‘Ayasofya açılsın, hasret sona ersin’

Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı Ali Yıldız, Ayasofya’nın 1934 yılında müzeye çevrildiğini hatırlatarak; “Ayasofya Camii o gün bu gündür tam 86 yıldır mahzun. Onunla birlikte tüm Müslümanlar mahzun ve Ayasofya tekrar camiye çevrilene kadar da mahzun olmaya devam edecektir.” dedi.

‘Ayasofya açılsın, hasret sona ersin’

Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı Ali Yıldız, Ayasofya’nın 1934 yılında müzeye çevrildiğini hatırlatarak; “Ayasofya Camii o gün bu gündür tam 86 yıldır mahzun. Onunla birlikte tüm Müslümanlar mahzun ve Ayasofya tekrar camiye çevrilene kadar da mahzun olmaya devam edecektir.” dedi.

Ayasofya’nın bir an önce camiye çevrilmesi gerektiğini söyleyen Yıldız’ın açıklaması şöyle: “Fethin sembolü olarak Ayasofya’yı camiye çeviren Sultan Fâtih, Ayasofya’yı vakıf olarak milletine emanet etmiştir. Bu nedenledir ki Ayasofya’nın müzeye çevrilmesini bu millet içine sindirememiştir. Emanete sahip çıkamadığı için hüzünlüdür. Bu millet Ayasofya’nın bugünkü durumunu asla hazmedemiyor.

Bu yüzdendir ki Ayasofya hasretini anlatan yüzlerce şiirler, yazılar kaleme alınmıştır. Arif Nihat Asya’dan, Necip Fazıl’a, Ali Ulvi Kurucu’dan, Osman Yüksel’e şairlerimiz bu hasreti anlatmıştır. 
Ayasofya’nın ibadete açılmasını istememiz elbette cami ihtiyacından değildir. İstanbul’u fetheden şanlı Sultan’a, O’nun kahraman askerlerine vefa borcumuzun gereğidir. Peygamber Efendimiz’e olan hürmetimizin gereğidir. 
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl seçim döneminde "Ayasofya'yı cami ismi ile müsemma haline getiririz. Seçimlerden sonra Ayasofya'yı aslına rücu ettiririz.” şeklinde konuşmuştu. Yıllardır Ayasofya’nın ibadete açılmasının hasretini çeken bu millet sizlerden verdiğiniz sözleri yerine getirmenizi, bayram ile birlikte Ayasofya’nın ibadete açılma müjdesini beklemektedir.

Ayasofya’nın ibadete açılma zamanı gelmiştir. Ayasofya, bu milletin izzeti, şerefi, onur ve haysiyetidir. Daha fazla uzatmadan bu müjdeyi sizlerden bekliyoruz.” 


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Söz Bir...
Söz Bir... - 1 yıl Önce

Günaydın arkadaş, Ayasofya ile senin derdin neki, neyi açmaya çalışıyorsun.
Sen cami açma derneği misin, yoksa sen mi yaptın da sen açacaksın, işine baksan iyi olur.
1453 yılının emaneti yerinde duruyor, merak etmeyin durmayada edecektir.
Ayasofyayı açma yerine, yüreklerin insanlığa açılması bence daha iyi olmaz mı.

Adam
Adam - 1 yıl Önce

Millet Cuma namazina bayram namazina hasret belki bu bela devam ederse butun camiler muze gibi olacak adamlar kafayi Aya sophia ya takmis her seyin bir zamani var bunlarinki laf ola beri geleden ibaret

Yeni seçime kadar beklemek
Yeni seçime kadar beklemek - 1 yıl Önce

Akınıza mı takıldı?Yoksa basının karşısına çıkmak için Ayasofya camisini malzeme olarak mı kullanıyorsunuz?Bu vakte kadar açılmadıysa,bu vakitten sonra açılma ihtimali var mı?

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Önce bizim mahalledeki camiyi açsınlar

Vatandaş
Vatandaş - 1 yıl Önce

Halk olarak Sayın Cumhurbaşkanımızdan "Ayasofya'yı cami ismi ile müsemma haline getiririz. Seçimlerden sonra Ayasofya'yı aslına rücu ettiririz.” sözünü en kısa zamanda yerine getirmesini bekliyoruz. Hayırlısıyla 86 yıllık hasret sona erer inşAllah.

nuretti BÜYÜKKAKAÇ
nuretti BÜYÜKKAKAÇ - 1 yıl Önce

Arkadaş her işimiz bittide ta çorumdan Ayasofya camii sine nasıl ulaştınız öncelikle yanı başında kocaman Sultanahmet camii,caddenin üzerindeki camii, Yerebatan sarnıcının yanındaki camileri doldurdunuz Müslümanlar dışarıda kaldı Ayasofya dan medet umuyorsunuz bırakın gelir getiren bacasız fabrikayı da döviz akmasını engellemeyin yeter etrafındaki camiler saygılar

Halil ÖZKOCA
Halil ÖZKOCA - 1 yıl Önce

İktidarda CHP falan olsaydı gösteri yapardınız. Şimdi mi aklınıza geldi? O zaman şimdi gereğini yapın bakalım. Din adına o kadar hatalar yapılırken sesiniz hiç çıkmıyor. Din istismarcılığına son hızla devam...

Ayca kaya
Ayca kaya - 1 yıl Önce

Mahallerimizde ki camiler acildida Ayasofya kaldi...corumdan Ayasofyaya namaza gidecek sanki


SIRADAKİ HABER