28 Şubat mağdurları haklarını geri istiyor

Tarihe "postmodern darbe" olarak geçen 28 Şubat sürecinin başörtüsü nedeniyle mağdur olan kadınlar, haklarını geri istiyor.

28 Şubat mağdurları haklarını geri istiyor

FATİH BATTAR

Tarihe "postmodern darbe" olarak geçen 28 Şubat sürecinin başörtüsü nedeniyle mağdur olan kadınlar, haklarını geri istiyor.

Üniversitelerde başörtüsünün serbest olduğu 2011 yılı affıyla tekrar üniversitelerine dönüp mezun olan öğrenciler tarafından kurulan 28 Şubat Öğrenci Derneği, kamuda istihdamlarının kolaylaştırılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan destek istedi.

Dün Eğitim Bir Sen binasında bir basın toplantısı düzenleyerek 28 Şubat mağdurları olarak kamuda istihdamlarının kolaylaştırılmasını istediklerini belirten 28 Şubat Öğrenci Derneği Çorum İl Temsilcisi Gülhan Cevher, 28 Şubat Öğrenci Derneği olarak mazlumun ve mağdurun yanında olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kamuda istihdamlarını kolaylaştırması konusunda destek vereceğine inandıklarını söyledi.

28 Şubat post modern darbesinin demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirten Cevher, 28 Şubat'ta idari, hukuki, toplumsal alanda demokratik olmayan bir çok uygulamaya imza atıldığını söyledi.

28 Şubat'ta en çok mağdur olanlardan birilerinin de başörtüsü ile okumaya çalışan kızlar olduğunu belirten Cevher; "Bizler başörtülü olduğumuz için dönemin öğretim üyelerinden her türlü hakaretler işittik, güvenlik görevlileri tarafından darp edildik, gözaltına alındık ve en sonunda üniversitelerden uzaklaştırıldık. Ta ki 2011 yılında çıkan öğrenci affıyla okullarımıza dönüp diplomalarımızı alabilene kadar. O Yıllardaki mücadelemiz yıllar sonra meyve verdi ve TBMM'de başörtülü kadın milletvekillerine şahit olduk." dedi

Türkiye'de 28 Şubat post modern darbesinin izlerinin silinmesi için yapılan çalışmaların yüzleri güldürdüğünü dile getiren Cevher ancak 28 Şubat öğrencilerinin mağduriyetlerinin henüz tam anlamıyla giderilemediğini belirterek, kamuda istihdamların kolaylaştırılmasını beklediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER