Bal alırken nelere dikkat edilmeli?

Çorum Bal Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Odabaş, yaptığı açıklamada bal alırken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler verdi.

Bal alırken nelere dikkat edilmeli?

Balın üretimi zor ve maliyetli bir ürün olduğunu ve piyasadaki bir çok üreticinin sattığı balların fiyatının üreticisinin günlük yevmiyesini bile kurtarmadığını belirterek açıklamasına başlayan Erdal Odabaş,

“Hiç bir üretici maliyetinin altında ürününü pazarlamaz. Pazarlanan bal ucuz ise kesinlikle alınmaması gereken bir baldır. Bir ata sözümüz “ucuz etin yahnisi yavan olur” der. Öncelikle fiyata dikkat etmek gerekir. Gayet tabi fiyatta tek başına  bir gösterge değildir. Düşük fiyatlı ballar, yüksek fiyatlı olanlara oranla daha çok risklidir. İkinci olarak, etiketli ve güvenlik bandı olup olmadığına, etiketi var ise gıda üretim izni olup olmadığına bakılmalıdır. Maalesef etikette tek başına bir mana ifade etmemektedir. Bunlar var ise üreticisinin işletme numarası, adresi ve iletişim bilgilerinin olup olmadığına da bakmak gerekir. Ürettiği bala güvenen üretici bu bilgilerini saklamaz aksine gururla açıklar. Bir de üretici balı ile ilgili analiz raporu bilgilerini paylaşa biliyorsa doğru yoldayız demektir. Üçüncü olarak, yurdumuzda bal üretimi ile ilgili hemen her ilde  örgütlenmesini tamamlamış işi bal üretmek olan Bal Üreticileri Birlikleri vardır. Sayıları henüz az da olsa bal kooperatifleri de mevcuttur. Bunlardan başka Arı Yetiştiricileri Birlikleri de bal üretmektedirler. Sahte ballarla mücadele için kurulmuş bal tanıtım dernekleri, arıcı dernekleri vardır. Bu tür, devletin gözetim ve denetiminde faaliyetler yürüten  tüzel kişiliklerin ürettiği ballar da güvenle  alınıp tüketilebilecek ballardır. Satın almak istediğimiz bir bal saydığımız bu üç unsuru da bünyesinde barındırıyorsa  hiçbir soru işaretine gerek yoktur. Güvenle  tüketilebilir. Üçünden birisi eksik ise ikinci maddede bahsettiğimiz  bilgileri dikkate almak gerekir. Bir üretici tüketicinin kendisine kolay ulaşmasını sağlayacak bütün iletişim bilgilerini girmiş ve işletme numarasını paylaşmışsa bu çok ciddi güven unsurudur” dedi.

ETİKETSİZ BALLAR ALINMAMALI MIDIR?
Küçük işletmelerde hobi amaçlı bal üreten arıcıların ve küçük çaplı yan gelir elde etmek isteyen çiftçilerin etiketleme maliyetinin yüksekliğinden dolayı ballarını etiketli kavanozlarda satamadıklarını kaydeden Odabaş,

“Üreticiyi tanıyor ve karakterine güveniyorsak bu tür ballarda satın alınabilir. Bir balın etiketsiz olması sahte  bal olduğu anlamına gelmez. Burada güven unsuru ön plana çıkar. Ancak tüketici istismarına açık bir unsur olduğundan dolayı etiketsiz balın satışı yasaktır. Bu tür balların satışını yapanlar güvenli balda satıyor olsalar yasa dışı iş yapıyorlar demektir. Tüketicinin yasa dışı işlere alet olmaması  gerekir. Bu tür üreticileri üretici birliklerine yönlendirerek legal çizgide üretim ve pazarlanma yapmaları sağlanmalıdır.”şeklinde kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2021, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER