6 ilin Kadın Kooperatifleri Çorum’da buluştu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımıyla Kadın Kooperatifleri Bölge Buluşması Çorum’da gerçekleştirildi.

6 ilin Kadın Kooperatifleri Çorum’da buluştu

FATİH BATTAR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımıyla Kadın Kooperatifleri Bölge Buluşması Çorum’da gerçekleştirildi.

Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Çorum, Ankara, Amasya, Çankırı, Kırıkkale, Tokat, Yozgat illerinin Kadın Kooperatif dernekleri başkanları ve temsilcileri bir araya geldi.

Kadın Kooperatiflerinin sorunlarının dile getirildiği toplantıda S.S Sungurlu Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Havva Özata, atölyeden başlayarak fabrikaya nasıl dönüştüklerinin hikayesini anlattı.

‘5 TAHTA VE 5 OKLAVA İLE FABRİKAYA DÖNÜŞTÜK’

Kooperatifi ev hanımlarının ev ekonomisine katkıda bulunması için çok iyi bir fırsat olarak düşündük. Kendi işimi kurmak hayalimdi. Kurduğum işyeri ile çocuklarımız okutmak, ev ekonomisine katkıda bulunmak bütün ev kadınlarının hayalidir. Biz bu halimizi kooperatif çatısı altında gerçekleştirmeye çalıştık. 7 arkadaş bir araya gelerek kooperatif derneğini kurduk ve ev hanımları olarak elimizden gelen ne varsa onu sunmayı ve pazarlamayı düşündük. Bir yağ dükkanında başladık, şimdi küçük bir fabrika haline getirdik. 5 tahta 5 oklava ve 1 torba un ile ne yapabiliriz diye bir işe koyulduk ve 3 ay boyunca baklava ve börek yaptık. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığımızın Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin desteğiyle makine ve ekipman temin ettik. Ardından markamızı oluştuduk. Sevgisu markası ile patentimizi aldık. Marka ve kalitemize güvenerrek fabrikaların kapılarını çaldık. Rekalamımızı fuarlarda yaptık. Fuarlarda ürünlerimizi tanıtma fırsatı bulduk ve ardından biz fabrikaların ayağına değil, fabrikalar bizim ayağımıza gelmeye başladı. 5 tahta ve 5 oklava ile kurduğumuz kooperatifimiz bugün fabrikaya dönüştük. Artık kurumsal firmalarla çalışıyoruz. Tarım Kredi Kooperatifi ürünlerimizi doğal ürünler grubuna aldılar.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2019, 01:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER