Çorum Belediyesi ayçiçek yağı dağıtacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Ekilmedik bir karış alan kalmasın" çağrısına kayıtsız kalmayan Çorum Belediyesi, atıl durumdaki tarım arazileri üretime açtı. 28 yıldır atıl durumda bulunan arazilerde yetişecek ayçiçeği yağa dönüştürülerek vatandaşlara dağıtılacak.

Çorum Belediyesi ayçiçek yağı dağıtacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Ekilmedik bir karış alan kalmasın" çağrısına kayıtsız kalmayan Çorum Belediyesi, atıl durumdaki tarım arazileri üretime açtı. 28 yıldır atıl durumda bulunan arazilerde yetişecek ayçiçeği yağa dönüştürülerek vatandaşlara dağıtılacak.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın talimatları doğrultusunda mülkiyeti belediyeye ait olan atıl arazilerde tarım yapılması için çalışma başlatıldı. Merkeze bağlı Konaklı köyünde Çorum Belediyesi’ne ait olan ve içerisinde su terfi istasyonunun da bulunduğu 28 yıldır atıl olarak bekleyen 80 dönüm arazi üretime kazandırıldı. Konaklı köyündeki araziye yağlık ay çiçek tohumu ekimi yapıldı. Hasat döneminde araziden elde edilecek ayçiçeğini, ay çiçek yağına dönüştürecek olan Belediye, ürünleri ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtacak. Ulaşımdan altyapıya, turizmden üstyapıya çok sayıda yatırımı hayata geçiren Çorum Belediyesi, tarımsal üretime kazandırdığı boş arazilerle hem ülke ekonomisine katkı da bulunacak hem de ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürecek. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Konaklı köyündeki belediyeye ait arazide incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, üretime açılan atıl arazilerin tarımsal üretimin artırılması ve dar gelirli insanların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında katkı sunacağını söyledi.

Son yıllarda özellikle gıda güvenliği konusundaki tartışmalar yaşandığına dikkat çeken Aşgın, “Ukrayna-Rusya kriziyle birlikte dünyada gıda güvenliği ve gıda teminiyle ilgili bir sorun olur mu tartışmaları başladı. Cumhurbaşkanımız “ekilmedik tarla, arazi bırakılmasın” açıklamasının ardından adeta ülkemizde tarım seferberliği başlatıldı. Çorum Belediyesi olarak mülkiyeti belediyemize ait ekilebilir ne kadar arazimiz varsa buralarda ekim yapma kararı aldık. Bunlardan bir tanesi de Konaklı köyümüzde içerisinde Su Terfi İstasyonumuz’un olduğu bölge. Burada Çorum Belediyemizin 80 dönüm bir arazisi var. 28 yıldır bu arazi ekilmiyordu. Çorum Belediyesi olarak Ukrayna-Rusya savaşını göz önünde bulundurarak ve tarımsal üretimde de farkındalığı artırmak için bu kararı aldık. Burada 3 gündür çalışma yürütülüyor. Ekim için tüm hazırlıklar tamamlandı. Bugünde ayçiçeği tohumlarımızı toprakla buluşturuyoruz” dedi.

Ayçiçeğinden el edilecek ürünün yağa dönüştürülerek ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtılacağını açıklayan Başkan Aşgın, “80 dönümden oluşan arazide ayçiçeğini toprakla buluşturacağız. Buradan çıkacak yaklaşık 25-30 ton yağlık ayçiçeğimizi, ay çiçek yağına çevirmek suretiyle ihtiyaç sahibi kardeşlerimize, hemşehrilerimize dağıtacağız. Bunu hem tarımsal üretimin artırılması noktasında hem de dar gelirli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması noktasında bir katkımız olacak. Bu anlamda ben bütün hemşehrilerimizi tarlaları değerlendirmeye, boş tarla ve arazi bırakmamaya ve bunları mümkün olduğunca ekmeye davet ediyorum. Çünkü tarımın, gıda teminin ne kadar önemli olduğunu son dönemlerden yakından görerek, hissediyoruz. Çorum Belediyesi olarak yaptığımız bu ve benzeri çalışmalarla tarımsal üretimin artırılması noktasında gayretimizi ortaya koyuyoruz. Ve farkındalık oluşması için elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah Halil İbrahim bereketi olur. İnşallah rekoltesi yüksek ayçiçeklerimizi üretelim. Üreteceğimiz ay çiçeklerden de elde edeceğimiz yağlarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2022, 14:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Söz bir...
Söz bir... - 2 ay Önce

Sayın Başkan,
Bu ülkede tarım çiftçilerimiz tarafından yapıldığını bilmeniz gerekir.
Sizler ne yapıyorsun, belediyenin görevi ayçiçek ekmek mi yoksa şehrin belediye hizmetlerini sevk ve idare etmek mi. Göstermelik iş yapmayı bırakın, Allah aşkına, işiniz çiftçilik midir.
Anadolu çiftçisi her şeyi bilir, yeter ki destek olun, adam gibi destek olun.
Çiftçilerimiz tarımın en güzelini yaparlar. İşi ehline bırakın.
İnsan aklıyla alay etmeyi bırakın artık.

Anitta...
Anitta... @Söz bir... - 2 ay Önce

Belli ki bunlar sapla samanı karıştırmışlar veya karıştırmak için talimat almışlar.
Belediye hizmetlerini kim yapar, tarım işini kim yapar.
Oldu olacak "Çorum Tarım Çiftliği" kurun bari.

Adam
Adam - 2 ay Önce

Bakalim o arazi Aycicek ekmeye uygun mu? Toprak analizi yaptirdin mi? Gostermelik islerle bu isler omlaz dereyi gormeden mahsul eline gecmeden yagini cikarip dagitmayi dusunenler var

Veli
Veli - 2 ay Önce

FIRINCILIK -KASAPLIK-BAKKALLIK -CAYCILIK derken sıra geldi çiftciliğe

Çorumlu
Çorumlu - 2 ay Önce

Yani vatandaş yağa muhtaç mı demek oluyor bu? Ülkeyi getirdiğiniz durum bu mu? Doğru mu anlıyoruz?

Selim Pusat
Selim Pusat - 2 ay Önce

Niye ki?! Yoksa vatandaş 2 litre yağa muhtaç hale mi geldi?! Öyleyse kim vatandaşı 2 litre yağa muhtaç etti?! Bir de son bir soru; yağı isteyene istediği kadar mı vereceksiniz yoksa KARNEYLE mi dağıtacaksınız?!

Güzel çalışma
Güzel çalışma - 2 ay Önce

Geç bile kalınmış uygulama Türkiye tarım ülkesidir bununla kalınmamali daha fazla üretim yapılmalıdır

Tigin
Tigin - 2 ay Önce

KOMUNİST BAŞKAN olarak tüm Türkiye'de meşhur olan bir belediye aşkını vardı. Ona mı özendiniz? Bu gidişle siz bu kafayla yakında komunizmi de övmeye başlarsın sırf oturduğunuz koltuklarda biraz daha oturabilmek uğruna! Yazık!

SIRADAKİ HABER