunun Çorum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı yerler de çevre temizliği faaliyetleri olduğunu ve katılımcılara program süresince asgari ücret ödenip finansmanın İŞKUR tarafından sağlanacağını kaydeden Tuzcu, “Başvurular 16/08/2021-20/08/2021 tarih aralığında alınacak olup, yönetmeliğe göre katılımcılar, geçerli başvurular içerisinden noter kurası yöntemiyle belirlenecektir. Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın 20/08/2021 - Cuma gününe kadar (Cuma günü dahil), ALO-170 iletişim hattı üzerinden ve İŞKUR e-şube (www.iskur.gov.tr) internet adresinden 20/08/2021 Cuma günü (Saat:24:00’a kadar) iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler ?İş arayan ? Toplum Yararına Programlar?TYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir. İŞKUR İl Müdürlüklerinden/Hizmet Merkezlerinden program başvuruları alınmayacaktır.

Ayrıca, on iki ay içerisinde TYP’den toplam 9 (dokuz) aydan az faydalanmış olanlar toplam 9 aya tamamlanacak şekilde bu programlardan faydalanabileceklerdir. 
Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir. 

TYP’lere program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin 1,5 (bir buçuk) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz. 
Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz. Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır” dedi.
Programlara başvuru şartları ise şunlar:

“İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak, 
öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç), emekli ve malul aylığı almamak, iş göremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir. Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun çalışanı olmamak, son altı ay içerisinde İŞKUR’un diğer programlarından (kurs ve işbaşı eğitim programından) faydalanmamış olmak,
SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmemiş olmaları ve isteğe bağlı sigortalılık hariç 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamalarını ifade eder. (5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı Kanundaki EK-5 tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin, SGK girişi yapıldığında sigortaları SGK tarafından kesildiğinden TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.) Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler TYP’ye katılamazlar.”
TYP kapsamında alınacak 11 kişinin kurumlara göre dağılımı ise şöyle:
“Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 7, Alaca Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü 1,
Sungurlu Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü 1, İskilip Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü 1, Osmancık Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü 1”

YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih
fatih - 4 ay Önce

6 aylık iş mi olur kardeşim bu saçmalıkdan vaz geçin artık .

SIRADAKİ HABER