19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Çorum’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

FATİH BATTAR

19 Eylül Gaziler Günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Çorum’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’nda başlayan kutlama programına Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum İl Garnizon Komutanı Per. Alb. Ferhan Işık, Emniyet Müdürü Mehmet Gülser, Jandarma Komutanı Albay İlhan Uzunoğlu, CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Çorum Muharip Gaziler Derneği Başkanı Muharrem Gül, Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Başkanı Galip Deniz, kurum müdürleri, STK temsilcileri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törede Çorum Valiliği, Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı, Muharip Gaziler Derneği ve Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Anıt’a çelenk sundu.

Kutlama programı Çorum Şehitliği’nde devam etti. Vali Mustafa Çiftçi ve protokol üyeleri şehitliği ziyaret ederek şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Programda tüm şehitlerimizin ruhları için Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi.

Kutlama programı Vali Mustafa Çiftçi’nin ve protokol üyelerinin Çorum Muharip Gaziler Derneği ziyareti ile sona erdi.

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Vali Mustafa Çiftçi; “Aziz milletimiz şanlı zaferlerle tarihin akışını değiştirirken, 'ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz' düsturuyla büyük mücadeleler vermiş; bayrağını, vatanını ve istiklâlini canı pahasına korumuş; bizlere kahramanlıklarla dolu bir geçmiş emanet etmiştir. Milletimiz 1071'de Anadolu'nun kapılarını açarken, Çanakkale ve İstiklâl Savaşlarında vatanına sahip çıkarken gazâ anlayışını tüm değerlerin üzerinde tutmuştur. Göğüslerini vatanlarının selameti için siper etmiş olan şehit ve gazilerimiz, milletimizin nezdinde en muteber mertebeye erişmişlerdir. Bu gazi milletin bir ferdi olmak, hepimiz için büyük onur ve gurur kaynağıdır. Cennet vatanımız, bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetidir. Gaziler Günü vesilesiyle, bu kutsal emanete kararlılıkla sahip çıkarak, kahraman gazilerimize ve aziz şehitlerimize layık olmak ve tüm gücümüzle ülkemizi en güçlü şekilde geleceğe taşımak için el birliğiyle çalışmak mecburiyetindeyiz, bu bizim asli görevimizdir. Vatanseverlikleri ve cesaretlerini örnek aldığımız gazilerimize, saygın kişiliklerine yaraşır yaşam koşulları sunmanın devlet ve millet olarak en büyük sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz. Bu düşüncelerle, bu toprakları bizlere vatan yapan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, 19 Eylül 1921'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Gazilik ve Mareşallik unvanının verildiği günün yıldönümü olan Gaziler Günü’nü tebrik ediyor, tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 6 ay Önce

Önce anıta çelenk koydular sonra dua ettiler.

SIRADAKİ HABER