Bakım yapmadan uzun yola çıkmayın!

Tatil sezonu ve önümüzdeki Kurban Bayramı’nı nedeniyle uzun yola çıkacaklar, yola güvenli bir şekilde çıkmaları için araçlarının periyodik bakımlarını mutlaka yapmaları gerekiyor.

Bakım yapmadan uzun yola çıkmayın!

FATİH BATTAR

Tatil sezonu ve önümüzdeki Kurban Bayramı’nı nedeniyle uzun yola çıkacaklar, yola güvenli bir şekilde çıkmaları için araçlarının periyodik bakımlarını mutlaka yapmaları gerekiyor.

Alternatif Oto sahiplerinden Murat Sezikli, tatil sezonu olması ve önümüzdeki günlerde Kurban Bayramı dolayısıyla uzun yola çıkacaklara uyarılarda bulundu.

Trafik kazalarının önüne geçilmesi ve araç sahiplerinin daha güvenilir yola çıkması için mutlaka periyodik bakım yapmaları gerektiğini kaydeden Sezikli; “Periyodik bakım güvenli sürüş sağlar. Motorun bakımının düzenli yapılması yakıt ekonomisi sağlar, çevre kirliliğini azaltır. Yeni yağ daha performanslı çalışır. Bujilerin değişimi motoru daha düzgün hale getirir. Bunların hepsi bizimde yaşadığımız atmosferin temiz kalmasını sağlar. Tatil sezonu ve önümüzdeki Kurban Bayramı’nı da hesap edersek insanların yola güvenli bir şekilde çıkmaları için araçların periyodik bakımlarını yaptırmaları lazım.” diye konuştu

Motor bakımının yanı sıra fren balatalarının da her yıl düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çeken Sezikli; “Günümüzdeki araçların performansı çok yüksek. Yüksek hızlarda seyahat ediliyor. Bu yüksek hızı emniyetli bir şekilde durdurmanız gerekiyor. O yüzden fren balatalarının, fren disklerinin her yıl sık bir şekilde kontrol edilmesi lazım.” dedi

Aracınızla uzun yola çıkmadan önce yaptırmanız gereken kontrollerden bazıları ise şöyle:

“Aracınızın motor yağını kontrol edin. İstenen özelliklere sahip ve yeterli miktarda olan motor yağı size uzun yolda problem çıkarmaz. Motor yağı eksikse veya renk değişimi varsa yağı yenilemeniz gerekir. Aracınızın soğutma suyunu kontrol etmeli eğer su eksikse su ilave etmelisiniz.

Rot ve balans ayarı düzgün olmayan bir araba uzun yolda çeşitli sorunlara neden olur. Bu nedenle rot balans ayarlarını kontrol ederek aracınızın dengede gittiğinden emin olun.

Hayati risk taşıyan konulardan biri fren sistemi kontrolüdür. Aracınızın fren sistemini kontrol edin. Fren hidrolik sıvısı eksikse tamamlayın ve sistemde herhangi bir sızıntı olmadığından emin olun.

Lastiklerinizin hava basıncını test edin. Yeterli lastik basıncı aracın yola tutunmasını ve aracın yolda rahat hareket edebilmesine yardım eder.

Uzun yola çıkmadan önce yağ sızıntısını kontrol etmelisiniz. Araçta yağ sızıntısı varsa araç fonksiyonlarını yerine getiremez ve bu durum kazalara sebep olabilir.

Uzun yolda olumsuz hava koşullarını dikkat almak ve cam suyu kontrolü yapmak önemlidir. Aracınızın cam suyunda eksik varsa tamamlayın.

Aracınızı servise götürerek gerekli bakımlarını yaptırın ve klima filtrelerini değiştirin. Yaz aylarında klimada çıkacak en küçük sorun bile yolculuğunuzu çekilmez hale getirebilir.”

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER