‘Bayram ikramiyesi bütün memurların hakkı’

Türk Büro Sen Çorum Şube Başkanı Sami Çam, bayram ikramiyesi ve ek göstergelerin bütün memurların hakkı olduğun u söyledi.

‘Bayram ikramiyesi  bütün memurların hakkı’

Kamu çalışanları ve ücretlilerin, açıklanan enflasyon rakamları ve dövizdeki dalgalanmalardan en fazla etkilen kesimlerden biri olduğunu ifade eden Çam, “Merkez Bankası 2018 yılı enflasyon tahminini %8,4'ten %13,4'e yükseltmiş durumdadır. Memur maaşlarına yapılacak zamlar belirlenirken o yıla ilişkin enflasyon beklentileri dikkate alınıyor. Yıl içindeki gelişmelere bağlı olarak daha sonra kurumlar bu tahminlerini yükseltiyorlar ama memur maaşlarına ilk tahmin üzerinden yapılan zamlar aynı kalıyor. Bunun adaletle ve ekonominin temel ilkeleriyle bağdaşır bir yanı yoktur. Bizler memur maaş zamlarının belirlenmesinde enflasyonun temel alınmasına bir son verilmesi, ülkemizin ekonomik ve sosyal gerçekleri üzerinden bir hesaplama yapılması gerektiğini sürekli ifade ediyoruz. Toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili konfederasyonun bu konudaki duyarsız tavrı, memur maaşlarına enflasyon hedefi çerçevesinde artış yapılmasına neden oluyor. Bu yüzden de son yıllarda çalışanlar arasında maaşları eriyen tek kesim hep memurlar oluyor.” dedi.

‘MEMUR MAAŞI HEP SABİT’

Öte yandan, kurumlar enflasyon tahminlerini yükseltip bütün kamu hesaplarını yeni beklentiye göre revize ederken memur maaşlarına yapılması planlanan zamların hep sabit kaldığını dile getiren Sami Çam, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Madem ki, tahminler ve tahminlere göre belirlenen bütçeler güncelleniyor öyleyse memur maaşına yapılacak artış oranları da güncellenmelidir.

Merkez Bankası, enflasyon ve para politikası konusunda ülkemizde resmi otoritedir. Eğer Merkez Bankası yetkilileri 2018 için öngördükleri enflasyon oranını bir kalemde 5 puan yükseltiyorsa ortada ciddi bir durum var demektir. Öyleyse memur maaşları da revize edilen beklenti oranında, yani 5 puan daha yükseltilmelidir.   

‘BAYRAM İKRAMİYESİ VE EKGÖSTERGE TÜM MEMURLARIN HAKKIDIR’

Türkiye Cumhuriyetinin 66. Hükümetinin 100 günlük eylem planı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz gün açıklanmıştır. Hükümetin öncelik vereceği çok sayıda plan ve projenin arasında kamu görevlilerinin acil çözüm bekleyen sorunlarının bulunmaması memurlar arasında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

Özellikle AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan ve polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerinin ek gösterge rakamlarının 3600'e yükseltileceği hususu da 100 günlük eylem planında yer almamıştır. Ek gösterge uygulamasının bütün memurları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir. Ek gösterge sorunu yalnızca belli unvanlardaki kamu görevlilerinin değil bütün memurlarımızın kanayan yarasıdır. Bilhassa ek gösterge uygulamasından hiç faydalandırılmayan yardımcı hizmetler  sınıfı  çalışanları başta olmak üzere emekli maaşları son derece düşük olan tüm kamu görevlilerinin ek göstergelerle ilgili beklentisi vardır.

Emeklilerimizin almış olduğu Bayram ikramiyeleri bir katsayıya bağlanmalıdır. Aksi halde enflasyon karşısında tutunması imkânsızdır. Bayram ikramiyeleri tüm Kamu çalışanlarının hakkıdır devlet memurları kurban bayramı öncesi ve hükümetin 100 günlük eylem planın içine acilen Ek gösterge ve bayram ikramiyelerini tüm kamu kapsayacak şekilde düzenlenmelidir.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
fikretya@usa.com
fikretya@usa.com - 4 yıl Önce

Yılda sadece 166 gün çalıştıkları içinmi?,gidinde birde özel sektöre bakın gün içinde sadece yarım saat öğle yemek molası ile 11 saat çalışan,haftada bir gün dinlenebile, dokuz günlük bayram izninde dahi iki gün bayram izni kullanan en küçük hatada ise işden atılanlarıda düşünün,memurlar aldıkları maaşı hak ediyorlarmı acaba?Güvenlik güçleri hariç ben hakkımı memurlar helel etmiyorum.

..
.. - 4 yıl Önce

Asgari ucretle calisanlar hakkinda kimse bisey demiyor. Emekli, memur, saglik calisani doymak bilmiyor. Birazda asgari ucretle evi kira olup ikicocuk okutmaya calisan insanlari düsünün bencillik yapilmasin

Alp
Alp - 4 yıl Önce

Neden sadece bütün memurların hakkı? özel çalışanlar vergi ödemiyor mu? onların bayramı yok mu? Memur memur diyerek ülkeyi bitirdiniz. Memurların yarısından fazlası adam akıllı çalışmıyor. Sonra hakkıymış...

Halil
Halil - 4 yıl Önce

Ulkemizin kriz aninda memurlarin bayram ikramiyesi istemesi hicte milliyetci bir tavir degil, Bir ay maas almadan vatan icin calisalim diyen bir sendika goremedim bu memelekette

Veli
Veli - 4 yıl Önce

Emredersiniz sizin icin hemen 100 gunluk plani degistirip yeniden yayinliyoruz yeterki siz doviz kuru altinda ezilmeyin Bu memurlarin dovizle ne isi varsa herhalde hepsi iPhone kullaniyor bmw mercedese biniyor

Veli
Veli - 4 yıl Önce

Emredersiniz sizin icin hemen 100 gunluk plani degistirip yeniden yayinliyoruz yeterki siz doviz kuru altinda ezilmeyin Bu memurlarin dovizle ne isi varsa herhalde hepsi iPhone kullaniyor bmw mercedese biniyor

Uyanık bunlar
Uyanık bunlar - 4 yıl Önce

Utanmadan gözünüzü emekliye diktiniz. Yazık size. Yarın sende emekli ol görelim. Yarım maaşla nasıl geçiniliyor, Emeklinin hakkı bu değil DEMELİYDİN... YAZIK YAZIK...

SIRADAKİ HABER