Bakan’a toplu taşıma dosyası

Ulaş A.Ş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sektörün yaşadığı sorunları içeren bir dosya verdi.

Bakan’a toplu taşıma dosyası

M.BURAK YALÇIN

Ulaş A.Ş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sektörün yaşadığı sorunları içeren bir dosya verdi.

Ulaş A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Arap Ballı, toplu ulaşımda yaşanan sorun ve önerileri içeren dosyayı Çorum ziyaretinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teslim etti.

Sorun ve çözüm önerilerinin olduğu dosyada şu ifadelere yer verildi:

“Şehrimizde 66 otobüsle toplu taşıma hizmeti yapmaktayız. Çorum’da aylık ortalama 1 milyon kadar yolcu taşıyoruz. Bunun ortalama 250 binini ücretsiz yolcular olarak (65 yaş üstü, engelli v.s) taşımaktayız. 250 bin yolcunun ortalama taşınma bedeli 500 bin TL iken şirketimize devletten sadece 52 bin 800 TL ödenmektedir. Bu uygulama 2014 yılından bugüne devam etmektedir. 1 Temmuz 2018 ile 1 Ekim 2019 tarihleri arasında ihalesiz çalışmamız sebebi ile 716 bin 800 TL tutarındaki devlet desteğini de alamadık. Oysa bu süreçte hizmeti aksatmadan yine aynı şekilde ücretsiz olarak toplu taşıma hizmetini verdik.

Yaklaşık olarak bu süreçte ücretsiz yolculardan kaynaklı maddi kaybımız 18 milyon TL’dir. Şehrimizde toplu taşıma hizmetini en iyi şekilde yapabilmek için araç filomuzu 50 adet 12 mt Akia marka sıfır otobüsle güçlendirdik. Bir aracın kredi borcu dahil aylık masrafı yaklaşık 40 bin TL ile 42 bin TL arasındadır. Buna karşılık aylık gelirimiz 32 bin TL ile 35 bin TL arasındadır. Buna göre her ay takriben otobüs başına 7 bin TL zarar etmekteyiz.

Bu arada toplu taşımadaki mevzuat boşluğundan kaynaklanan bir başka sıkıntıda hasta vatandaşlarında engelliymiş statüsüne sokularak toplu taşımadan ücretsiz faydalanmalarıdır. Bu da bize ayriyeten ek bir külfet getirmektedir.

Çorum Ulaş A.Ş olarak çözüm önerilerimiz: Ücretsiz biniş hakkına sahip vatandaşlara karşı yaptığımız hizmetin bedeli bize devlet tarafından tam olarak ödenmelidir. Büyükşehirlerde belediyeler tarafından uygulanan ücretsiz yolcu desteğinin bizim ölçeğimizdeki illere de uygulanmasını talep ederiz. Eğer bu ödeme yapılmayacak ise bu hizmetin yürüyebilmesi için motorin halk otobüslerine ÖTV’siz olarak verilmelidir. Mağduriyetimizin giderilmesini tarafınıza arz eder saygılarımızı sunarız.”

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2019, 15:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
burak ceylan
burak ceylan - 2 yıl Önce

artık sadece gülüyorum.

SIRADAKİ HABER