Batı medeniyeti ölüm kusuyor’

Batı medeniyeti ölüm kusuyor’

M.BURAK YALÇIN

Sosyal Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Zekeriya Işık, 1. ve 2. Cihan Harbinde toplam 60 milyon insanın öldüğünü belirterek, bu kitlesel ölümlerin Batı medeniyetinin öncülüğünde yapıldığını, Batı medeniyetin ölüm kustuğunu söyledi.

Yıldırım Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu, “Geleceğe Ayna Tutuyorum” projesi kapsamında Küresel Güçler ve Afrin Operasyonu konulu konferans düzenledi.

Okulun konferans salonunda gerçekleşen programa Okul Müdürü Yakup Duran, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı.

‘ORTADOĞU’DA HERŞEY OSMANLI’NIN ÇÖKÜŞÜ İLE BAŞLADI’

Programa konuşmacı olarak katılan Sosyal Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Zekeriya Işık, Ortadoğu’da her şeyin o bölgeye beş asır hükmetmiş olan ve büyük bir denge unsuru olan Osmanlı Devletinin çökmesi ile başladığını belirterek, “Osmanlı’nın çökmesi sadece bir devletin çökmesi değil aynı zamanda 3 kıtada hüküm süren, adaleti sürdüren, oralara nizam veren bir gücünde bu coğrafyadan çekilmesi anlamına geldi.” dedi.

‘BATI MEDENİYETİ ÖLÜM KUSUYOR’

Batı medeniyetinin ölüm kustuğunu da dile getiren Zekeriya Işık, “Osmanlı’nın tasfiye edilmesi sürecindeki temel espride özellikle Ortadoğu’da ve Afrika’da Osmanlı’dan boşalacak olan alanların sömürülmesi için bir zemin hazırlamak idi. Adına medeniyet, demokrasi, insan hakları diyorlar hep bunlardan dem vuruyorlar ama şunu izah edemiyorlar. 19. yüzyılda sömürgecilikle başlayan 1. ve 2. Cihan Harbinde toplam 60 milyon insanın ölümüyle sonuçlanan ve bugün halada kitlesel ölümlerle devam eden süreci Batı medeniyetinin öncülüğünde yaşıyoruz. Bu nasıl bir medeniyettir ki ölüm kusuyor.” diye konuştu.

‘ARAP BAHARININ ÇIKIŞININ SEBEBİ TÜRKİYE’NİN YÜKSELİŞİDİR’

Konuşmasında Arap Baharına da değinen Işık şunları söyledi: “Cezayir’de, Suriye’de, Mısır’da halk sokağa dökülüp hak, hürriyet, yönetime talip olmayı talep ettiler. Avrupa’da ne güzel bir şey Ortadoğu Avrupalaşıyor dediler. İnsanlığı, medeniyeti savunanlar o istikamette devam etmiyorlar. Hala diktatöryal rejimleri savunuyorlar. Mursi’yi darbeyle indirdiler yerine Amerikan gücüyle darbeci Sisi’yi getirdiler. Hani siz demokrasiden, insan haklarından yanaydınız. İşin içinde başka bir iş var. Batı için hele de Amerika için Ortadoğu’da vazgeçilmez temel unsur İsrail’dir. Arap Baharı hadisesinin çıkışı Türkiye’nin yükselişidir, çıkışı bütün bir Ortadoğu’nun Recep Tayyip Erdoğan talebidir. Arap Baharının özü budur.”

Konferanstan sonrada “Sohbet ve Çaylar Bizden” etkinlikleri kapsamında 6/G sınıfında veli ve öğrencilerle sohbet edildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 19:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER