Ağbal, Merkez Bankası Başkanı oldu

Maliye eski Bakanı ve Cumhurbaskanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı hemşehrimiz Naci Ağbal, Merkez Bankası Başkanı oldu.

Ağbal, Merkez Bankası Başkanı oldu

Maliye eski Bakanı ve Cumhurbaskanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı hemşehrimiz Naci Ağbal, Merkez Bankası Başkanı oldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Uysal'ın yerine Naci Ağbal atandı.

Ağbal'dan boşalan Cumhurbaskanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına ise İbrahim Şenel getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyeliğine de Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekci getirildi.

NACİ AĞBAL KİMDİR?

1 Ocak 1968 Bayburt'ta doğan Naci Ağbal öğrenimini Çorum'da tamamladı. 1989’da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. 1989’da Teftiş Kurulu'na girdi. 1993 yılında da Maliye Müfettişliği görevine başladı. 2003’te Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı’na getirildi.
2007 yılında Bütçe Mali Kontrol Genel Müdürlüğü görevine atandı. Yüksek Öğretim Kurumu'nda da görev yapan Ağbal, 2015 yılında yapılan seçimler öncesi bu görevinden ayrıldı.

Naci Ağbal, siyaset hayatına ilk adımı Adalet ve Kalkınma Partisi'yle attı. AK Parti Bayburt Milletvekili olarak Meclis'e girdi. 13 Eylül 2015 yılında da AK Parti'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

24 Kasım 2015'te kurulan hükumette Maliye Bakanlığı görevine getirildi. Ağbal, 65. Hükümet'te de Maliye Bakanı olarak görev aldı. 

Ağbal, 2 yıldır Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevini sürdürüyordu.
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 10:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ümit ak
Ümit ak - 3 hafta Önce

Gerçekten inanamıyorum.Nasıl hemşerimiz oluyor adam maliye bakanlığı döneminde Çorum’a ne kattı (Çorum milletvekilliğini bile kabul etmedi )rica gerçekten uyanalım adam Çorumlu olmayı kabul etmiyor sadece sokaklarını çok iyi biliyorum diyor sizce yeterliyse olabilir ama benim için yeterli değil.

Metin Kömbeci
Metin Kömbeci - 3 hafta Önce

Ne hemşerisi adam Bayburt doğumlu Çorum a sonradan gelmiş zaten Bayburt milletvekili imiş başlığa bak birde Naci Ağbal kimdir yazısına bak sende ne yazdığını bilmiyorsun haber olsunda ne olursa olsun

Çorumlu
Çorumlu - 3 hafta Önce

Adam Bayburtlu bir, maket uçağı hediye alıp halkın yolu havayolunun çorum'un da istifadesine sunulması için Ankara’da çalışacağım dediydi, o Ağbal mı?

Ahmed
Ahmed - 3 hafta Önce

Ya ne çorum lusu bırakın Bayburtluya sahip çıkmaya.

SIRADAKİ HABER