15 Temmuz’da tek yürek olduk

Çorum Belediyesi'nin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz Pazar akşamı düzenlediği programda hain darbe girişimi bir kez daha lanetlendi.

15 Temmuz’da tek yürek olduk

FATİH AKBAŞ

Çorum Belediyesi'nin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz Pazar akşamı düzenlediği programda hain darbe girişimi bir kez daha lanetlendi.

15 Temmuz akşamı Hürriyet Meydanı'nda yapılan program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Protokol üyelerinin vatandaşları selamlamasının ardından Çorum Belediyesi Mehteran Takımı gösteri yaptı.

İmam Hatip Lisesi Tatbikat Cami Yaz Kuran Kursu öğrencilerinden Ömer Çavdar'ın şehit Ömer Halisdemir'i şehit eden 30 kurşuna ithafen Dursun Ali Erzincanlı'nın yazdığı '30 Kuş' şiirini seslendirdiği sırada duygu dolu anlar yaşandı. Sonrasında ise Sarimbey Köyü Cami İmam Hatibi Hasan Latifoğlu Kur'an-ı Kerim okudu. İl Müftüsü Ahmet Akın'ın ülkemizin birliği ve bütünlüğü ile şehitler için yaptığı duanın ardından sanatçı Arif Nazım sahneye geldi.

Birbirinden güzel eserleri seslendiren Arif Nazım, Çorum'da olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MASKELİ BEŞLERE DİKKAT ÇEKTİ

Dünyada herkese ahkam kesen bir maskeli beşler grubu olduğunu dile getiren Arif Nazım, "Bir annenin yüreği yanarken onlar sadece keyiflerine bakarlar. Yaralı bir ceylanın acısını bu millet hissederken onlar yalnızca keyiflerine bakar. Dünyada ezilenler var. Dünyada mazlumlar var. Dünyada açlıktan ölenler var. Ama onların umurunda olmaz. Dünyada öyle babalar var öyle anneler var çocuklarının yükünü taşıyamayan yoksulluktan fakirlikten. Dünyada öyle ülkeler var ki çocuklar topluca açlıktan son nefesini veriyor. Ama onların umurlarında olmaz" şeklinde kaydetti.

'15 TEMMUZ'U İYİ ANLAMAK LAZIM'

Sadece tabandaki vatandaşın değil, ordunun, komutanın, siyasilerin, bu milletin her bir ferdinin bu acıları hissettiği için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maskeli beşlerin otağında 'dünya sizden ibaret değil' dediğini vurgulayan Nazım, "'Dünya sizden büyük' dedi. 'Dünyada mazlumlar, ezilenler' var dedi. 'Onların seslerini duymalısınız' diye haykırdı. 15 Temmuz ondan sonra geldi. Bunu iyi bilelim. 15 Temmuz'u iyi anlamak lazım. O zalimlerin huyuna, suyuna giderseniz tamam ağam, paşam beyim derseniz problem yok. Bu düzen böyle devam etmez dediğiniz anda bütün uşaklarını, ajanlarını, ordularını zalimce üzerimize salarlar. Uyanık olmak zorundayız. Hem Yunus gibi olmak zorundayız hem Yavuz gibi olmak zorundayız. Hem Fatih gibi olmak zorundayız hem Mevlana gibi olmak zorundayız. Hem Kanuni gibi olmak zorundayız hem Hacı Bektaş, Ahmet Yesevi gibi olmak zorundayız. İri olmak, diri olmak zorundayız. Bir daha 15 Temmuzlar yaşanmasın istiyorsak her daim uyanık olmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Herkesin kendine çeki düzen vermesi gerektiğini kaydeden Nazım, "'Ben dağ başında yaşıyorum benden kime ne fayda gelir. Ben devlet memurluğumu yapıyorum benden ne olur' dememek lazım. Herkes gönlünü birbirine açacak. Herkes gönüller kazanmaya çalışacak ki gelecek nesiller bir daha böyle belalar yaşamasınlar" dedi.

'BUNLARI UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ'

Vatan sevgisinin imandan olduğunun altını çizen Nazım, şunları söyledi:

"Vatan sevdasını elden bırakmayacağız. Vatan sevgisi imandandır. Vatanı canımızdan çok seveceğiz. Vatan aşkı Allah aşkındandır. Vatan aşkı Peygamber aşkındandır. 15 Temmuzlar yaşamamak için, Çanakkale'yi yaşamamak için Akif'in gözyaşları içerisinde söylediği 'Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın' dediği gibi böyle acıları yaşamak istemiyorsak aklımızda her zaman vatan sevgisi olmalı. Vatan sevgisi kuru bir toprağa sevdalanmak mıdır? Eğer öyle görürsek vatanı sevemeyiz. Karşımda bir sürü vatan var. Şu ağaçlar vatan, yerde biten toprak vatan. Bölüştüğümüz lokma vatan. Yaşadığımız tarih vatan. Bunlardan hepimiz sorumluyuz. 15 Temmuz'da hain bir güruhlar salyaları aka aka necip milletin üzerine gökten bomba yağdırdılar. Kimsenin yapamadığı, kimsenin vicdanına sığdıramadığı şu ülkede gazi meclisin üzerine bomba yağdırdılar. Bu ahlaksızlığı yaptılar. Bunları unutmayacağız, unutturmayacağız."

Konserin ardından Vali Necmeddin Kılıç ve Belediye Başkanı Zeki Gül, ünlü sanatçıya plaket takdim etti.  Program sonunda ise vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da 15 Temmuz Şehitleri Köprüsünde yaptığı konuşmayı dev ekranlardan takip etti.

Etkinliği Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya, Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Zeki Gül, Garnizon Komutanı Per. Jn. Albay Çetin Öcal, İl Jandarma Komutanı Jn Albay Abdurrahman Başbuğ, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, MHP İl Başkanı Arslan Kaynar, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş izledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER