CHP 98. yaşını kutladı

9 Eylül 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, kuruluşunun 98. yılını kutladı.

CHP 98. yaşını kutladı

9 Eylül 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, kuruluşunun 98. yılını kutladı.

Partinin kuruluşunun 98. yılı nedeniyle ülke genelinde eş zamanlı olarak Atatürk anıtlarında çelenk sunma töreni düzenlendi. 

Çorum'da da Atatürk Anıtı'nda partinin kuruluş yıldönümü nedeniyle çelenk sunma töreni yapıldı. Partililer, Atatürk'ün huzurunda saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okudu. Partinin çelengi, İl Başkanı Mehmet Tahtasız tarafından Gençlik Kolları yöneticileriyle birlikte anıta sunuldu.

Burada günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İl Başkanı Tahtasız, CHP'nin temel ilkeleri hakkında bilgi vererek, "İlke ve değerlerimizin, tarihsel ve felsefi birikimimizin güvencesi olan partimiz bugün 98 yaşında ve bütün değerlerimizle, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğinde iktidara yürüyor." dedi.

Tahtasız, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Benim iki büyük eserim var. Biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir" diyen ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetin saygıdeğer yurttaşları 98. yaş günümüz kutlu olsun. Biz, egemenliğin kaynağını millette bulduğumuz için Cumhuriyetçiyiz. Cumhuriyetçilik, kölenin yerini yurttaşın almasıdır. Yurttaşların dini, dili, etnik kökeni değil, bilinç ve ülkü bağıyla bağlandığı esaslar önemlidir. O siyasal bilinç ve esas büyük önderimiz Atatürk'ün altı okunda bulunmaktadır. Milliyetçilik anlayışımız ırk ya da köken tanımadığı gibi ekonomik ve siyasal imtiyaz da tanımaz. Eşitliği esas alır. Yurttaş olmamızın, yurtseverliğimizin nişanesidir. Kimsesizlerin kimsesi olan halkçılık düşüncesi eşlik eder fikrimize. Biz ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" diyenleriz. Devletçilik, özel yarar ile toplum yararının dengesi için en önemli ve vazgeçilmez kamusal güvencemizdir. Sosyal devlet anlayışımızın adıdır devletçilik.
Laiklik ulusal bütünlüğümüzün teminatıdır. Ne din siyasallaştırılmalı, ne de siyaset dinselleştirilmelidir. Ulusal birliğimizi tehdit eden en büyük tehlikelerden biri siyaset alanında yapılan din istismarıdır.
Devrimcilik, Cumhuriyet düşmanı saltanat düşkünlerinin, ırkçılığın, kavmiyetçiliğin, ekonomik ve siyasal imtiyaz bağımlısı çıkar çevrelerinin, üretmeden zenginleşmek isteyen grupların, din istismarcılarının bu topraklardaki panzehiridir.
İşte bu ilke ve değerlerimizin, tarihsel ve felsefi birikimimizin güvencesi olan partimiz bugün 98 yaşında ve bütün değerlerimizle, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğinde iktidara yürüyor. Soylu yürüyüşümüz ve partimizin kuruluşunun 98. yılı hepimize kutlu olsun.”

Tahtasız, ayrıca İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünü de kutladı.

Törene; CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Gençlik Kolları Başkanı Onur Topkül, İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Hanim Ergül, İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Yıldız Bek ve İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclisi Üyeleri, gençlik ve kadın kolları üyeleri ile çok sayıda partili katıldı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER