Çorum İstanbul'la yarışıyor!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre Çorum, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'ne en fazla ihracat yapan ikinci il oldu.

Çorum İstanbul'la yarışıyor!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre Çorum, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'ne en fazla ihracat yapan ikinci il oldu.

BAE'ye en fazla ihracat yapan il İstanbul olurken Çorum'dan BAE'ye 31 milyon 319 bin dolar ihracat gerçekleşti. İhracatta 2022 yılına da hızlı bir giriş yapan Çorum, yine büyükşehirleri geride bırakmayı başardı.

BAE'ye geçen ay en fazla dış satım, 162 milyon 471 bin dolarla İstanbul'dan yapıldı. Çorum'dan 37 milyon 319 bin dolarlık, Gaziantep'ten 16 milyon 347 bin dolarlık, İzmir'den 12 milyon 399 bin dolarlık ve Ankara'dan 11 milyon 448 bin dolarlık ihracat gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen ay BAE'ye yaptığı ziyaret, kısa sürede dış ticarette etkilerini göstermeye başladı. Ziyaret, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi kapsamında önemli bir adım oldu.

24 Kasım 2021'de Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın Türkiye ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen ay BAE'yi ziyaret etmesi tarihi bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

Ziyaret kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile BAE hükümeti arasında savunma sanayi, sağlık, iklim değişikliği, sanayi, teknoloji, kültür, tarım, ticaret, ekonomi, kara ve deniz taşımacılığı, gençlik, afet yönetimi, meteoroloji, iletişim ve arşiv alanında 13 anlaşma imzalandı.

Gerçekleştirilen temaslar, Türkiye'nin BAE'ye yaptığı ihracatta meyvelerini vermeye başladı.

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'nin BAE'ye ihracatı, şubatta ocak ayına kıyasla yüzde 52,4 artarak 303 milyon 242 bin dolara yükseldi. BAE'ye dış satım, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 29,1 arttı.

BAE, şubat ayında Türkiye'nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği 17. ülke oldu. BAE, ocak ayında ise en fazla dış satım yapılan 18. ülke konumunda bulunuyordu.

MÜCEVHER SEKTÖRÜ ÖN PLANA ÇIKTI

BAE'ye geçen ay en fazla ihracatı 90 milyon 861 bin dolarla mücevher sektörü yaptı.

Mücevheri, 35 milyon 387 bin dolarla savunma ve havacılık sanayi, 22 milyon 740 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 15 milyon 767 bin dolarla halı, 15 milyon 600 bin dolarla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörleri izledi.

Söz konusu dönemde ülkeye yapılan dış satımda değer bazında en fazla artış mücevher sektöründe gerçekleşti. Mücevher sektörünün BAE'ye yaptığı ihracat, şubatta bir önceki aya göre 44 milyon 907 bin dolar arttı.

Mücevher sektörünü, 35 milyon 344 bin dolarla savunma ve havacılık sanayi, 5 milyon 113 bin dolarla halı, 3 milyon 402 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 3 milyon 59 bin dolarla otomotiv endüstrisi takip etti.

Otomotiv endüstrisi, bu dönemde ülkeye 12 milyon 829 bin dolarlık dış satım yaptı.

(AA)

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2022, 13:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Söz bir...
Söz bir... - 5 ay Önce

Çorum gerçeği...
Bir Çorum'lu olarak gurur duyuyoruz elbette ama ihracat bu kadar yüksek olurken Çorum'a hizmet için seçilen siyasiler, özellikle iktidar da olanlar, ellerini vicdanlarına koysunlar ve düşünsünler hani nerede tren, nerede havalimanı, bunlar olsaydı neler olmazdı ki.
Gerçek şu ki...
Çorum üzerinde hain bir el var...
Yıllardır Çorum Osb'nin faaliyeti ülke ekonomisine muazzam bir katma değer sağlarken, sanki gizli bir el tarafından, Çorum'a yapılacak havaalanı ve tren gibi yatırımların engellendiği bir gerçektir.
Düşünüyorum da Çorum'a hainlik eden gizli bir el var sanki, çünkü Çorum OSB,de görülen katma değeri yüksek yatırımların daha fazla büyümemesi, ülke kalkınmasına daha fazla değer sağlamaması için emperyalizmin hain eli Çorum'un üzerinden eksik olmuyor.

Yıllar önce, Hava alanı ve tren yapılsaydı; Çorum, Anadolu'da bir İstanbul olabilirdi ama yapmadılar.

gurbet
gurbet - 5 ay Önce

ihracatımız çok yüksek ve memleketimizde havaalanı yok bu utanç siyasilere yeter!

Fatih
Fatih - 5 ay Önce

Ak parti ye belediye seçimlerinde tepki şart oy yok Karadeniz in en büyük 3 . Sehri ne hava alanı var ne tren var yazik

S ziya
S ziya - 5 ay Önce

Çorum da ihracat mademki İstanbul dan sonra ikinci il Çorum da hava limanı . hızlı tren neden yok Allah aşkına Yozgat a tokat a hava limanı yapılıyor dünyanın merkezi Çorum diyorsunuz Çorum da elle tutulur yatırım yok Çorumlu bu haksızlığı hak etmiyor Yozgat her dönem seçilen vekiller den bakan çıkıyor bizi Çorum'dan seçilen vekiller neden bakanlık verilmiyor anlamıyorum haydi corumlu lar bu dönem tüm haklarımızı alalım

Serap klksz
Serap klksz - 5 ay Önce

BAE çok fazla ihracat olmuş. En fazla MÜCEVHER SEKTÖRÜNDE YAPILMIŞ.çorum 2. İmiş...kazanan kazanmış bundan çorum halkına ne??

Fatih
Fatih @Serap klksz - 5 ay Önce

Sende beyin yerine başka birseymi var serap hanim

abdullah
abdullah - 5 ay Önce

apromovice bizim corumspor satalim birinci ligde şampiyonluga oynariz

SIRADAKİ HABER