Çatak’a sokak hayvanları için barınak yapılacak

İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Çatak Tabiat Parkına sokak hayvanları için barınak ve rehabilitasyon merkezi yapacaklarını belirterek çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Çatak’a sokak hayvanları  için barınak yapılacak

M.BURAK YALÇIN

İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Çatak Tabiat Parkına sokak hayvanları için barınak ve rehabilitasyon merkezi yapacaklarını belirterek çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İl Genel Meclisi Şubat ayı ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

Dün Halil İbrahim Kaya başkanlığında gerçekleşen toplantı bir önceki toplantının tutanak özetlerinin okunmasıyla başladı.

Toplantıda Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Ünal Cevizci, sokak hayvanları ile ilgili hazırlanan raporu meclisin bilgisine sundu.

Çorum’da sokak hayvanlarının barınabileceği barınak bulunmadığını belirten Ünal Cevizci, ilde sokak hayvanlarının tedavi ve rehabilitasyonunun sağlanması amacıyla Çorum Belediyesi’nin 100 hayvan kapasiteli barınağın olduğunu, Alaca ve Bayat ilçelerinde küçük kapasiteli (15-20 sokak hayvanı) geçici hayvan bakımevleri bulunduğunu söyledi.

2018 yılında Çorum’da 341 hayvanın aşılandığını da belirten Cevizci, şunları söyledi: “188 hayvan kısırlaştırılmış, 449 hayvan işaretlenmiş, 120 hayvan sahiplendirilmiştir. Belediyelere 450 adet mikroçip dağıtılmıştır. İlimizde yerel hayvan görevlisi olarak müracaat eden ve şartları uygun bulunan vatandaşlarımıza, eğitim verildikten sonra yerel hayvan koruma görevlisi kimlikleri verilmektedir. Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve gönüllülerimizle beraber sokak hayvanlarının fiziksel şartlarının iyileştirilmesine katkı sağlanmaktadır. Bu kapsamda; ilimizde yerel hayvan görevlisi olarak 10 kişi faaliyet yürütmektedir.”

Söz konusu raporla ilgili konuşma yapan Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya ise Çatak Tabiat Parkına 15 hektarlık bir alana barınak ve rehabilitasyon merkezi projelerinin olduğunu ifade ederek, “Merkez ve köylerini içine alan barınak ve rehabilitasyon merkezi projemiz var. Aslında bu kırsalda Özel İdare’nin göreviymiş, bilmiyorduk. Hayvanları 5 yıl ihmal etmişiz” diye konuştu.

Çevre ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Gözler, sokak hayvanlarına yönelik yapılan çalışmalar hakkında Veteriner Müdürü Mustafa Kalın’da Çorum Belediyesi Hayvan Barınağı hakkında meclise bilgi verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER