Çorum internet gazeteleri bilimsel makale konusu oldu

Umut Radyo  Genel Yayın Yönetmeni  Meltem Çınar’ın "Yerel İnternet Gazeteciliği: Çorum Örneği “ konulu tezi bilimsel makale olarak  ‘Etkileşim’ dergisinin 3. sayısında  yayımlandı.

Çorum internet gazeteleri  bilimsel makale konusu oldu

Umut Radyo  Genel Yayın Yönetmeni  Meltem Çınar’ın "Yerel İnternet Gazeteciliği: Çorum Örneği “ konulu tezi bilimsel makale olarak  ‘Etkileşim’ dergisinin 3. sayısında  yayımlandı.

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan'ın danışmanlığında yüksek lisans tez çalışmasını tamamlayarak bölümün Türkiye deki ilk mezunu olan Çınar, "Yerel İnternet Gazeteciliği: Çorum Örneği" konulu tezinde, Çorum'da yayın yapan yerel internet gazetelerinin internet gazeteciliğinin imkanlarından ne ölçüde yararlanabildiğini araştırmıştı.

Çınar, tezinden ürettiği makalesinde, yeni medya kavramı ile yerelde gazetelerin son gelişim süreci ile dönüşüm tespitini araştırdı. 
Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademik Dergisi Etkileşim, yayın dili Türkçe olmakla birlikte İngilizce makalelere yer veriyor.  Etkileşim Nisan - Ekim aylarında olmak üzere yılda iki kez basılı ve online olarak yayımlanan hakemli bir dergi.

Makale sonucunda, yerel basının çevrimiçi olanakları kullanarak küresel bir yapıya dönüşebileceğine dikkat çekildi. Demokrasinin yerleşmesine, düşüncelerin paylaşılmasına ve bilginin yayılmasına zemin hazırlayan internetin, yerel gazetelere haberlerinde yerellik anlayışını kaybetmeden mekansal sınırları aşarak yöreye ait haberleri dünyaya taşıma imkanı sağladığı belirtildi.Etkileşimi artıran katılımcı demokrasiyi teşvik eden internetin, uzakları yakın kılması özelliği ile bezenmiş yeni bir yerellik anlayışı getirdiğine vurgu yapıldı. Makalede,  özellikle yerel basın kuruluşları açısından internetin ve internet gazeteciliğinin sunduğu olanakların tam manasıyla kullanılabilmesinin ekonomik şartlara da bağlı olduğu da belirtildi.

 Dolayısıyla söz konusu yerel gazeteler de, imkanları ölçüsünde internet ortamında var olabileceğine dikkat çekildi.  Çorum internet gazetelerinin oldukça başarılı oldukları, ancak internet teknolojisinin gazetecilik mesleğine sağladığı avantajları tam olarak kullanmadaki sürecin devam ettiği vurgulandı.

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER