'Bilim ve teknoloji alanında hiçbir zaman bu millet geride kalmadı'

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, “Tarihe dönüp baktığımızda bu millet ne yapmış onu göreceksiniz. Bizim geçmişimiz kesintisizdir. İnişli-çıkışlı zamanlar olmuştur ancak şunu çok iyi bilin ki bilim ve teknoloji konusunda hiçbir zaman bu millet geride kalmamıştır” dedi.

'Bilim ve teknoloji alanında hiçbir zaman bu millet geride kalmadı'

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, “Tarihe dönüp baktığımızda bu millet ne yapmış onu göreceksiniz. Bizim geçmişimiz kesintisizdir. İnişli-çıkışlı zamanlar olmuştur ancak şunu çok iyi bilin ki bilim ve teknoloji konusunda hiçbir zaman bu millet geride kalmamıştır” dedi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında Türkiye genelindeki liselerde "Prof. Dr. Fuat Sezgin ve İslam Bilim Tarihi" konulu seminerler düzenleniyor. Çorum’da da düzenlenen seminerlerde Sungurlu Fen Lisesi, Özejder Sosyal Bilimler Lisesi, Çorum Belediyesi Hayrettin Karaman İmam Hatip Lisesi, Şehit Emin Güner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Türk bilim insanları tanıtıldı. Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Sungurlu Fen Lisesi’nde düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada bilim ve teknoloji konusunda hiçbir zaman bu milletin geride kalmadığını ifade ederek, ülkenin yetiştirdiği bilim adamlarının dünyaya tanıtılması noktasında vakfın önemli çalışmalara liderlik ettiğini söyledi. Prof. Dr. Aslan, “Tarihe dönüp baktığımızda bu millet ne yapmış onu göreceksiniz. Onu gördüğünüzde belirli zamanlarda tarihimize yönelik gündeme getirilen söylemlerin asılsız olduğunu göreceksiniz. Bizim geçmişimiz kesintisizdir. İnişli-çıkışlı zamanlar olmuştur ancak şunu çok iyi bilin ki bilim ve teknoloji konusunda hiçbir zaman bu millet geride kalmamıştır” dedi.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere de, Sungurlu’yu savunma sanayiinin önde gelen merkezlerinden biri yapacaklarını ifade ederek, “Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan hocamızın buralara gelmemde büyük bir emeği vardır. Hepinizin huzurunda hocamıza tekrardan teşekkürlerimi ediyorum. 700’lü ve 800’lü yılları bu günlere getirip heyecanla anlatılması gerçekten beni de etkiledi. Hocamıza bu güzel konferanstan dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Seminere Sungurlu Kaymakamı Fatih Görmüş, İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Sepetçi ve öğrenciler katıldı. Akademik başarı gösteren öğrencilerin ödüllendirilmesinin ardından seminer sona erdi.

(İHA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çorumlu Tabip
Çorumlu Tabip - 3 gün Önce

Hem ''iniş-çıkışlar oldu'' hem de ''hiçbir zaman geri kalmadık'' diyorsun. Bu ikisi birbiriyle çelişiyor! Ma'alesef toplum olarak 300 yıldır bilimde de teknolojide de geriyiz hem Türk milleti olarak hem de Ümmet-i Muhammed olarak. Bunun nedeni de İslam'ın emrettiği akılcılıktan uzaklaştık! Duygularımızın esiri olduk. Bunu gören siyasetçiler de hamasetle bizleri istedikleri gibi oynatıyorlar ellerinde! Aklın yolundan gitmeden ne bilim üretebiliriz ne de teknolojik ilerleme sağlayabiliriz! Ancak bunların edebiyatı yaparız! Şekilde görüldüğü gibi!

Alacali
Alacali - 2 gün Önce

Saka gibi. Tek bir universitesi bile dunyada ilk 200‘e giremeyen, tek tek alt basamaklara inen Türkiye mi hic geride kalmamis bilim ve teknolojide? ArGe desteklerinin önemli kismini torpille veren Türkiye mi? Binlerce okumus adamina kendi topraklarinda calisma imkani vermeyip beyin göcüne mecbur birakan Türkiye mi? Betona, cimentoya yatirimdan baska birsey bilmeyen, varsa yoksa 3-5 muteahhidi daha da zengin etmeye odaklanmis Türkiye mi?

SIRADAKİ HABER