‘Almanya ve Fransa Müslümanlar’a saygı duymayı öğrenmeli’

Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı İsmail Şanal, Almanya’nın Berlin kentinin en büyük camisi olan Mevlana Camii’ne polisin botları ile yaptığı baskını kınayarak Alman hükümetinin Müslümanlardan özür dilemesini istedi.

‘Almanya ve Fransa Müslümanlar’a saygı duymayı öğrenmeli’

Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı İsmail Şanal, Almanya’nın Berlin kentinin en büyük camisi olan Mevlana Camii’ne polisin botları ile yaptığı baskını kınayarak Alman hükümetinin Müslümanlardan özür dilemesini istedi.

Şanal Mevlana Camii’nin Berlin’deki en eski ve merkezi bir cami olduğunu hatırlatan Şanal, "Mevlana Camisi'ne polis tarafından botlarla yapılan baskını şiddetle kınıyorum. Müslümanların kutsalına, inançlarına yapılan bu saygısızlığı hiçbir Müslüman’ın kabul etmesi beklenemez.” dedi.

Bu çirkin saldırılarla ibadet yerlerinin kutsallığına gösterilmesi gereken hassasiyetin hiçe sayıldığını belirten Şanal, “Polislerin baskın sırasında cami içinde botlarıyla dolaşmaları ve camiyi kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez. Her fırsatta ifade ve inanç özgürlüğüne saygı konusunda ahkam kesenlerin sıra Müslümanların inancına gelince nasıl iki yüzlü bir tavır sergilediklerini bu olaylar açıkça gözler önüne sermektedir.” ifadelerine yer verdi.

Şanal, Almanya’da 5 milyon civarında Müslüman yaşadığına dikkat çekerek, “Bu baskın Almanya’da yaşayan Müslüman toplumuna reva görülen ön yargılı, ayrımcı ve dışlayıcı tavrın bir tezahürüdür. Yıllardır emekleriyle alın terleriyle ülke ekonomisine katkı sunan ve çoğunluğunu Türkler’in oluşturduğu Müslüman toplumun Almanya’nın bir parçası olduğu gerçeğini artık Alman makamlarının da görmesinin vakti geldi de geçiyor.” şeklinde konuştu.

MACRON PROVOKATİF TAVRINDAN VAZGEÇMELİDİR
Şanal, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un son zamanlarda İslam'a ve Müslümanlar’a yönelik izlediği provokatif siyasetin kabul edilemez bir tutum olduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Macron’un son zamanlarda Müslümanlara yönelik yaptığı saldırgan, ırkçı ve ayrımcı açıklamalar akıl ve izandan uzak açıklamalardır. Macron'un Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAV)’me hakaret içeren karikatürleri devlet binalarına ışıkla yansıtılmasını emretmesi, Müslümanlara karşı kin, nefret ve düşmanlığı devlet kademelerine taşıması yanında büyük bir provokasyonla da karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Bu çirkin saldırılara karşı Avrupa'da yaşayan tüm Müslüman kardeşlerimizi ve bütün İslam dünyasını sabır, sükûnet ve vakarlı bir duruş sergilemeye davet ediyorum. Müslümanlar olarak Peygamber Efendimizin getirdiği rahmet ve adaleti önceleyerek Müslümanca bir duruş sergilemeliyiz. Akl-ı selim tüm batı siyasetçilerinden ve makamlarından Macron’un bu çirkin nefret ve düşmanlık siyasetine dur demelerini bekliyoruz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
MUSTAFA DİVARCI
MUSTAFA DİVARCI - 9 ay Önce

Herkez görevini yapıyor.Makronda rolünü yapıyor.Ya biz ne yapıyoruz.Bizmi kocaman bi hiç yapıyoruz.Kocaman bi hiç.Anlayan anladı ne demek istedigimi.

Yanlış yazım
Yanlış yazım - 8 ay Önce

Herkes

SIRADAKİ HABER