‘Arasta’da değişim başlayacak’

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın Umut Radyo'da Meltem Danışman Çınar'ın Beyaz Mikrofon programında yaptığı açıklamada, “Tarihi Arastanın proje çizim ihalesini gerçekleştirdik.

‘Arasta’da değişim başlayacak’

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın Umut Radyo'da Meltem Danışman Çınar'ın hazırlayıp sunduğu Beyaz Mikrofon programına konuk oldu ve merak edilen sorulara cevap verdi.

Belediye Basın Biriminden yapılan açıklamaya göre, adaylığı süresinde de Beyaz Mikrofon programına konuk olan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Meltem Danışman Çınar'ın hazırlayıp sunduğu programa tekrar konuk olarak projelerinden bahsetti. Yaklaşık 2 saat süren programda Meltem Danışman Çınar merak edilen soruları Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın'a yöneltirken Başkan Aşgın sorulara samimi yanıtlar verdi. 

Mahalle iftarlarının neden kaldırıldığı ilgili gelen soruya yanıt veren Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, "İftarlarımız ramazan çadırında devam ediyor. İlk iftarımızı da orada yaptık. Bu şehirde iftar saatinde kimse dışarıda aç kalmasın istiyoruz. Biz organizasyonunu yapıyoruz, iş adamlarımız da destek çıkıyor. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hemşehrilerimiz çadırda iftar vermek için yarış halindeler. Böyle güzel insanlarla aynı şehirde olmaktan kıvanç duyuyorum. Geçtiğimiz yıllarda yapılan mahalle iftarları o dönemlerde doğru görülmüş ve yapılmış. Biz insanımıza daha fazla yardım edelim istiyoruz. Mahalle iftarlarında şu kadar kişiye iftar verdik demektense vatandaşlarımıza daha fazla yardım etmek istiyoruz. Yardımlarımızı artırmak istiyoruz bu nedenle bu yıl mahalle iftarlarını yapmıyoruz" dedi.

‘ETKİNLİKLERE BAŞLIYORUZ’
Ramazan ayının manevi iklimine zarar verecek etkinlikler yapmak istemiyoruz. Ramazanın manevi boyutuna katkı sunacak programlar yapmayı doğru bulduk. 15 Temmuz Hürriyet Meydanı'nda çeşitli etkinlikler yapacağız. Etkinliklerin yanı sıra her Cuma akşamı Çorum'un tanınmış hafızları tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirilecek. Yine her cumartesi akşamı 15 Temmuz Hürriyet Meydanı'nda Hacivat-Karagöz, ramazan yarışmaları, çocuk oyunları ve meddah gösterileri gibi etkinlikler yapacağız. Bazı konserlerimiz olacak. Tasavvuf Müziği'nde Grup Sada, Hasan Çakmak, Ubeydullah Sezikli, Mustafa Cihat, Grup Çağrı konser verecek. 21 Nisan'da yapmayı planladığımız Türk Halk Müziği Konserimizi 21 Mayıs'ta Devlet Tiyatro Salonu'nda gerçekleşecek. Ramazan ayı aynı zamanda birliğe kardeşliğe hizmet eden bir aydır. Biz bu etkinliklerimize tüm Çorum halkını davet ediyoruz. 

‘ÇORUM’U  KARDEŞLİK ŞEHRİ YAPACAĞIZ’
Bizim en büyük projemiz Çorum'u sevgi kardeşlik şehri haline getirmekti. Zaten böyle bir diyar, Kadeş Anlaşmasının imzalandığı kardeşçe yaşanan bir şehirdeyiz. Biz bunu daha da zirveye taşımak istiyoruz. Sevgi, kardeşlik, hoşgörü anlamında güzel adımlar atmaya başladık. Bizim en güzel projemiz buydu ve bunu başlattık. 

‘HER ÇARŞAMBA KAPILARIMIZI HEMŞEHRİLERİMİZE AÇIYORUZ’
Hemşehrilerimizin taleplerini dinlemek için halk günlerini başlattık. Her çarşamba saat 10.00 ile 12.00 arası halk günüdür. Kim benimle görüşmek istiyorsa buyursun gelsin. Dertlerine derman olma noktasında dertlerini dinleyelim.  İlkini çarşamba günü gerçekleştirdik, hemşehrilerimiz büyük bir alaka gösterdiler biz de bundan ziyadesiyle mutlu olduk. 

‘MAHALLE İSTİŞARE TOPLANTILARI YAPACAĞIZ’
Mahalle istişare toplantıları yapacağız. 15 mahallemiz var alfabetik sıraya göre her ay bir mahallemizde istişare toplantısı yapacağız. Bunların ilkini Akkent mahallemizde Haziran ayı içerisinde başlatacağız. Hemşehrilerimizin dertlerini, sıkıntılarını ayaklarına giderek dinleyeceğiz ve imkanlarımız ölçüsünde tüm yaralarına merhem olmaya çalışacağız.

‘KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİNİ ÇORUM’A KAZANDIRACAĞIZ’
Projeler içerisinde benim en çok hayalini kurduğum gerçekleştirmeyi en çok arzuladığım proje Kongre ve Kültür Merkezi'dir. Yıllardır bu şehirde eksikliği hissedildi. İçerisinde 24 saat açık kütüphanenin, resim sanat galerisinin olduğu, farklı büyüklüklerde salonların olduğu, aynı anda birkaç programın yapılacağı bir kongre ve kültür merkezinin bir an evvel açılması noktasında çok istekliyim. 

ENGELSİZ TAKSİ UYGULAMASI HAYATA GEÇİYOR
Engelsiz taksiyle ilgili bir projemiz vardı. Çorum'da 2 tane engelsiz taksi olsun biz engelli hemşerilerimiz bu hizmetten istifade etsin istiyorduk. 2 tane olarak planladığımız engelsiz taksi şuan için 10 tane oldu. Engelsiz taksi uygulamasını Türkiye'de büyükşehir belediyeleri de dahil olmak üzere yönetmeliğini hazırlayarak uygulamaya geçiren tek belediye Çorum Belediyesi'dir. Projemize destek veren herkese teşekkür ediyorum. 

‘SU FİYATLARINI İNDİRDİK’
Suda indirim de projelerimiz arasındaydı. Bunu yerine getirdik. Yetersiz bulanlar oldu. Keşke belediyemizin mali durumu uygun olsaydı da suyu vatandaşlarımıza ücretsiz verebilseydik. Benim hayalim, isteğim, arzum budur. Ama ekonomik realiteler, belediyenin bütçe imkanları düşünüldüğünde suda indirim yüzde 10 civarında oldu.
Su aslında pahalı değil Çorum'da. Komşu illere baktığımız zaman en uygun fiyatlı su Çorum'da. Mesken ve ticarethaneler için ayrı ayrı baritiler var. Adaylık dönemimizde suyun pahalılığından çok şikayet ettiler. Bütçe imkanlarımız nispetinde yapılan teknik çalışma bu kadar indirim yapabileceğimizi ortaya koydu. 0 ile 10 ton arasında 1.99 kuruş olan fiyatı 1.79'a çektik. Bununla ilgili CHP Grubu indirimin işyerlerinden kaldırılmasını meskenlerde %15 olmasını istedi. Ancak biz en çok esnafımızın elini sıkıyoruz. Hep onlarla beraberiz ve en çok şikayet zaten onlarda. Eğer biz esnafımıza da indirim yapmasaydım içlerinden gelen birisi olarak onların yüzüne bakamazdım. Bu nedenle suyu konutlar ve ticarethaneler ayrımına gitmeden indirdik. 

‘ERZURUM DEDE ÇEVRESİNDE YENİ BİR ŞEHİR KURACAĞIZ’
"Merkezinde Erzurum Dede'nin olduğu yeni bir şehir kuracağız" dedik. Bölgede imar uygulaması yapılıyor. Yüklenici firma tarafından dağıtım cetvelleri hazırlandı. Konu encümene gelecek, daha sonra 1 ay askıda kalacak ve kadastro kontrolü yapılacak ve hak sahiplerine tapular dağıtılacak. 2019 yılı sonunda bölgedeki arsaların yeni tapularını dağıtmayı planlıyoruz. 

‘ARASTA’DA DEĞİŞİM BAŞLAYACAK’
Tarihi Çöplük Arastası Proje çizim ihalesini 16 Nisan'da gerçekleştirdik. İhaleyi kazanan firmaya tebligatları yaparak süreci başlatıyoruz. Firma projeyi bize 450 gün içerisinde teslim etmek zorunda. 478 parselle ilgili ayrı ayrı nereye ne yapılacak. Tarihi dokusunun ötesinde nereye ne ilave edilmiş durumlar tespit edilecek. Proje tamamlandıktan sonra uygulama ihalesine geçilecek ve dönüşüm başlayacak. Ben bu projeyi çok önemsiyorum. Buranın Farabi Caddesi'ne katılmaması, yıkılmaması ile ilgili eleştiriler alıyorum. Bununla ilgili geçmişte de çalışmalar olmuş. Burası sadece 3-5 duvardan ibaret biryer değil. Biz yıkmaya değil yapmaya geldik. Tarihi bir doku var, maneviyat var, ticaret kültürümüz, ahilik kültürümüz var orada. Biz orayı ihya etmek istiyoruz. Burası bittikten sonra ileride bizlere dua edecekler. Mahkeme kararını vermiş karar kesinleşmiş zaten isteseniz de yıkmanız mümkün değil.

Tarihi arastamızın içerisinde kilise ve Taş Han var. Bu ikisi de oldukça önemli projeler. Tarih içerisinde önemli bir yere sahip olan Taş Han'ın restorasyonunu da arasta projesi kapsamı içerisinde yapacağız. Kilise de Taş Han da özel mülkiyet. Bu mülkiyet sahipleri ile görüşerek şehrimizin tarihini yansıtacak şekilde restore etmek istiyoruz.
Meltem Danışman Çınar'ın program süresince sorduğu sorularla program sonu izleyicilerden gelen sorulara samimiyet ve içtenlikle cevap veren Başkan Aşgın, tüm Çorumlular’ın Ramazan’ını tebrik etti. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abone 6964
Abone 6964 - 3 yıl Önce

Kullandığımız su için ihbarname bulabileceğiz şekilde evimize bırakılmıyor.Süresi geçtikten sonra cezalı ödemek durumunda kalıyorum.Bu hususa dikkat edilmesini talep ediyorum.

emre
emre - 3 yıl Önce

cek cak icraat yok ne zaman başlayacak

Muradiye KARAGÖZ
Muradiye KARAGÖZ - 3 yıl Önce

Ay hadi inşAllah

SIRADAKİ HABER